​”Sanitarinių kirtimų” afera Sibiro miškuose – kaip IKEA ir medienos oligarchai vagia saugomus miškus (Earthsight UK TYRIMAS)

Vienas medis kas sekundę: IKEA greitų baldų imperija.

Pigių, vienodai supakuotų gaminių, tinkančių kiekvienam skoniui – IKEA pakeitė baldų gamybos būdą ir visiems laikams pakeitė mūsų namų įrengimo būdą. Tačiau Švedijos milžino „greitų baldų“ modelis yra vienas didžiausių miško naikintojų pasaulyje. IKEA yra didžiausia medienos pirkėja ir didžiausia medienos baldų mažmenininkė planetoje. 2019 metais ji sunaudojo 21 milijoną kubinių metrų medienos, tai yra rąstų linija, kuri Žemę apjuostų septynis kartus. „Earthsight“ apskaičiavo, kad kas sekundę ji suryja po vieną medį ir kasmet išverčia 2 milijonais daugiau medžių nei prieš metus.

‘Laundering machine’: Furniture giant Ikea implicated in logging protected Siberian forests

2021 07 16

Medienos plovimo schemos: kaip baldų milžinė IKEA susijusi su nelegaliu saugomų Sibiro miškų kirtimu?

Nelegalios medienos schemas dengia žalia etiketė

Reziumė

  • “Earthsight” tyrimas parodė, kad didžiausia pasaulyje baldų gamintoja IKEA jau daugelį metų pardavinėja vaikiškus baldus, pagamintus iš medienos, gautos iš nelegaliai kertamų medžių saugomuose Rusijos miškuose.

  • Besiremdama slaptais susitikimais, apsilankymais medienos ruošos vietose, palydovinių vaizdų analize ir oficialių dokumentų, teismo įrašų bei muitinės duomenų patikrinimu, “Earthsight” susiejo IKEA parduotuvėse visame pasaulyje parduodamus medinius baldus su Sibiro miškais ir nustatė, kad juos kontroliavo vieno turtingiausių Rusijos politikų Jevgenijaus Bakurovo valdomos įmonės.

  • Medkirčiai iškirto milijonus medžių saugomuose Sibiro miškuose prisidengdami pretekstu, kad jie buvo negyvi, miršta, serga ar buvo pažeisti – taip vadinamais “sanitariniais kirtimais”. Sergantys medžiai dažnai naudojami kaip dingstis nepaisyti ir apeiti Rusijos miško ruošos įstatymus.

  • Išsamūs arbitražinio teismo duomenys ir Sibiro apygardos miškų departamento patikrinimų ataskaitos rodo, kad Bakurovo įmonės pakartotinai neatliko teisiškai reikalaujamo miško būklės tyrimo prieš kertant medžius neva kovojant su kenkėjais ar ligomis. Pagal griežtas taisykles, reglamentuojančias sanitarinį kirtimą Rusijoje, pirma turi būti pateikiama ekspertų ataskaita, kurioje rekomenduojama pašalinti medžius. Tačiau nėra jokių įrodymų, kad toks tyrimas kada nors buvo atliktas.

  • Rusijos “Greenpeace atstovas” teigia, kad 90 proc. atliekamų sanitarinių kirtimų yra “pseudo-sanitariniai” arba yra atliekami labai abejotinomis aplinkybėmis ar pretekstu. Tą patį faktą patvirtina ir 2019 metais atliktas WWW tyrimas, kuris parodė, jog 96 proc. atliekamų sanitarinių kirtimų buvo paskirti netinkamai.

  • Šiais laikais nelegalūs kirtimai nėra tokie kaip daugelis įsivaizduoja. Šiandien nelegalai tai nėra tik atskiri asmenys nakčia sliūkinantys į mišką,  šiandien tai didžiulės korporacijos, kurios naudoja labai galingas mašinas. Ir tie kirtimai atliekami atvirai, prisidengiant “legaliais kirtimais”. Buvusiose Sovietų šalyse pagrindinė gudrybė nelegaliai kirsti medžius – tai “sanitariniai kirtimai”. Miško taisyklės leidžia naudoti sanitarinius kirtimus, šalinant sergančius medžius ir stabdant kenkėjų plitimą. Kompanijos išnaudoja šią spragą ir iškerta gerokai daugiau nei galima, naudodamos pačius destruktyviausius kirtimo metodus.

  • Net jei miškas serga, leidžiama kirsti tik atrankiniais kirtimais. Tačiau palydovinės nuotraukos atskleidžia dešimtis vietų Bakurovo miško valdoje, kur buvo vykdomi plynieji kirtimai. Tai nebuvo maži nusikaltimai. Vienas iš tokių nelegalių plynų kirtimų apėmė didesnę nei 50 futbolo aikštelių teritoriją ir tęsėsi palei pakrantę tris kilometrus. Kai kuriais atvejais prie kranto buvo palikta plona medžių „širma“, galbūt, siekiant paslėpti neteisėtą kirtimą. Tačiau daugelyje vietų prošvaisos nusileido iki pat kranto.

  • Bakurovo medieną sertifikavo FSC – pasaulinis tvarumo sertifikatas, pažymintis, jog mediena gaunama iš “tvariai tvarkomų” miškų. „Earthsight“ tyrimai rodo, kad nesertifikuota mediena iš Bakurovo miško valdos buvo išplaunama į FSC tiekimo grandines.

  • Tam, kad patenkinti augančius poreikius IKEA perka daug miško buvusiose Rytų Europos šalyse. Likusi medienos dalis ateina iš tarpininkų, stambių tiekėjų, tokių kaip Bakurovas. Siekdama užtikrinti, kad ši mediena būtų teisėta, IKEA remiasi Forest Stewardship Council (FSC) sertifikavimo sistema. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje aplinkos labdaros organizacijų ir progresyvių medienos įmonių grupės įkurtas FSC išaugo į behemotą. Jos auditoriai kasmet aplanko ir patikrina 2,3 milijono kvadratinių kilometrų miško pasaulyje (teritoriją, kuri yra ketvirtadalis JAV dydžio), tariamai užtikrindami, kad miško kirtimas būtų teisėtas ir malonus žmonėms bei laukinei gamtai. FSC švelniai žalias medžio erkės logotipas puošia tūkstančius kasdienių gaminių – nuo minkštojo popieriaus iki baldų, knygų ir net drabužių, pagamintų iš viskozės masės.

  • Kai Bakurovo mediena gavo FSC sertifikatą su juo susisiekė IKEA atstovai. Kurdama ir saugodama “tvarų įvaizdį” IKEA renkasi miškus, kurie turi FSC sertifikatą. Earthsight teigimu, didžiąja dalimi FSC sertifikatas yra atsakingas už tai, kad tapo “žalia priedanga” naikinti saugomus miškus. Žalioji FSC etiketė leido didiesiems gigantams, tokiems kaip IKEA netrukdomai gauti medienos iš nelegaliai kertamų, saugomų miškų. FSC turėjo užtikrinti vartotoją, kad medienos gaminiai yra tvarūs ir teisėti. FSC savo audituose nepaminėjo medienos ruošos pažeidimų, kuriuos fiksavo Earthsight ir Rusijos institucijos. Metai iš metų netvariai gaunama mediena ir toliau buvo parduodama IKEA parduotuvėse.

  • Populiaraus prekės ženklo “Sundvik” vaikų baldai yra vieni iš tų, kurie buvo pagaminti iš nelegalios medienos. Tyrėjai apskaičiavo, kad pirkėjai visame pasaulyje vidutiniškai kas dvi minutes pirkdavo IKEA produktą, kurio sudėtyje, kaip įtariama, yra rusiškos medienos.

“Earthsight” tyrimas: IKEA siaubo namai

Naujas tyrimas atskleidė, kad IKEA savo produktams medieną pirko iš Rusijos bendrovių, užsiimančių nelegaliu pušų kirtimu  saugomuose Sibiro borealiniuose miškuose Rusijoje.

Metus trukusiame Londone įsikūrusios tyrimų grupės “Earthsight” tyrime,  Švedijos baldų gamintojas IKEA buvo labiausiai žinomas iš kelių Vakarų firmų, kurios, kaip nustatyta, medieną savo gaminiams pirko iš “ExportLes Group” – vieno turtingiausių Rusijos verslininkų-politikų Jevgenijaus Bakurovo valdomų įmonių kolekcijos.

Bakurovas kartą gyrėsi, kad IKEA atstovas sakė, jog bendrovė pasirinko su juo užsiimti verslu, nes jis siuntė “medieną greičiau, nei mes galime pervesti pinigus”.

„Earthsight apskaičiavo, kad pasaulyje pirkėjai kas dvi minutes  įsigyja IKEA gaminį, kuriame yra įtariamos rusiškos medienos“, – nurodė grupė.

IKEA pranešė, kad birželį nutraukė pirkimus iš „ExportLes“, kai „Earthsight“ pasidalijo savo išvadomis su bendrove, nors tvirtino, kad mediena buvo „legaliai paruošta“,  ir teigė, kad išbraukė Bakurovo įmonę iš savo tiekėjų sąrašo dėl neapibrėžtos „susirūpinimą keliančios praktikos“.

Sibiro miškai (foto) – pasidarbavo IKEA ir jos tarpininkai:

 

Zyaba bay, 2017

 

Zyaba bay, 2020

 

Soldatskiyj bay, 2017

 

Soldatskiyj bay, 2020

 



Rusijos borealiniuose miškuose, dar žinomuose kaip taiga, yra didžioji dalis pasaulio spygliuočių, joje sukaupta apie pusę šiaurinio pusrutulio anglies dioksido, todėl jie atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį reguliuojant klimato kaitą. Šalis yra viena didžiausių pasaulyje medienos eksportuotojų, gabenanti beveik ketvirtadalį visos pasaulyje parduodamos medienos (2019 m.)

„ExportLes“ pateisino savo medžių kirtimą saugomose teritorijose prisidengdami taip vadinamais „sanitariniais kirtimais“.  Miško kirtėjai, siekdami iškirsti miškus, meluodavo, kad medžiai jau negyvi, serga, miršta arba pažeisti, todėl juos reikia “išvalyti”,  kad būtų išsaugotas sveikas miškas.

Birželio pabaigoje IKEA paskelbė laikinai uždraudusi medienos tiekimą iš įmonių, vykdančių „sanitarinius kirtimus“ Rusijos Tolimuosiuose Rytuose ir Sibire.

Bakurovas, žinomas Rusijos Irkutsko srities veikėjas, sugebėjo užsitikrinti Miškų priežiūros tarybos (FSC), pirmaujančios pasaulinės tvarios medienos sertifikavimo įstaigos, patvirtinimo antspaudą. Bakurovas išvadų nekomentavo.

Miškų sertifikatas FSC: tvarumo garantas ar “žalias smegenų plovimas”?

Kodėl IKEA reikia 1 % pasaulio medienos arba kaip IKEA susijusi su urėdijų reforma?

Tačiau „Earthsight“ tyrime teigiama, kad politikas pasirašė keletą nelegalių sandorių, siekdamas užsitikrinti daugiau nei 2 mln. kubinių metrų medienos ruošos teises saugomuose miškuose.

Reaguodama į išvadas, FSC neigė kaltę, bet taip pat pripažino Bakurovo sertifikatus negaliojančiais.

Remiantis ataskaita, daugelis medžių į IKEA produktų tinklą pateko pirmiausia per Indonezijos gamintoją, aprūpinantį parduotuves Vakarų Europoje ir Šiaurės Amerikoje. Taip pat buvo pasitelkti Rusijos ir Kinijos tarpininkai.

Išvados parodė, kad daugelis gaminių, kurie greičiausiai buvo pagaminti iš nelegalios medienos, buvo parduodami vaikams, o „Earthsight“ atkreipė dėmesį į populiarią „Sindvik“ vaikiškų baldų liniją.

Ankstesnis „Earthsight“ tyrimas, paskelbtas pernai, susiejo FSC ir „Ikea“ su nelegaliai iš Ukrainos gautos medienos pardavimu.

„Tai yra sisteminės problemos, reikalaujančios sisteminių sprendimų, kurie apima ne tik vieną pirkėją, tiekėją ar vieną šalį“, – pranešime teigė „Earthsight“ direktorius Samas Lawsonas. – „Vyriausybės Europoje ir JAV turi imtis skubių veiksmų, kad visam laikui sustabdytų pavogtos medienos srautą.”

Vertė ir redagavo Viktorija Ivaniušina ir Justina Vidzėnė

‘Laundering machine’: Furniture giant Ikea implicated in logging protected Siberian forests by Mongabay.com on 16 July 2021


IKEA nelegalios medienos schemas dengia žalia etiketė

IKEA pėdsakai Ukrainos Karpatų miškuose –  medžiaga ruošiama

„Earthsight“ 18 mėnesių trukęs tyrimas parodė, kad IKEA parduoda buko kėdes, pagamintas iš medienos, neteisėtai iškirstuose Ukrainos Karpatų miškuose, kuriuose gyvena nykstančios lūšys ir lokiai. Nelegali mediena buvo naudojama daugeliui gerai žinomų gaminių, įskaitant ikonišką sulankstomą lentjuostę Terje kėdę ir geriausiai parduodamą Ingolf valgomojo kėdę, gamybai. Kiekvienais metais IKEA parduotuvėse visame pasaulyje, įskaitant JAV, JK ir Vokietiją, parduodama dešimtys tūkstančių kėdžių, pagamintų iš nelegalios medienos.



Plačiau – IKEA

Kaip IKEA ir Harvardas vogė Rumunijos miškus. Koks lietuviškas scenarijus? (VIDEO)

“Už konsoliduotus plotus pirkėjai moka reikšmingą premiją. Institucinių investuotojų segmentas tik pradeda formuotis. Aktyvi konsolidacija Latvijoje ir Estijoje prasidėjo prieš 5-7 metus.”

Apie miškų “biznį”, IKEA, Harvardą ir konsolidacinius paketus. Kas supirkinėja Lietuvos miškus?

Kodėl IKEA reikia 1 % pasaulio medienos arba kaip IKEA susijusi su urėdijų reforma?

A. Valinskas: už urėdo galvą medienos magnatai siūlė daugiau nei penkiaženkles sumas

Vokiečių spauda: IKEA grobia Rytų Europos miškus ir jau 18 metų skiria stipendijas lietuviams, ruošiamus miško pramonei

Kaip IKEA kompromitavo Lietuvos miškininkus

IKEA skandalas: Rusijos Karelijos miškuose iškirto 600 metų senumo medžius

„IKEA“ tapo didžiausia privataus miško valdytoja Lietuvoje – kaip užsienio koncernai urmu superka miškus? 2018 11 16

Po paskutinio sandorio Latvijoje IKEA patrigubino savo valdas ir dabar valdo apie 90 000 ha miško – žada investuoti ir plėsti miškingus plotus Baltijos šalyse, 2018 08 10

Tamsioji IKEA pusė: kas ji ir kam priklauso?

“IKEA per agentus yra supirkę tūkstančius hektarų. Kadangi supirkę per agentus, realiai yra nematomi. Perka net ir mažiausiais gabalėliais, kad tik kuo daugiau turėtų. Jei būtų noras ištirti, kas čia darosi, kokia yra skandinavų įtaka, tai nebūtų sudėtinga. Tačiau nėra tokios politinės valios.”

Mokesčių reforma – per naktį, miškų – per dieną

Seimas balsuoja – kiek miško gali valdyti vienas asmuo? Užsienio fondai masiškai superka net plynes (VIDEO) (PROJEKTAS)(CHRONOLOGIJA)


Geriausia apsauga – Apsišvietęs Žmogus!

 

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau