Piliečio laiškas dėl miškų -“dažniausiai sakau, kad kova neturi jokios prasmės, bet šis kartas kitoks”, Nerijus PALUCKAS (FOTO)

“Dažniausiai sakau, kad kova neturi jokios prasmės, tai tik dar labiau aštriną situaciją, bet šis kartas kitoks. Šį kartą jaučiu vidinę intenciją veikti. Jaučiu pagalbos prašymą iš tų, kurie patys negali apsiginti. Gal tai skamba filosofiškai, bet išeikite į mišką, bent trumpam laikui ir suprasit apie ką kalbu.”

“Ši mano žinutė socialinėje medijoje nėra karo paskelbimas žmonėms, kurie veikia lyg robotai. Lyg robotai, kurie neturi jausmų. Ši mano žinutė yra skirta tau. Tau, žmogau, kuris taip pat turi savo rūpesčių, kuriam valstybės reikalai nebūtinai yra įdomūs. Noriu tavęs paklausti – kas tau yra? Kas tave taip išgąsdino, kad esi toks bailus? Galėčiau pasakyti bailys, bet nenoriu, kad įsižeistum. Norėčiau, kad iš ties suprastum, ką šis žodis reiškia ir kaip mes iš ties gyvenam.”

“Mes labai daug žinom, matome netiesos, bet ar kas keičiasi? O žinote kodėl nesikeičia? Nes mums yra įkalta ir vis kalama baimė. Karo grėsmė. Finansinės krizės grėsmė. Senatvės grėsmė. Teroras ir krūva kitų, kasdienių baimių. Baimė eiti ir reikalauti savo teisių, nes jei tu pareikalausi, tave pasodins į kalėjmą ir dar būtinai parodys per tv ekranus, kad kiti apie tai žinotų.”

“Baldai, kuriuos turi visi – greit bus nebemadingi. Kaip euro remontas. Buvo sovietinis – atėjo euro. Pabuvo kelis metus, atėjo – pigus. Dabar visi renkasi pigų. Madingas, gražus, bet ne kokybiškas. Na ir kas čia tokio? Galima bus išmesti ir vėl pirkti naują. Tiesa? Tiesa… Bet ar susimastei, ką ši tiesa reiškia? Ką reiškia pagaminti vis naujus, madingus baldus?  Tai reiškia, nuolatinį medžių kirtimą. Augantys mūsų poreikiai ir vartojimas medžių neapsaugos ir tik gilins problemas. Medžių kirtimas taps nekontroliuojamas, tiksliau jį kontroliuos tie, kurie jau dabar kraunasi kapitalus ir valdžios pozicijas.”

“Mūsų vartojimas – visų šių aktualijų priežastis. Mūsų noriu – viso šio grobstymo priežastis.”

“Vienas lauke – ne karys? Tai – dar vienas mitas. (..) Bet ar nusispjaut – TAU? Jei ne, jei nenusispjauti ir man, tai mes jau ne vienas, o dviese. Ir jei tokių, kaip tu ir aš dar daugiau?”

“Gražūs baldai, namai nėra blogai. Bet juk viskam galioja harmonijos principai. O atsakykite sau ar greitai madai būtų galima uždėti harmonijos etiketę? Ar dabartiniams, plyniems kirtimams parkuose ir miškuose galima uždėti harmonijos etiketę? Mano akimis ne. 

Jūs galite ignoruoti tai, kas vyksta, bet paskui pamatysite – bus tas pats kaip su Gedimino kalnu. Nebebus medžių, bet ir nebebus kaltų. Visi sakys blogai, bet nebus kas prisiims atsakomybę. Bus tik nauji biudžetai spręsti problemas. Bet ar ne bus per vėlu kažką spręsti?”

Visuotinė baimė, vartojimas ir abejingumas yra tikroji miškų grobstymo priežastis

Nerijus Paluckas, 2018 09 15

Ilgokas, bet labai #svarbustekstas.

Nors esu labai diplomatiškas žmogus ir į įvykius visada stengiuosi žiūrėti iš skirtingų pusių, bet šį kartą negaliu apsimetinėti, kad nieko nejaučiu ir man tai nerūpi arba, kad tai išspręs be mano (tavo) energijos. Dažniausiai sakau, kad kova neturi jokios prasmės, tai tik dar labiau aštriną situaciją, bet šis kartas kitoks. Šį kartą jaučiu vidinę intenciją veikti. Jaučiu pagalbos prašymą iš tų, kurie patys negali apsiginti. Gal tai skamba filosofiškai, bet išeikite į mišką, bent trumpam laikui ir suprasit apie ką kalbu.

Mūsų valstybės turtas (tavo, mano, tavo vaikų, anūkų, senelių, galiausiai žemės) yra pradėtas niokoti labai grubiu ir sunkiai atitaisomu būdu. Pakeitus įstatymus sau palankia kryptimi yra kertami mūsų miškai, šimtamečiai miškai. Kertami netgi nacionaliniuose parkuose. Parkuose, kur gyvena ne tik medžiai, bet ir visa eko sistema. Ir jeigu tau atrodo, kad tai tavęs neliečia, suprask, kad būtent dėl to ir esi gyvas ir gali gyventi, nes žemė turi medžius. Be medžių žemėje nebūtų deguonies, o tai reiškia nebūtų tavęs.

Visų neiškirs? Esi tuo tikras? Esi tikras, kad žmonės, kurie veikia savo interesų naudai galvoja apie tave, apie gamtą, apie ateitį? Jie galvoja apie pinigus. Tik apie pelną. Žinoma jiems svarbu ir medžiai, bet tik tose vietose, kur jie patys gyvena. Aplink savo namus jie medžių nekerta. Jiems jie taip pat patinka.

Ši mano žinutė socialinėje medijoje nėra karo paskelbimas žmonėms, kurie veikia lyg robotai. Lyg robotai, kurie neturi jausmų. Ši mano žinutė yra skirta tau. Tau, žmogau, kuris taip pat turi savo rūpesčių, kuriam valstybės reikalai nebūtinai yra įdomūs. Noriu tavęs paklausti – kas tau yra? Kas tave taip išgąsdino, kad esi toks bailus? Galėčiau pasakyti bailys, bet nenoriu, kad įsižeistum. Norėčiau, kad iš ties suprastum, ką šis žodis reiškia ir kaip mes iš ties gyvenam.

Ar tu nepastebėjai, kad jau daug metų mūsų valstybės “ponai” šoka savo polkas, o mes, tie, kurie juos išrinkom turim nuleidę galvas sutikti su viskuo, ką jie, savo naudai padarys. Supranti – savo naudai. Miškų kirtimas juk ne tavo naudai. Ne tavo vaikų gerovei. Valstybės turtas (priminsiu tavo) yra dalinamas kelių piliečių nasrams. Ir taip bus nuolat. Dabartinė situacija – tik pradžia. Mūsų valstybės valdančiosios jėgos aiškiai veikia savo ir didelių įmonių, korporacijų interesams. Ir veiks taip toliau. Veiks tol, kol mes ir toliau bijosime.

Žinote kodėl valstybėj paranku turėti “bailių” plantacijas? Todėl, kad drąsūs piliečiai, sąmoningi piliečiai nesitaikstytų su jiems primetama tvarka. Jie reikalautų tiesos ir teisybės. Korumpuoti politikai jau senai sėdėtų ne seime, o kitokiose patalpose. O dabar juos saugo “įstatymas”. Įstatymai, kuriuos jie patys ir leidžia. Tie, kurie tiki, kad valdžia pati šaus sau į koją yra naivūs. Tie, kurie tiki, kad valdžia nori, kad valstybė klestėtų yra naivūs. Klestinčioje valstybėje, schemos, atkatai, pinigų įsisavinimai per “projektus” ir t.t. yra sutinkami mitingais, protestais, valdžios nuvertimais.

Bailių valstybėje viskas kitaip. Na taip, kaip pas mus. Mes labai daug žinom, matome netiesos, bet ar kas keičiasi? O žinote kodėl nesikeičia? Nes mums yra įkalta ir vis kalama baimė. Karo grėsmė. Finansinės krizės grėsmė. Senatvės grėsmė. Teroras ir krūva kitų, kasdienių baimių. Baimė eiti ir reikalauti savo teisių, nes jei tu pareikalausi, tave pasodins į kalėjmą ir dar būtinai parodys per tv ekranus, kad kiti apie tai žinotų.

Vienas lauke – ne karys? Tai – dar vienas mitas. 

Nesenai mačiau video, kur žmogus, kertantis medžius, paklaustas, kodėl taip daro, atsakė, kad tai ne jis, tai jo valdžia taip nurodė. Suprantant – valdžia – nurodė. Bet juk kerta tai jis. Traktorių vairuoja jis. Ne valdžia. Ir jei jis būtų doras, sąžiningas ir ne bailus prieš save patį, jis gi galėtų nustoti pjauti. Išlipti ir išeiti. Kitas žmogus galėtų neateiti. Ir taip tol, kol nebus kam pjauti. Aš suprantu, kad tai – utopija, kad žmonės gauna atlyginimus, kad visada atsiras tokių, kuriems nusispjaut. Bet ar nusispjaut – TAU?

Jei ne, jei nenusispjauti ir man, tai mes jau ne vienas, o dviese. Ir jei tokių, kaip tu ir aš dar daugiau? 

Ką daryti? Nuo ko pradėti? Pradžiai, nuo savęs. Pradžiai siūlau susimastyti apie “greitą madą”. Pigią, greitą madą. O kas greitai ir pigiai, juk nebūna gerai. Kas pigiai ir visiems prieinama, greit išeis iš mados. Pigi, greita mada galioja viskam. Drabužiams, baldams…

Kam teko pirkti pigių baldų puikiai žino apie jų kokybę. Kam teko pirkti pigių drabužių puikiai žino, kaip jie nešiojasi.

Baldai, kuriuos turi visi – greit bus nebemadingi. Kaip euro remontas. Buvo sovietinis – atėjo euro. Pabuvo kelis metus, atėjo – pigus. Dabar visi renkasi pigų. Madingas, gražus, bet ne kokybiškas. Na ir kas čia tokio? Galima bus išmesti ir vėl pirkti naują. Tiesa? Tiesa... Bet ar susimastei, ką ši tiesa reiškia? Ką reiškia pagaminti vis naujus, madingus baldus?  Tai reiškia, nuolatinį medžių kirtimą. Augantys mūsų poreikiai ir vartojimas medžių neapsaugos ir tik gilins problemas. Medžių kirtimas taps nekontroliuojamas, tiksliau jį kontroliuos tie, kurie jau dabar kraunasi kapitalus ir valdžios pozicijas.

Mūsų vartojimas – visų šių aktualijų priežastis. Mūsų noriu – viso šio grobstymo priežastis. Mes perkam baldus, kurie stovi pas mūsų močiutes. Mes renkamės dizainus (madą), kurie yra 50 metų senumo, baldų kopijos. Vietoj to, kad pirktume kokybiškus senus, bet dabar lygiai tokius pat madingus, mes perkam naujus, taip pat atrodančius, bet labai prastos kokybės. Perkam ir išmetam. Perkam laikinai, nes paskui norėsim, kad būtų unikalūs, ne kaip pas visus.

Didžiosios įmonės tai žino ir vis pasiūlo “naujienas”, todėl tai tampa kaip suknelės, kurias išskalbi du kartus ir jau eini pirkti naujos. Pas tą patį, “pigų” pardavėją.
Gyventi gražiai nėra blogai. Gražūs baldai, namai nėra blogai. Bet juk viskam galioja harmonijos principai. O atsakykite sau ar greitai madai būtų galima uždėti harmonijos etiketę? Ar dabartiniams, plyniems kirtimams parkuose ir miškuose galima uždėti harmonijos etiketę? Mano akimis ne. 

Jūs galite ignoruoti tai, kas vyksta, bet paskui pamatysite – bus tas pats kaip su Gedimino kalnu. Nebebus medžių, bet ir nebebus kaltų. Visi sakys blogai, bet nebus kas prisiims atsakomybę. Bus tik nauji biudžetai spręsti problemas. Bet ar ne bus per vėlu kažką spręsti?

Tu juk taip pat esi gamtos dalis. Tau juk iš tiesų rūpi, kas su tavo gyvenimu vyksta.

#Nebebijok#Būkdrąsus. Eik į organizuojamus mitingus. Kalbėk apie tai su artimaisiais, draugais. Būkime ne po vieną, o drauge. Atėjo laikas pasakyti, ką tu iš ties manai, o ne ką tau valdžia liepia manyti.
#pasidalinkjeigali

Foto: Nerijus Paluckas, vieta – Trakai, 2018 09 13

Plyni kirtimai Trakuose arba kirtimų didinimas: kaip masiškai iškirsti šimtamečius pušynus nešokiruojant visuomenės? (VIDEO ir Justinos istorija)

 


PAPILDOMAI:

PLYNI KIRTIMAI – Lietuva iš paukščio skrydžio: ką mano Aplinkos ministerija? Saugomos teritorijos


Plyni kirtimai labai pelningi medienos verslo pramonei, bet turi didžiulę socialinę ir ekologinę kainą

https://www.gyvasmiskas.lt/plyni-kirtimai-labai-pelningi-medienos-verslo-pramonei-bet-turi-didziule-socialine-ir-ekologine-kaina/

Po paskutinio sandorio Latvijoje IKEA patrigubino savo valdas ir dabar valdo apie 90 000 ha miško – žada investuoti ir plėsti miškingus plotus Baltijos šalyse, 2018 08 10

https://www.gyvasmiskas.lt/po-paskutinio-sandorio-latvijoje-ikea-patrigubino-savo-valdas-ir-dabar-valdo-apie-90-000-ha-misko-zada-investuoti-ir-plesti-miskingus-plotus-baltijos-salyse-2018-08-10/

Pranckiečio išmintis: neiškirstas miškas supūva, o kirtimų didinimas padės atjauninti Lietuvos miškus (komentarai) 2018 08 22

https://www.gyvasmiskas.lt/pranckiecio-ismintis-neiskirstas-miskas-supuva-o-kirtimu-didinimas-pades-atjauninti-lietuvos-miskus-komentarai-2018-08-22/

Miškų naikinimo ministerija vasarą įgauna pagreitį: kirtimus didina 6 %, o dalį miškų ruošiamasi paversti žvyro karjerais (Aplinkos ministras atostogose)

https://www.gyvasmiskas.lt/misku-naikinimo-ministerija-vasara-igauna-pagreiti-kirtimus-didina-6-o-dali-misku-ruosiamasi-paversti-zvyro-karjerais-aplinkos-ministras-atostogose-2/

LŽVS priešrinkiminiai pažadai dėl miškų: įves bendruomeninį valdymą, plynų kirtimų ribojimą ir saugos darbo vietas

https://www.gyvasmiskas.lt/lzvs-priesrinkiminiai-pazadai-miskams-ives-bendruomenini-valdyma-plynu-kirtimu-ribojima-ir-saugos-darbo-vietas/

Didinami miško kirtimai: Miškų Sąjūdžio spaudos konferencija Seime (VIDEO). Įvykių chronologija ir spaudos apžvalga 2018 08 20

https://www.gyvasmiskas.lt/didinami-misko-kirtimai-misku-sajudzio-spaudos-konferencija-seime-video-ivykiu-chronologija-ir-spaudos-apzvalga-2018-08-20/

ŽINIŲ RADIJO laida: Kodėl DIDINAMOS miškų kirtimo apimtys? (87 procentai klausytojų prieš didinimą)

https://www.gyvasmiskas.lt/ziniu-radijo-laida-kodel-didinamos-misku-kirtimo-apimtys-87-procentai-klausytoju-pries-didinima/

A. Valinskas: už urėdo galvą medienos magnatai siūlė daugiau nei penkiaženkles sumas

https://www.gyvasmiskas.lt/a-valinskas-uz-uredo-galva-medienos-magnatai-siule-daugiau-nei-penkiazenkles-sumas/

Karas dėl Lietuvos miškų 1995 – 2017. Kas iniciatoriai ir vykdytojai?

https://www.gyvasmiskas.lt/karas-del-lietuvos-misku-1995-2017-kas-iniciatoriai-ir-vykdytojai/

2018 08 08 Miškų naikinimo ministerija vasarą įgauna pagreitį: kirtimus didina 6 %, o dalį miškų ruošiamasi paversti žvyro karjerais (Aplinkos ministras atostogose)

https://www.gyvasmiskas.lt/misku-naikinimo-ministerija-vasara-igauna-pagreiti-kirtimus-didina-6-o-dali-misku-ruosiamasi-paversti-zvyro-karjerais-aplinkos-ministras-atostogose-2/

MIŠKO REFORMA: diena kai pardavė miškus. Reportažas iš Seimo. Liepos 11, 2017

MIŠKŲ REFORMA: įstatymo priėmimas. Paskutiniai pasisakymai. Vakarinis posėdis. Liepos 11, 2017

 

2018 09 16|Kategorijos: Ką daryti, Kas naujo, Lietuvos miškai|Žymos: |
Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau