Didinami miško kirtimai: Miškų Sąjūdžio spaudos konferencija Seime (VIDEO). Įvykių chronologija ir spaudos apžvalga 2018 08 20

Naudinga žinoti:

Kas 5 metus Vyriausybė tvirtina metinę kirtimų normą. 2018 metais turėjo būti patvirtintos kirtimų normos 2019- 2024 metams.

Tvarka: Aplinkos ministeriją teikia pasiūlymą Vyriausybei, kuri savo ruožtu jį tvirtina.

Kiek padidėjo kirtimų nuo Nepriklausomybės laikų?

Nuo Nepriklausomybės laikų miško kirtimai beveik patrigubėjo – jeigu anksčiau (kartu su privačiais, kurie sudaro beveik pusę miškų) kirsdavo 3mln. kubų, tai dabar kertama 6.8 mln. (Girininkas Petras Budvytis)

Kiek jau praradome miško dangos?

Paskutinį kartą kirtimai buvo didinami prieš 5 metus, jau tada susilaukę gamtininkų pasipriešinimo:


Įvykių chronologija:

2018 pavasarį buvo sudaryta Miškų konsultacinė ūkio taryba, kurios sąraše nebuvo nei vieno visuomenės atstovo. Taryba dauguma balsų nusprendė siūlyti kirtimus didinti 6 procentais.

Miškų konsultacinė ūkio taryba siūlo didinti miškų kirtimus 6%. Aplinkos ministerijos pareigūnų komentaras – „ministras šiam siūlymui nepritars“

2018 07 30 Aplinkos ministerija informacinėje Seimo teisės aktų sistemoje užregistravo pasiūlymą Vyriausybei palikti tą pačią metinę kirtimų normą, kuri buvo iki šiol.

2018 birželį GYVAS MIŠKAS domėjosi Aplinkos ministerijos planais iki sprendimo patvirtinimo ir buvo užtikrinti, kad Aplinkos pozicija lieka “status qua”:


 


2018 08 08 Vyriausybė priima nutarimo projektą, kurio teisės aktų informacinėje sistemoje nėra ir nebuvo, visuomenei  bei  suinteresuotoms institucijoms jis  net nebuvo pateiktas.

Tad  visiškai  neaišku, kas Vyriausybei pateikė ir/ar  pateikė tokį 2018 m. rugpjūčio 8 d. LR Vyriausybės  priimto nutarimo projektą (2019 – 2023 m.), leisti Vyriausybei  kertamą pagrindiniais kirtimais  valstybės miško plotą padidinti nuo 11 168 ha iki 11 850 ha.

Pažymėtina, kad 2018 gegužės 4-12 d. Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“  atlikta  visuomenės apklausa parodė kad, net 9 iš 10 apklaustųjų yra už brangiausio Lietuvos turto – miško – išsaugojimą. Jie užima aiškią poziciją: pritaria, kad Lietuvos miškų kirtimas būtų mažinamas, palaipsniui mažinant iškertamų miškų plotus. Net 8 iš 10 apklaustųjų pritaria nuomonei, kad reikia atsisakyti plynųjų kirtimų.

„VILMORUS“ tyrimas miškų kirtimo klausimu: daugiau nei 80 proc. Lietuvos gyventojų pasisako už miško KIRTIMŲ MAŽINIMĄ ir PLYNŲ KIRTIMŲ atsisakymą (VIDEO)


2018 08 08 Pasklidus žiniai socialiniuose tinkluose kyla didžiulė pasipiktinimo banga:

Miškų naikinimo ministerija vasarą įgauna pagreitį: kirtimus didina 6 %, o dalį miškų ruošiamasi paversti žvyro karjerais (Aplinkos ministras atostogose)

Aplinkosaugininkė Austė JUOZAPAITYTĖ – „kas 5 metus vis didinami miško kirtimai – kiek laiko liko Lietuvai?“


2018 08 20 Sąjūdis “Už Lietuvos miškus” kartu su politikais inicijuoja Spaudos konferenciją:


Spaudos konferencijos įrašas:

Sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ rezoliucija ir papildantys dokumentai (Aplinkos ministerija, LR Vyriausybė)

Rezoliucija ir priedai:
  1. Sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ rezoliucija – Sąjūdis Už Lietuvos miškus 2018-08-20 (1)
  2. Aplinkos ministerijos nutarimo projektas (nedidinti kirtimų) – Aplinkos ministerijos nutarimo projektas
  3. Aplinkos ministerijos lydraštis – Aplinkos ministerijos lydrastis
  4. LR Vyriausybės nutarimas (padidinti kirtimus) – LRV Nutarimas 2018-08-08
  5. LR Vyriausybės posėdžio protokolas – LR Vyriausybės posėdžio protokolas

Dėl miškų kirtimų didinimo: Sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ rezoliucija ir papildantys dokumentai (Aplinkos ministerija, LR Vyriausybė) 2018 08 20

1 raštas – kirtimai lieka tokie patys (07.26)


2 raštas – kirtimai didinami (08.08)


2018 08 20 Tą pačią dieną išėjo Žinių radijo dienos aktualijų laida – “Kodėl didinamos miško kirtimų apimtys?”.

Visą laidos įrašą klausykite čia – ŽINIŲ RADIJO laida: Kodėl DIDINAMOS miškų kirtimo apimtys? (87 procentai klausytojų prieš didinimą)

Laidoje dalyvavo Aplinkos ministras Kęstutis NAVICKAS, Seimo narys, socialdemokratas Juozas OLEKAS, Miškų instituto vadovas Marius ALEINIKOVAS, Seimo Aplinkos komiteto vadovas Kęstutis MAŽEIKA, gamtos fotografas Marius ČEPULIS, pilietinės asociacijos „Gyvas miškas“ koordinatorė Monika PELDAVIČIŪTĖ.

Aurimas PEREDNIS: Ar planuojate persvarstyti ar atšaukti kirtimų didinimą, ar tokių planų jūsų galvoje nėra?

Kęstutis NAVICKAS: Kad ne, nėra, nes nėra jokių argumentų, kodėl reikėtų peržiūrėti. Jeigu yra būrimas iš tirščių ir bandoma sakyti, kad LŽVS nesaugo miško – tai, tiesą pasakius, truputį skamba keistokai. (…) Skaičiavimai ir pagrindimas, kodėl padidinta kirtimų norma, atėjo iš Miškų Valstybinės Tarnybos ir mokslo institucijų. Tie skaičiai ir diagramos buvo pristatytos Stulginskio universitete balandžio 6. (…) Dabar ateina toks laikas, kai yra subrendęs didesnis medynų skaičius (t.y. komercinę brandą pasiekia pokario metu senelių sodinti miškai – Gyvo Miško pastaba). 
 
Aurimas PEREDNIS: Jūsų ministerijos pozicija anksčiau buvo kita – nedidinti tų normų, …ką matau iš tų raštų, kuriuos prieš laidą spėjau perskaityti Vyriausybės stenogramose. Paskui kažkas atsitiko. (…)
 
Kęstutis NAVICKAS: Konsultacinė taryba teikė pasiūlymus Aplinkos ministerijai. Aplinkos ministerijos pasiūlymas Vyriausybės posėdžiui buvo nedidinti normų, bet Vyriausybės nariai turėjo kitą nuomonę ir buvo priimtas kitas sprendimas, kad reikia pasiremti racionaliais kriterijais ir tą normą padidinti. Aš nebuvau posėdyje, negaliu komentuoti detalių. Bek kiek suprantu, kiek kalbėjau su premjeru – miškas turi būti naudojamas, ypatingai ūkinės paskirties, racionaliai. 

Žinių radijo #dienosklausimas


DĖL BIOKURO

2018-08-08  Siekiant pagaminti daugiau biokuro ir nedidinti šilumos kainos gyventojams, Vyriausybė trečiadienį patvirtino didesnę metinę miškų kirtimo normą penkeriems metams. (15 min)

Aplinkos viceministras Martynas Norbutas BNS teigė, kad ji bus didesnė 6 proc. nei ankstesnį laikotarpį – taip siekiama nedidinti šilumos kainos gyventojams. „Argumentai iš esmės, kad ženkliai kyla medienos ir biokuro kainos – ir, kadangi brangsta biokuras, tendencija, kad greičiausiai brangs ir šildymas, yra akivaizdi. Norint suvaldyti tą situaciją, mes turime bent šiek tiek didinti kirtimus, kad galėtume daugiau pagaminti biokuro“, – BNS sakė M.Norbutas. „Lietuva visą laiką kaupė medieną, ir šiandien, žinodami tuos iššūkius, žinodami ir patvirtintą Energetikos strategiją, kur biokuro panaudojimas didėja (…), mes šiek tiek padidiname kirtimų normą“, – pridūrė M.Norbutas. Pasak jo, naujoji tvarka turėtų įsigalioti nuo 2019 metų.

https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/vyriausybe-svarstys-kokia-misku-kirtimo-norma-nustatyti-ateinantiems-ketveriems-metams-56-1012150?copied


Energetikai kalbas apie biokurą pavadino – “komunikacine krize, kenkiančia atsinaujinančios energetikos įvaizdžiui”

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas NAGEVIČIUS – pavadinčiau tai komunikacine krize, kenkiančia atsinaujinančios energetikos įvaizdžiui”

Pasaulio biomasės energetikos asociacijos prezidentas Remigijus LAPINSKAS – “miškas niekada nėra kertamas dėl biokuro” 


Žiniasklaidoje:

2018 m. rugpjūčio 20 d. DELFI  Navickas: premjero priekaištų nesu sulaukęs

K. Navickas taip pat abejoja, ar sprendimas dėl miškų kirtimų padidinimo 6 proc. galėtų būti priežastis nepasitikėti juo. „Nepasitikėjimo iš premjero nesu sulaukęs. (…) Nemanau, kad šis sprendimas (dėl miškų kirtimų didinimo – BNS) turėtų būti priežastis nepasitikėjimui“, – BNS pirmadienį teigė ministras. „Socialdemokratai praranda pilnai pozicijas įmonėje (Valstybinių miškų urėdijoje – BNS) ir jiems baugu dėl to. Artėja rinkimai. Neturės didelio užnugario provincijoje. Kai įmonė pradėjo dirbti valstybei, o ne socialdemokratams, ta bėda ir atsirado“, – pridūrė K. Navickas.

2018-08-20 DELFI Gandus apie aplinkos ministrą Karbauskis kategoriškai neigia: čia kaip su ligoninių naikinimu 

Pirmadienį socialdemokratų frakcijos nariai kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę ir premjerą Saulių Skvernelį su prašymu įvertinti aplinkos ministro Kęstučio Navicko ir kitų ministerijos vadovų veiklą.

Po surengtos spaudos konferencijos, kurioje buvo aptarti ministro veiksmai, susiję su padidinta miškų kirtimo norma, pasklido gandai, kad K. Navicką norima keisti. Buvo paminėta ir konkreti pavardė – „valstiečių“ koalicijos partnerių, socdarbiečių frakcijos seniūnas Andrius Palionis. 

Ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio patarėjas ryšiams su visuomene Tomas Beržinskas DELFI perdavė poziciją, kad premjeras gandų nekomentuoja. Su pačiu A. Palioniu pirmadienį susisiekti nepavyko.

Tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos (LŽVS) vadovas Ramūnas Karbauskis paneigė šiuos gandus ir patikino, kad šiuo metu nėra svarstoma K. Navicką keisti. Jis įtaria, kad tokius gandus, vedama savų tikslų, skleidžia opozicija.

https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/gandus-apie-aplinkos-ministra-karbauskis-kategoriskai-neigia-cia-kaip-su-ligoniniu-naikinimu.d?id=78854377


2018-08-20 DELFI Socialdemokratai ėmėsi aplinkos ministro: prašo prezidentės ir premjero įvertinti Navicko veiklą

Parlamentinėje opozicijoje esantys socialdemokratai prašo prezidentės Dalios Grybauskaitės ir premjero Sauliaus Skvernelio įvertinti aplinkos ministro Kęstučio Navicko ir kitų ministerijos vadovų, nepasipriešinusių miškų kirtimų didinimui nuo 2019 metų, veiklą.

https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/socialdemokratai-emesi-aplinkos-ministro-praso-prezidentes-ir-premjero-ivertinti-navicko-veikla.d?id=78851161


2018-08-20 DELFI Socialdemokratai dėl brangstančio kuro ir miškų kirtimo reikalauja aplinkos ministro atsakomybės  
Iš atostogų pirmadienį grįžtantį aplinkos ministrą Kęstutį Navicką sutinka virtinė per šias tris savaites susikaupusių klausimų. Vieną jų kelia Seimo socialdemokratų partijos frakcija, organizuojanti spaudos konferenciją „Ar premjerui vis dar tinka aplinkos ministras?“.

2018-08-22 07 KAUNO DIENA – Opoziciją piktinantį aplinkos ministrą pliekia ir savi

http://kauno.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/opozicija-piktinanti-aplinkos-ministra-pliekia-ir-savi-877370#.W3z8olRV_oA.facebook


 2018-08-20 DIENA Socialdemokratai prezidentės ir premjero prašo įvertinti K. Navicko veiklą

http://www.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/socialdemokratai-prezidentes-ir-premjero-praso-ivertinti-k-navicko-veikla-877097


2018-08-20 LRT PANORAMA – reportažas


Visuomenė Telkiasi Prieš Sprendimą Didinti Valstybinių Miškų Kirtimų Normą


2018-08-22 ETAPLIUS V. Pranckietis: proporcingas miškų kirtimas gali sumažinti šilumos kainas

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis palaiko Aplinkos ministerijos siūlymą didinti miškų kirtimo procentinę dalį. Pasak Seimo pirmininko, šiuo metu miškų prieaugis yra didesnis nei kirtimai, tad miškų kirtimo normą padidinus 6 proc., gyventojams sumažėtų šilumos kainos.

https://www.etaplius.lt/v-pranckietis-proporcingas-misku-kirtimas-gali-sumazinti-silumos-kainas


Medienos perdirbėjų apetitą teks mažinti įstatymų pataisomis, o ministro – interpeliacijomis? (video)

„Aplinkos ministras su visa savo komanda baigia įrodyti, kieno interesams dirba. Jau antrą kadenciją dirbu Seimo Aplinkos apsaugos komitete ir visąlaik jutome spaudimą iš medienos perdirbėjų pramonės. Matau, kad per šią Vyriausybę jiems pasisekė pasiekti savo tikslų, kurių anksčiau nepavykdavo įgyvendinti – padidinti medienos kiekius. Dabar įsteigta viena Valstybinė miškų urėdija ir padidinti miškų kirtimai. Ministerija ir ministras klusniai vykdo visus medienos pramonės atstovų nurodymus“, – spaudos konferencijoje sakė Linas Balsys.

L. Balsys parengė įstatymų pataisą, kuria siekiama uždrausti plynuosius miškų kirtimus saugomose teritorijose.

„Bandysime suvaldyti medienos perdirbėjų apetitą įstatymų pataisomis. Taip pat būtina uždrausti plynuosius kirtimus paukščių veisimosi metu“, – sakė parlamentaras.

Spaudos konferencijoje Seime dalyvavę sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ atstovai patvirtino kreipęsi į Lietuvos Prezidentę ir Seimo Pirmininką, kad Vyriausybės nutarimas dėl miškų kirtimų didinimo būtų atšauktas, antraip – bus kreipiamasi į teismą. Visuomenės apklausų duomenimis, 85 procentai apklaustų Lietuvos gyventojų pasisako, kad miškų kirtimai būtų mažinami.

2018-08-20 EKSPERTAI.EU – Žaliųjų valstiečių požiūris į miškus kelia vis didesnį pasipiktinimą

http://www.ekspertai.eu/zaliuju-valstieciu-poziuris-i-miskus-kelia-vis-didesni-pasipiktinima/


2018-08-20 BNS Už miškų kirtimą LSDP žada interpeliaciją Aplinkos ministrui

BNS Spaudos centro informacija


2018-08-20 LRYTAS Seimo socialdemokratai klausia premjero, ar jam dar įtinka aplinkos ministras

„Kas gi atsitiko? Šį pavasarį aplinkos ministras sudaro miškų ūkio konsultacinę tarybą, kuri nusprendžią 6 procentais didinti miškų kirtimų apimtis. Sąjūdis kreipėsi į „Vimorus“, kad atliktų visuomenės apklausą. Net 9 iš 10 apklaustųjų, yra brangiausio Lietuvos turto – miško, išsaugojimą“, – pasakojo jis. G.Kniukšta spaudos konferencijoje

https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2018/08/20/news/seimo-socialdemokratai-klausia-premjero-ar-jam-dar-itinka-aplinkos-ministras-7311343/?utm_source=lrExtraLinks&utm_campaign=Copy&utm_medium=Copy


2018-08-20 ŽINIŲ RADIJAS: Kodėl didinamos miškų kirtimo apimtys?

Aurimas Perednis

Laidoje dalyvauja aplinkos ministras Kęstutis NAVICKAS, Seimo narys, socialdemokratas Juozas OLEKAS, Miškų instituto vadovas Marius ALEINIKOVAS, Seimo Aplinkos komiteto vadovas Kęstutis MAŽEIKA, gamtos fotografas Marius ČEPULIS, pilietinės asociacijos „Gyvas miškas“ koordinatorė Monika PELDAVIČIŪTĖ.

https://www.gyvasmiskas.lt/ziniu-radijo-laida-kodel-didinamos-misku-kirtimo-apimtys-87-procentai-klausytoju-pries-didinima/


2018-08-22 DELFI Opoziciją piktinantį aplinkos ministrą pliekia ir savi

Opoziciniams socialdemokratams dar kartą pagrasinus interpeliacija aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui, pritarimą tam reiškia ir kai kurie jį į Vyriausybę delegavusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai, rašo „Lietuvos žinios“.

„Ar jums neatrodo, kad esate per daug geros nuomonės apie save? Man atrodo, kad jūsų arogancija atvirkščiai proporcinga kompetencijai. Savo veikla, o tiksliau – neveiklumu, seniai piktinate ir žalios spalvos ideologijos (ypač idealizmo) atstovus”, – pareiškė Seimo LVŽS frakcijos narė Virginija Vingrienė. Ji kritikavo sprendimą padidinti miškų kirtimo normas, urėdijų reformos vykdymą, piktinosi, kad net Seimo nariai nesulaukia atsakymų iš Aplinkos ministerijos į savo klausimus. V. Vingrienė teigė, kad jei K. Navickui būtų skelbiama dar viena interpeliacija, ji ją palaikytų.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas „valstietis” Kęstutis Mažeika ministrui priekaištų turi dėl to, kad K. Navickas ar jo vadovaujama ministerija sprendimus priima neatsižvelgę į Seimo LVŽS frakcijos nuomonę. „Tokia praktika netoleruotina. Apie priimtus sprendimus kalbėsimės ir frakcijoje, o komitete rugsėjo mėnesį suplanavome parlamentinės kontrolės klausimus. Išties pro ausis ir pro akis šio proceso nepraleidžiame, kalbėsimės su ministru”, – tikino jis.2018 08 22 GYVAS MIŠKAS Pranckiečio išmintis: neiškirstas miškas supūva, o kirtimų didinimas padės atjauninti Lietuvos miškus (komentarai) 

https://www.gyvasmiskas.lt/pranckiecio-ismintis-neiskirstas-miskas-supuva-o-kirtimu-didinimas-pades-atjauninti-lietuvos-miskus-komentarai-2018-08-22/


2018 08 22  BNS Pranckiečio išmintis: neiškirstas miškas supūva  

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, jog miško kirtimo normos didinimas leidžia atjauninti šalies miškus ir galbūt padės sumažinti biokuro kainas.https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/pranckiecio-ismintis-neiskirstas-miskas-supuva.d?id=78867633


2018-08-20 VERSLO ŽINIOS Vėl nepasitikima tik ką interpeliaciją atlaikiusiu aplinkos ministru

Aplinkos ministras Kęstutis Navickas nevertas likti savo pareigose, nes situacija jo prižiūrimoje miškų ir medienos srityje tampa nekontroliuojama.

Taip mano opoziciniai socialdemokratai, raginantys premjerą Saulių Skvernelį ir prezidentę Dalią Grybauskaitę spręsti klausimą dėl šio ministro atstatydinimo. Jeigu per artimiausią laikotarpį p. Navickas išliks pareigose, neatmetama kelti jam pakartotinę interpeliaciją, nors tokią procedūrą jis jau sėkmingai praėjo birželį.

Pirmadienį spaudos konferencijoje Juozas Olekas, Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas, tikino, kad „daug klausimų kyla ministrui dėl didinamų miškų kirtimų, brangstančio kietojo kuro, neefektyviai vykdomos miškų reformos“.

„Vyriausybei ir premjerui keliame klausimus dėl smarkiai brangstančių malkų ir biokuro, kas prasidėjus šildymo sezonui taps dar vienu finansiniu smūgiu gyventojams. Taip pat – Vyriausybės palaimintas miškų kirtimų didinimas, kuriam, pasak apklausų, visiškai nepritaria visuomenė. Manome, kad čia atsakingas ir aplinkos ministras, ir naujai sukurta Valstybinė miškų urėdija“, – kalbėjo p. Olekas.

Birželio viduryje aplinkos ministras jau atlaikė vieną interpeliaciją. Už tai, kad p. Navicko atsakymus į opozicijos inicijuotos interpeliacijos išdėstytus priekaištus pripažinti tinkamais tuomet balsavo 65 Seimo nariai, prieš buvo 34 ir 11 susilaikė.

Pagal Seimo Statutą, pakartotinė interpeliacija galima tik kitoje Seimo sesijoje. Tad tą pačią procedūrą p. Navickui opozicija galės bandyti pakartoti jau rugsėjį, kai Seimas susirinks į rudens sesiją. 

Norint atstatydinti ministrą, reikia, kad už nepasitikėjimą juo balsuotų bent 71 Seimo narys.

„Nepasitikėjimo iš premjero nesu sulaukęs. (…) Nemanau, kad šis sprendimas (dėl miškų kirtimų didinimo – BNS) turėtų būti priežastis nepasitikėjimui“, – BNS pirmadienį teigė ministras.  

„Socialdemokratai praranda pilnai pozicijas įmonėje (Valstybinių miškų urėdijoje – BNS) ir jiems baugu dėl to. Artėja rinkimai. Neturės didelio užnugario provincijoje. Kai įmonė pradėjo dirbti valstybei, o ne socialdemokratams, ta bėda ir atsirado“, – pridūrė p. Navickas.  

https://www.vz.lt/verslo-aplinka/2018/08/20/vel-nepasitikima-tik-ka-interpeliacija-atlaikiusiu-aplinkos-ministru


2018-08-20 RESPUBLIKA Socialdemokratai: premjeras turėtų įvertinti aplinkos ministro veiksmus

http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/socialdemokratai_premjeras_turetu_ivertinti_aplinkos_ministro_veiksmus/,print.1


Ištrauka iš Sąjūdžio “Už Lietuvos miškus’ rezoliucijos:

Dėl miškų kirtimų didinimo: Sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ rezoliucija ir papildantys dokumentai (Aplinkos ministerija, LR Vyriausybė) 2018 08 20

LR Vyriausybė savo programoje įsipareigojo:,,  91.12. tolygiai mažinsime plynųjų kirtimų apimtį ir miškų monokultūrų (vienaamžių ir vienarūšių medynų) plotus. Įgyvendinsime nuostatą, kad plynieji kirtimai leidžiami tik ūkinės paskirties (IV grupės) miškuose ir vykdomi taip, kad būtų padaroma kuo mažesnė žala žmonių gyvenamajai aplinkai, kraštovaizdžiui ir ekosistemoms (miško dirvožemiui, hidrologiniam režimui, biologinei įvairovei);“

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos 2016 m. LR Seimo rinkimų programos ,, Darnios Lietuvos vyriausybės programa“  skyriuje  „Darni miškų politika“ skelbiama: „Dėl valstybinių miškų naudojimo būdo bei apimčių svarus žodis turi tekti vietos savivaldai ir bendruomenėms, kurių gyvenamoje aplinkoje yra konkretūs miškai; Sieksime riboti didžiausią žalą miškams darančius plynuosius kirtimus ir miškų kultūrinimą. Sieksime įtvirtinti nuostatą, jog neplynieji miško kirtimai sudarytų ne mažiau nei 70 proc. visų pagrindinių kirtimų

Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 4 punkte įtvirtintas atvirumo ir skaidrumo principas. Šis principas reiškia, kad teisėkūra turi būti vieša, su bendraisiais interesais susiję teisėkūros sprendimai negali būti priimami visuomenei nežinant ir neturint galimybių dalyvauti, visuomenei turi būti  sudarytos sąlygos teikti pasiūlymus dėl teisinio reguliavimo visose teisėkūros stadijose.

Akivaizdu, kad Vyriausybė, nesilaikiusi Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo pažeidė konstitucinį teisinės valstybės principą. Vyriausybė, leisdama teisės aktus, turi laikytis galiojančių įstatymų  taip pat ir tų, kuriuose nustatyta teisės aktų priėmimo tvarka.

Ji turi laikytis įstatymų nustatytos Vyriausybės nutarimų parengimo, įvertinimo, derinimo, svarstymo, balsavimo dėl jų tvarkos. Pažymėtina, kad Vyriausybės pareiga laikytis įstatymuose nustatytos teisės aktų priėmimo tvarkos ne tiktai gali, bet ir turi būti traktuojama kaip konstitucinė pareiga.

Įvertinus šią konstitucinę jurisprudenciją, akivaizdu, kad Vyriausybė, priimdama Nutarimą, inter alia turėjo vadovautis visais teisės aktų priėmimo procedūrą reglamentuojančiais įstatymais.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, Sąjūdžio ,,Už Lietuvos miškus“ mano, kad šis Vyriausybės Nutarimas turi būti pripažintas neteisėtu ir atšauktas.

Darytina išvada, kad 2018 m. rugpjūčio 8 d. LR Vyriausybės nutarimo priėmimo procedūra pažeidė konstitucinį teisinės valstybės principą, Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 4 punktą. Manome, kad savo veiksmais LR Vyriausybė pažeidė LR Konstituciją, LR Teisėkūros pagrindų įstatymo  reikalavimus, nesilaikė  Vyriausybės programos  91.12 punkto nuostatų, neatsižvelgė į visuomenės nuomonę dėl jai priklausančių  miškų kirtimų apimčių ir būdų,  siekė patenkinti  ne visuomenės, o stambiosios medienos pramonės savininkų asmeninius interesus.

 

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau