Eitynių organizatorių kreipimasis į Seimą ir Vyriausybę dėl saugomų miškų įstatymo projekto svarstymo SKUBOS tvarka

LABANORO KLUBAS

SĄJŪDIS UŽ LIETUVOS MIŠKUS

ASOCIACIJA “GYVAS MIŠKAS”

 

Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui

LIetuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui

2018-12-03

PRAŠYMAS NESTABDYTI ĮSTATYMO PRIĖMIMĄ DĖL SAUGOMŲ TERITORIJŲ MIŠKŲ

Šių metų rugsėjo 20 d. po pateikimo buvo priimtas Miškų  įstatymo Nr.I-671 3 straipsnio pakeitimo projektas Nr. XPIII-2458, kuriuo norima neleisti saugomose teritorijose vykdyti miško kirtimų, po kurių miškas iškertamas plynai. Pateikimo metu įstatymo projektui pritarė dauguma Seimo narių, jį palaiko ir visuomenė, spalio 13 d. ir gruodžio 1 d. susirinkusi į tūkstantines eisenas.

LR Seimas šiam įstatymo projektui paprašė Vyriausybės išvados. Buvo numatyta, kad Seime šio įstatymo svarstymas vyks gruodžio 4 dieną. Lapkričio 21 d. projektą turėjo svarstyti Kaimo reikalų komitetas, o lapkričio 28 dieną –  Aplinkos apsaugos komitetas. Kadangi iki lapkričio 21 dienos Vyriausybė savo išvados nepateikė, LR Seimo Kaimo reikalų komitetas projekto svarstymą atidėjo, o kol neapsvarstė Kaimo reikalų komitetas, nepradeda svarstymo ir Aplinkos apsaugos komitetas.

Lapkričio 22 dieną Vyriausybės valandos metu LR Seimo narys Linas Balsys paklausė Premjero Sauliaus Skvernelio, kodėl Vyriausybė jo pateiktam įstatymo projektui nuo rugsėjo 20 dienos vis nepateikia išvados. Į tai Premjeras atsakė, kad Vyriausybė netrukdys Seimo darbo ir išvadą apsvarstys artimiausiame Vyriausybės posėdyje lapkričio 28 dieną. Visgi šiame Vyriausybės posėdyje išvada nebuvo svarstoma, nes ją nebuvo parengusi Aplinkos ministerija. Toks Aplinkos ministerijos darbo aplaidumas, kai daugiau nei per du mėnesius nesugebama parengti išvadą dėl vieno įstatymo projekto, stato į nepatogią padėtį ir patį Premjerą, kuriam vėliau tenka aiškintis, kodėl dėl biurokratinių priežasčių stringa Seimo darbas. Juolab anksčiau, kitos Vyriausybės valandos metu, į klausimą, ar Vyriausybė pritars minėtam įstatymo projektui, kuriuo nuo plynų kirtimų apsaugomos vertingiausios Lietuvos teritorijos, Premjeras atsakė „Taip“.  Taigi iš viešų pasisakymų Vyriausybės priešiškumo šiai iniciatyvai nėra, bet įstatymo priėmimo procesui trukdymas vyksta.

Lietuva viena iš nedaugelio ES šalių, kuri tebeleidžia vykdyti plynuosius miško kirtimus saugomose teritorijose. Tuo galime lygintis nebent su Rumunija, į kurią dabar sutelktas visos Europos dėmesys dėl plynai kertamų turistų pamėgtų nacionalinių parkų. Dėl nesugebėjimo užtikrinti europinės svarbos saugomų teritorijų, priklausančių NATURA 2000 tinklui, apsaugos ne kartą Aplinkos ministerijai pastabą pateikė ir Europos Komisija, kuri įdėmiai stebi šią situaciją. Miškų įstatymo projektas Nr.XPIII-2458, parengtas kartu su VDU mokslininkais ir saugomų teritorijų specialistais, leistų priimti greitus sprendimus dėl gamtinės ir rekreacinės saugomų teritorijų būklės pagerinimo, kol šiose saugomose teritorijose dar yra ką saugoti.

Kiekviena pradelsta diena reiškia po naują plyną kirtimą regioniniuose, nacionaliniuose parkuose, kraštovaizdžio ir kituose draustiniuose. Įstatymo projektas numato saugiklius, neleidžiančius manipuliuojant kirtimų pavadinimais vykdyti plynuosius kirtimus ten, kur jie uždrausti šiuo metu, nes didžioji dalis plynų kirtimų saugomose teritorijose šiuo metu atliekama vadinamaisiais atvejiniais kirtimais, kuriais miškas iškertamas plynai per du kartus 5 metų laikotarpyje. Pasinaudodami šia įstatymo spraga miško valdytojai toliau kerta plynai nacionalinius parkus, nežiūrint į tai, kad teoriškai ten plynieji kirtimai draudžiami.

Atsižvelgiant į įstatymo projekto svarbą ir didžiulį visuomenės palaikymą jam, prašome arba skubiai parengti Vyriausybės išvadą, arba svarstyti įstatymo projektą LR Seime be Vyriausybės išvados, kad šio įstatymo svarstymo bei priėmimo stadijos įvyktų 2018 metų rudens sesijos metu, o pats įstatymas įsigaliotų nuo 2019 metų sausio 1 dienos. Tai padaryti būtina siekiant išvengti dar didesnės žalos saugomoms teritorijoms, kurią atitaisyti jau nebebūtų galimybių. To prašome savo ir tūkstančio pilietinės akcijos „Miškas Lietuvos – Atsiklausk Tautos“ dalyvių, dalyvavusių prie LR Seimo š.m. gruodžio 1 dieną, vardu.

 

Labanoro klubo prezidentas Andrejus Gaidamavičius

Sąjūdžio už Lietuvos miškus pirmininkas Gintautas Kniukšta

Asociacijos „Gyvas miškas“ koordinatorė Monika Peldavičiūtė

Word Kreipimasis


GRUODŽIO 1 d. EITYNĖS:

Eitynės „Miškas Lietuvos – atsiklausk Tautos“ – tiesioginė transliacija (VIDEO) (FOTO) 12.03 PAPILDYTA: atstatydintas Aplinkos ministras

LRT PANORAMA reportažas:

Eitynės miškus – LRT PANORAMA, 2018 12 01

Eitynės miškus – LRT PANORAMA, 2018 12 01PAPILDYTA: Aplinkos ministras atstatydintas 2018 12 03https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/premjeras-keicia-tris-ministrus.d?id=79755329&fbclid=IwAR1_5UyAztrAP5igPd9lDuRFw86eHI5z-AQdL9ksEbiHd6qUUwfn2U6PrY8Metas prisiimt atsakomybę! "Miškas Lietuvos – Atsiklausk Tautos!"TIESIOGINĖ TRANSLIACIJA:Ačiū Minfo.lt!1 dalis. Pradžia. Eitynės: https://www.facebook.com/minfoLietuva/videos/194931234747566/2 dalis. Prie Seimo. Kalbos, dainos, interviu: https://www.facebook.com/minfoLietuva/videos/291947631425846/Justina Vidzėnė​ Eitynės Gyvai: https://www.facebook.com/gyvasmiskas/videos/2382941405112717/ALKAS.LT Vilniuje eisena-mitingas „Miškas Lietuvos – atsiklausk Tautos“ (video, tiesioginė transliacija http://alkas.lt/2018/12/01/vilniuje-vyksta-eisena-mitingas-miskas-lietuvos-atsiklausk-tautos-video-tiesiogine-transliacija/?fbclid=IwAR1Rq8nciaB3_TqiBwIWFlNGOeg6cb-X7SAjfJe0dLkIz92jYvqKZNqY6RA15 min: A.Gaidamavičius eitynėse prieš miškų kirtimą: ministras patarimų neklausė https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/sostineje-rengiamos-eitynes-pries-plynus-kirtimus-miskuose-56-1068242?fbclid=IwAR1NOyknhEoH1UAwqKLGr5ApDDZ-1OKhUwM5vL3ylHFvFwP4xUJs9HRU9-4#_&copiedLRT: Vilniuje – akcija prieš plynus medžių kirtimus https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/236029/vilniuje-akcija-pries-plynus-medziu-kirtimus?fbclid=IwAR3yfwZUaakh7wHR9kY0djWOmYBY5W9Tm1nJiyLIbH89lM5xKUbEj3-Lqdk#.XALKiLLDKu0.facebookLRytas: Mediniais pagaliais apsiginklavę ir pasipiktinę žmonės žygiuoja link Seimo https://tv.lrytas.lt/zinios/ziurovu-kamera/2018/12/01/news/mediniais-pagaliais-apsiginklave-ir-pasipiktine-zmones-zygiuoja-link-seimo-8416669/?fbclid=IwAR2KZlq6BniiCJDsqc20BZwz1-fYqA9FxEvPi4jDUExF37eFo0qMvl1zc9MKAUNO DIENA:Plynų kirtimų priešininkai tikisi sprendimų SeimePlynų miško kirtimų saugomose teritorijose priešininkai puoselėja viltis, kad Seime bus priimtas tokius kirtimus draudžiantis įstatymas. Tokią poziciją jie išsakė ir šeštadienį Vilniuje surengtose eitynėse, pabrėždami, kad jų judėjimas jau įgauna ir tarptautinį mastą.„Noriu pasakyti, kad mes tiktai pradedame, po truputį įgauname ir tarptautinį mastą. Tarp mūsų plevėsuoja ir Latvijos vėliavos (…) Estai irgi kartu su mumis, jie jau anksčiau pradėjo šiuos žygius, ir pas juos saugomose teritorijose plyni kirtimai jau uždrausti, mes dar tik atėjome to reikalauti“, – teigė A. Gaidamavičius.Skaityti daugiau: http://kauno.diena.lt/naujienos/vilnius/miesto-pulsas/sostineje-eitynes-pries-plynus-kirtimus-miskuose-891365http://kauno.diena.lt/naujienos/vilnius/miesto-pulsas/sostineje-eitynes-pries-plynus-kirtimus-miskuose-891365INFA.LT reportažas: https://www.youtube.com/watch?v=JY8DX5G5PRc

Posted by GYVAS MIŠKAS on 2018 m. Gruodis 3 d., Pirmadienis


SPALIO 13 d. LABANORO ŽYGIS:

LABANORO ŽYGIO MANIFESTAS – 2018 SPALIO 13, Labanoras (VIDEO, FOTO)

Labanoro Žygis – "Išgirsk Miško Balsą"

Video istoriją pristato Kelias pažinti mišką:- "Šito nebeturi būti, šitas turi baigtis, ČIA YRA RAUDONA LINIJA, kurią peržengę jau viskas – TURIM KEISTIS." #StopPlyniKirtimai- "Mes norim gyventi Sengirėse, jausti jų dvasią, jausti savo protėvius, iš jų mokytis – tai yra mūsų šaknys, tai yra pamatai."Projektas Kelias pažinti mišką, kuris šiuo metu kuria dokumentinį filmą apie Lietuvos miškų išsaugojimą, sukūrė video istoriją iš Labanoro žygio akimirkų ir žmonių žinučių, parodydami ir įamžindami visiems lietuviams ir pasauliui, kaip MIŠKAS MUS PRIKĖLĖ IR SUVIENIJO bendram tikslui – Išsaugoti Lietuvos miškus ateities kartoms! — #Paremk #KeliasPažintiMišką #GeriausiaGynyba #ApsišvietęsŽmogusTU GALI PRISIDĖTI! Palaikykim Kelias pažinti mišką dokumentinio filmo ir video istorijų kūrybą, kurios budintų lietuvį ir keltų žmonių suvokimą, kaip veikia gamta. Linas ir Povilas yra pasiruošę savo kamera advokatauti miškui ir skleisti Jo žinią 💚 PAREMK dokumentinių video istorijų sukūrimą iš karščiausių miško taškų. https://www.gyvasmiskas.lt/paremk/ būtinai paskirtyje nurodyk "Kelias pažinti mišką"—-Video kreditai:Kamera: Linas Bartašius, Povilas RiaubaDronas: Linas Bartašius, Motiejus BaublysIstorija ir montažas: Linas Bartašius—-PADĖKA:"Dėkojame visiems, kurie remiate finansiškai ir visaip kitaip, kaip galite prisidedate, jog mums būtu įmanoma kurti tai, kas keičia pasaulį, bei esame labai dėkingi visiems dalyvavusiems žygyje ir tiems, kas saugo miškus visoje Lietuvoje. Ginkime kartu, nes tai MŪSŲ NAMAI, prigimtinė teisė ir bendras gėris."https://www.gyvasmiskas.lt/labanoro-zygis-isgirsk-misko-balsa-video-istorija-projektas-kelias-pazinti-miska-2018-10-13/Labanoro Žygio MANIFESTAS:https://www.gyvasmiskas.lt/labanoro-zygio-misko-manifestas-2018-10-13-labanoras/

Posted by GYVAS MIŠKAS on 2018 m. Spalis 29 d., Pirmadienis


PAPILDOMAI:

SAUGOMŲ MIŠKŲ BYLA: Saulius DAMBRAUSKAS kviečia GINTI viešą interesą ir tapti grupės ieškinio nariu

Spaudos konferencija: „Dėl neteisėtų miškų kirtimų saugomose teritorijose ir Aplinkos ministerijos sudarytos darbo grupės išvadų“. Advokato Sauliaus Dambrausko komentaras:

Visą spaudos konferenciją galite rasti čia.


SVARBU ŽINOTI:

LABANORO ŽYGIS – MIŠKO MANIFESTAS

MIŠKO GYNĖJO ABC

DĖL VYKDOMŲ AR PLANUOJAMŲ KIRTIMŲ – ATMINTINĖ GYNĖJUI

MIŠKŲ BYLA – JUNKIS  PRIE GRUPINIO IEŠKINIO

KUO GALIU PRISIDĖTI? – SAVANORIO ANKETA 

NATURA 2000 ŽEMĖLAPIS 

KUR NUMATOMI KIRTIMAI? – LEIDIMUS  TIKRINK ČIA

GYVAS MIŠKAS TV – YOUTUBE / FACEBOOK VIDEO ARCHYVAS

MEDŽIŲ GYNĖJŲ GRUPĖS FB – IEŠKOK ČIA


PARAMA JUDĖJIMUI IR TEISINIAM IEŠKINIUI:

Paremkite pilietinį judėjimą už Gyvą mišką: https://www.gyvasmiskas.lt/paremk/
Patreon platformoje: https://www.patreon.com/gyvasmiskas

Gyvo miško paramos ataskaita. 2018 rugsėjis – spalis

Dėkingi iki medžių viršūnių!
Gyvo miško komanda


NAUDINGOS NUORODOS:

Linas BALSYS pristato miškų pataisas Seime. Ar žinai, kad 2017 metais buvo išduota virš 15 000 leidimų PLYNIEMS KIRTIMAMS? (VIDEO)

2018 10 22 Spaudos konferencija dėl neteisėtų kirtimų saugomose teritorijose ir Aplinkos ministerijos miško grupės išvadų (VIDEO), 

2018 11 12 SAUGOMŲ MIŠKŲ BYLA: Saulius DAMBRAUSKAS kviečia GINTI viešą interesą ir tapti grupės ieškinio nariu (užpildyk pareiškimą)

2018 11 06 Aplinkos ministras Kęstutis Navickas pristatė būsimas miško pataisas Seime (VIDEO+komentarai)

2018 10 27 Kirtimų ŽEMĖLAPIAI – būsimos PLYNĖS suprojektuotos gražiausiose turistinėse ežerų ir upių zonose: galimi potvyniai, sausros ir erozija (jeigu leisime)


KIRTIMŲ DIDINIMAS:

2018 08 08 Miškų naikinimo ministerija vasarą įgauna pagreitį: kirtimus didina 6 %, o dalį miškų ruošiamasi paversti žvyro karjerais (Aplinkos ministras atostogose)

2018 08 20 Didinami miško kirtimai: Miškų Sąjūdžio spaudos konferencija Seime (VIDEO). Įvykių chronologija ir spaudos apžvalga 

2018 10 28 Gintautas KNIUKŠTA: gautas Vyriausybės posėdžio garso įrašas, kuriame buvo priimtas sprendimas 6 % didinti kirtimų normą (miško likimas nulemtas per 25 sekundes!)


PLYNI KIRTIMAI:

PLYNI KIRTIMAI – Lietuva iš paukščio skrydžio: ką mano Aplinkos ministerija? Saugomos teritorijos (VIDEO)

Plyni kirtimai labai pelningi medienos verslo pramonei, bet turi didžiulę socialinę ir ekologinę kainą

Plyni kirtimai: jei ir toliau taip elgsimės su miškais, virsime stepių zona

VDU profesorius tiria PLYNŲ kirtimų įtaką ekosistemoms: „galvodami tik apie medieną, skurdiname gamtą – miškas nėra daržas“

Kaip sunkiasvorė skandinaviška miškų kirtimo technika „mala“ Lietuvos miškus

Gyvo Miško ABC: miškas kuria dirvožemį kaip knygą


SENGIRĖS:

Kirtimai sengirėse ir saugomose teritorijose – situacija Punios šile ir Labanoro girioje (VIDEO)

„Sengirė“ režisierius: senieji Lietuvos miškai nesaugomi dėl greitų ir didelių pinigų – Vakarų Europa gyvą mišką seniai išnaikino (kuria miškų fondą!)

Belovežas – paskutinė Europos sengirė, atlaikiusi žmogaus invaziją

Sengirės – žmogaus nepaliesti miškai

Paslaptingiausi Natūralūs Pasaulio MiškaiInformuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau