A. Valinskas: už urėdo galvą medienos magnatai siūlė daugiau nei penkiaženkles sumas

Kodėl, Jūsų nuomone, taip puolama Generalinė miškų urėdija?

A. Valinskas: “Todėl, kad tai labai pelnininga vieta, čia kaip caro rūmuose, kur net arklio uodegą šukuoti apsimoka. Pradėjus privatizuoti valstybinius miškus, medienos perdirbėjai skaičiuotų milijardinius pelnus. Generalinė miškų urėdija – viena geriausiai dirbančių valstybinių įmonių, todėl,  manau, visuomenė neliks abejinga tam, kas dabar vyksta. Valstybiniai miškai turi tarnauti visiems Lietuvos piliečiams, o ne saujelei norinčių lengvai pralobti.”

A. Valinskas: už urėdo galvą medienos magnatai siūlė daugiau nei penkiaženkles sumas

2014 metai (portalas “Verslas ir Politika”)

Pakalbėkime apie verslo reikalus. Ar dirbdamas Seime jautėte lobistinių organizacijų spaudimą?

Be abejo, – taip, jaučiau.

Kaip jis pasireikšdavo?

Yra oficialūs lobistai, kurie registruoti Seime, jie turi leidimus į Seimą, oficialiai šnekasi su Seimo nariais, bando spręsti įvairius klausimus. Žinoma, buvo ir kitų šnekų –  pokalbių tarp eilučių.

Čia kalba – ne apie įstatymus, o kai atsiranda nauja valdžia, kai dalijami vykdomosios valdžios portfeliai. Štai tada, sakyčiau, čia jau ne lobistai, o suinteresuoti asmenys, kurie dirba tam, kad būtų paskirtas  į tam tikras pareigas vienas ar kitas pilietis arba galva lėktų vienam ar kitam pareigūnui.

SKAITYTI PLAČIAU: Apie miškų „biznį“, IKEA, Harvardą ir konsolidacinius paketus. Kas supirkinėja Lietuvos miškus?

SKAITYTI PLAČIAU: Miškų holokausto išvakarėse – kas nugalės: valstybininkai ar korporacijos?

Jums atvirai siūlė kyšį?

Tiesiai šviesiai buvo sakoma, kad yra organizacijų, kurios pagal galiojančius įstatymus didelėmis sumomis paremtų mūsų  jauną partiją.

Kas taip kalbėjo?

Medienos perdirbėjai. Buvo užsiminta, kad vieną ar kitą pareigūną atleidus iš užimamų pareigų, sakykim, būtų galima paremti būsimoms politinėms kovoms  jauną politinę organizaciją. Na, ta suma, žinoma, buvo daugiau negu penki nuliai…

Ką turite omeny?

Vienas iš tų pareigūnų,  kurių turėjo nelikti, buvo generalinis miškų urėdas Benjaminas Sakalauskas.

Kas tas žmogus, kuris reikalavo B. Sakalausko „galvos“?

Jis žinomas žmogus – Sigitas Paulauskas, medienos perdirbėjų magnatas, bei jo kompanija.

Sigitas Paulauskas

Tas spaudimas buvo daromas Jums ar Jūsų partijos paskirtam aplinkos ministrui?

Iš pradžių man, vėliau prašyta, kad aš kalbėčiausi su aplinkos ministru. Mes žinojome, kad tuo ypač buvo suinteresuotas Prezidentės D. Grybauskaitės patarėjas Nerijus Udrėnas. Jo pareigos to neleido jam daryti, bet būtent jis atstovavo medienos perdirbėjų interesams.

SKAITYTI PLAČIAU: Kaip IKEA kompromitavo Lietuvos miškininkus

To, ko nepadarėte Jūs, padarė buvęs ministras V. Mazuronis…

Manau, ne itin  garbinga politikui, likus kelioms darbo dienoms, daryti tokius darbus… Matyt, logiška, kad taip buvo pasielgta, gal bus paremta jo partija. Dabar  visa atsakomybė už valstybinius miškus tenka naujajam aplinkos ministrui ir Prezidentei…

Kodėl, Jūsų nuomone,  taip puolama Generalinė miškų urėdija?

Todėl, kad tai labai pelnininga vieta, čia kaip caro rūmuose, kur net arklio uodegą šukuoti apsimoka. Pradėjus privatizuoti valstybinius miškus, medienos perdirbėjai skaičiuotų milijardinius pelnus.

Generalinė miškų urėdija – viena geriausiai dirbančių valstybinių įmonių, todėl,  manau, visuomenė neliks abejinga tam, kas dabar vyksta. Valstybiniai miškai turi tarnauti visiems Lietuvos piliečiams, o ne saujelei norinčių lengvai pralobti.

Ar jaučiate nostalgiją politikai, gal jau ruošiatės naujiems rinkimams?

Ne, tikrai ne.

Prof. Povilas Gylys: „Kaip Arūnas Valinskas milijono nepaėmė“

Nepažįstu B. Sakalausko, nesiruošiu jam advokatauti, tačiau viešas buvusio Seimo pirmininko pasisakymas verčia viešai užduoti keletą klausimų politikams, ypač politikos bosams, teisėsaugai ir plačiajai visuomenei.

Pirmiausia, kodėl nebuvo deramos reakcijos į šį ekspolitiko atvirą pasisakymą? Juk jame išviešinamas konkretus korupcinis privačių struktūrų veiksmas – už didelius pinigus pašalinti iš posto aukštą valstybės pareigūną. Galimai už tai, kad gynė viešąjį interesą miškininkystėje nuo medienos perdirbimo sferoje veikiančių privatininkų.

SKAITYTI PLAČIAU: Kodėl IKEA reikia 1 % pasaulio medienos arba kaip IKEA susijusi su urėdijų reforma?

SKAITYTI PLAČIAU: MIŠKŲ REFORMA: Lietuvos miškus perima švedai? Signatarė Birutė Valionytė

Antra, koks buvo tikrasis prezidentės patarėjo N. Udrėno vaidmuo šioje istorijoje? Jeigu A. Valinsko prielaidos yra teisingos, patarėjas galimai buvo įsivėlęs į korupcinį voratinklį. Gal dėl tos priežasties patarėjas turėjo palikti savo postą prezidentūroje?

Nerijus Udrėnas

Trečia. Kokios buvo tikrosios generalinio urėdo B. Sakalausko atleidimo priežastys? Tuo klausimu dar kartą turi pasisakyti eksministras V. Mazuronis. Bent jau tam, kad nebūtų įtartas, jog jis gavo A. Valinsko nepriimtą šešiaženklę sumą.

Ir pagaliau, ketvirta, ar ir dabar medienos perdirbimo magnatai bando neteisėtai paveikti politinių sprendimų priėmimą? Pavyzdžiui, siekdami jiems palankių pataisų Miškų įstatyme. Esu įsitraukęs į šio projekto svarstymą ir matau galimus tokio neteisėto poveikio įstatymų leidybai požymius.

Daugiau: Prof. Povilas Gylys: „Kaip Arūnas Valinskas milijono nepaėmė“

 

Nerijus Udrėnas – buvęs Skandinavijos bankų analitikas

“Tokie sprendimai turi būti daromi greitai, lėtai dantį traukiant – skausmo daug daugiau.“ (Nerijus Udrėnas)

Į Prezidentūrą N. Udrėnas atėjo iš skandinaviškų bankų.  Šalies vadovė jį pasikvietė iš vieno skandinavų banko, kuriame jis dirbo analitiku. O tuo metu švedų ,,ekspertai” dirbo Ūkio ministerijoje ir švaistydami valstybės lėšas, skirtas ekspertams samdyti, skleidė įvairias paskalas.
————————-
CV.LT: Udrėnas dirbs Ukrainos vyriausybei. Be praktinių Ukrainos integracijos į ES klausimų, p. Udrėnas padės Ukrainos vyriausybei įgyvendinti keletą valstybės reformų.
————————-
,,Valstybės kontrolė yra nustačiusi ir atkreipusi ministerijos dėmesį į neefektyviai valdomą valstybinių miškų ūkį,“ – ,,Visuomio“ kūrimo išvakarėse tokia žinia atėjo iš Prezidentūros.

„Verslo ir politikos“ šaltiniai tvirtina, kad valstybinių miškų privatizavimu aktyviai domisi Prezidentės patarėjas Nerijus Udrėnas, kurį šalies vadovė pasikvietė iš skandinavų banko.Ten jis dirbo analitiku.

Įdomu yra tai, kad Valstybės kontrolė 2010 metų pavasarį baigė valstybinių miškų veiklos auditą. Nieko blogo nebuvo, tačiau prieš rašant VK sprendimą, kaip tvirtina dienraštis „Respublika“, suskambo tuometės valstybės kontrolierės Rasos Budbergytės telefonas. Skambino vyriausiasis patarėjas Nerijus Udrėnas.

Priminsime, kad į valstybės kontrolieriaus, kaip ir teismų, priimamus sprendimus kištis negali niekas. Kokius auditus atlieka ir kada juos baigs, VK skelbia viešai savo interneto puslapyje. Žinoma, galima pajuokauti – gal vyriausiasis patarėjas neturi priėjimo prie interneto?

SKAITYTI PLAČIAU: Karas dėl Lietuvos miškų 1995 – 2017. Kas iniciatoriai ir vykdytojai?

SKAITYTI PLAČIAU: Miškų genocidas: kas mūsų miškų laukia po reformos? Suomijos modelis (VIDEO)

O gal tie patys rūpesčiai – dėl valstybinių miškų, kuriais taip domisi medienos perdirbėjai, tarnaujantys skandinavams. Vytauto Landsbergio frazė „Kas galėtų paneigti“… aktuali ir po 20 metų…

P.S. Prieš kuriant „Visuomį“, patarėjas N. Udrėnas nedvejodamas teigė: ,,Tokie sprendimai turi būti daromi greitai, lėtai dantį traukiant – skausmo daug daugiau“. Sakė, nors puikiai žinojo, kad dantis yra sveikas.

SKAITYTI PLAČIAU: Miškų reformos priešistorė: valstybiniai miškai intensyviai atakuojami dar nuo 1995

Interviu su urėdu, kurio galva verta milijono

„Urėdijų naikinimas prilygs rajonų išnykimui“

“Miškų valdymą efektyvinti reikia, bet ne draskant gerai veikiančią sistemą, o tobulinant veiklą.”

“Vien tik švedų kapitalo valdomas dienraštis formuoja visuomenės nuomonę apie tariamai prastą miškų valdymą, o nuo kitos žiniasklaidos šaltinių miškininkai atkirsti. Mums sakoma, jog nėra reikalo švaistyti pinigų, net paskutinė televizijos laida apie miškininkų veiklą uždaryta.”

Ar Jus šioje kovoje palaiko kiti urėdai?

– Neviešai – taip, dalis, o viešai – tyli. Bijo susidorojimo. Dabar labai populiarios mobiliosios grupės, tikrinančios urėdijas. Kiek papeikimų miškininkams per pusmetį jau parašyta! Kurpiamos jau girdėtos pasakėčios apie bankrotus, gąsdinimai, jog urėdijoms, kaip pelenei, užkraus tiek darbų ir prievolių, kad šios nebepatemps… Kai vykdoma taktika „skaldyk ir valdyk“, privesti valstybės įmones prie dirbtinio bankroto yra nemažai būdų. Žinote, ką apie šalies miškų ūkį draskančias pertvarkas pasakė Rokiškio krašto garbės pilietis, vienas žymiausių šalies miškininkų, akademikas Leonardas Kairiūkštis, šią savaitę viešėjęs Rokiškyje? Jis teigė, jog „urėdijų naikinimas prilygs rajonų išnykimui“.

 

 

Miškų genocidas: kas mūsų miškų laukia po reformos? Suomijos modelis (VIDEO)

„Miškų reforma Estijoje“ Indrek Vainu pranešimas (2017 12 09, Miškų Sąjūdžio steigiamasis suvažiavimas)

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau