#GYVO ŽALIO banga ritasi per Lietuvą, jungia jaunus ir senus – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Šilutė (akcijos FOTO+VIDEO) 2018 05 18

GYVO ŽALIO ritasi per Lietuvą

LRytas Lietuviai pratrūko: dėl kertamų medžių visoje šalyje rengia piketus

2018-05-18

Lietuviai pratrūko dėl visoje Lietuvoje kertamų medžių ir nusprendė išreikšti savo nuomonę apie tai. Todėl gegužės 18, tarptautinę žavėjimosi augalais dieną,visoje Lietuvoje pradėjo rengti piketus. Šią dieną dėl medžių kirtimo piketuojama Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Kitą savaitę piketuoti žada ir Šiaulių bei kitų mažesnių miestelių bei gyvenviečių gyventojai.

Kartu su piketais pradedamos ir kitos iniciatyvos, tokios, kaip žaibiškas sambūris (ang. flashmob) „Gyvo žalio ar betono“, taip pat iniciatyvą „Globok medį“ kurios metu ugdymo įstaigos ir miestų bendruomenės rūpinsis savo savivaldybės medžiais, pasirinkdami po vieną jiems brangiausią medį ir stebėdami, ar jis yra teisingai prižiūrimas.

Kaip sakė renginių iniciatorė aplinkosaugos koalicijos narė Austė Juozapaitytė, piliečiai, atlikdami savivaldybės želdynų priežiūrėjimo funkciją, tuo pat metu ugdys savo bendruomeniškumą bei empatiją gamtai ir atsakomybę už viešąsias miesto erdves.

„Artėjant 2020-iesiems – Europos Sąjungos paramos pabaigos mūsų šaliai metams, įvairių lygių didelių miestų ir mažų miestelių valdžia užuot europinius pinigus panaudojus infrastruktūros – mokyklų, kultūros ir sveikatingumo centrų, vaikų darželių, globos namų, ambulatorijų, ir panašiai – atnaujinimui bei plėtojimui arba socialinių programų, mažinančių skurdą, įgyvendinimui, didžiules lėšas „įsisavina‘“ masiškai naikindami želdinius ir tuo ženkliai blogindami žmonių gyvenimo sąlygas.

Tarsi koks apsėdimas mūsų žalią tėviškę užplūdo pragariška medžių genocido „mada“, vietoj parkų, vejų, skverų įtupdanti į miestų ir miestelių centrus neproporcingas, nefukcionalias, saulės deginamas ir skersvėjų perpučiamas „raudonąsias aikštes“, tinkamas nebent desantininkų malūnsparniams leistis“, – sakė režisierius Gytis Padegimas.

Atviras Gyčio PADEGIMO LAIŠKAS ŠILUTEI dėl medžių ir Šilutės savasties išsaugojimo – „mes visi broliai po žydinčia vyšnia“

Piketus dėl medžių kirtimo palaiko Lietuvos visuomeninės pilietinės organizacijos ir visuomeniniai judėjimai, kurie pasirašė ir piketų dieną įteiks kreipimąsi į aplinkos ministrą Kęstutį Navicką, vidaus reikalų ministrą Eimutį Misiūną ir Seimo aplinkos apsaugos komitetą.

Tuo atkreipiamas dėmesys į neraminančias tendencijas: daugelyje miestų vyksta viešųjų erdvių tvarkymo projektai, kurių metu masiškai kertami dideli brandūs medžiai. Vietiniai gyventojai skundžiasi, kad jie nebūna tinkamai ir laiku supažindinami su projektais. Želdinių būklės ir rnių būklės ir reikalingumo kirsti vertinimas atliekamas nekokybiškai. Nauji sodinukai pasodinami nesudarant tinkamų sąlygų, neprižiūrimi, dėl ko skursta ir išdžiūsta. Pagaliau, medžiai kertami paskubomis pavasarį – paukščių perėjimo ir paukščių jauniklių auginimo metu.

Kreipimesi minėtos institucijos raginamos pateikti viešą oficialią reakciją dėl susidariusios situacijos ir savivaldybes įpareigoti stabdyti projektuose numatytus medžių kirtimus, kol nėra tinkamai įvertinta želdinių būklė ir kirtimo reikalingumas.

Taip pat turi būti užtikrinta, kad nebūtų tvirtinami ar toliau vykdomi projektai, kurie nėra tinkamai pristatyti ir suderinti su visuomene, o derinimas suorganizuotas taip, kad suinteresuota bendruomenė būtų įtraukta į priimamus sprendimus.

Žvelgiant į tolimesnę perspektyvą, prašoma stabdyti naujų projektų pasirašymą iki bus patvirtinti svarbiausi teisės aktų pakeitimai, apsaugantys brandžius miestų medžius. Pabrėžiama, kad svarbu pagaliau tinkamai įgyvendinti Orhuso konvenciją ir Poveikio Aplinkai Vertinimo (PAV) direktyvą.

Visą kreipimosi tekstą galite rasti čia: Kreipimasis dėl miestų medžių masinių kirtimų.

GYVO ŽALIO akciją palaiko:

Pasirašančios visuomeninės pilietinės organizacijos ir visuomeniniai judėjimai:

Aplinkosaugos koalicija

Asociacija „Išsaugokime Vilniaus medžius“

Asociacija „Klaipėdos piliečiai“

Asociacija „Klaipėdos žalieji“

Baltijos aplinkos forumas

Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“

Visuomeninis judėjimas „GYVAS MIŠKAS“

Lietuvos entomologų draugija

Lietuvos geografų draugija

Lietuvos ornitologų draugija

Studentų gamtininkų mokslinė draugija

Susivienijimas „Žali.lt“

VšĮ „Darnaus vystymosi centras“

VšĮ „Žiedinė ekonomika“

Žaliosios politikos institutas

Asociacija “Kauno centro bendruomenė”

Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas AUKURAS

Asociacija “Išsaugokime Šiaulių medžius”


Gyvi reportažai iš kitų miestų – akcijos vyko Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose:

Piketo dieną Aplinkos ministerija išplatino savo nuomonę ir požiūrį į vykstančius masinius medžių kirtimus, LABAS VAKARAS LIETUVA:

GYVO ŽALIO! Vilnius

Piketuotojus pasitinka viceministras ir spaudos atstovas – kviečiasi pokalbiui i ministeriją:

Pradžia. Tik susirinkom ir iš kart į ministeriją pokalbiuiMedžių AKCIJĄ "GYVO ŽALIO" PALAIKO:Pasirašančios visuomeninės pilietinės organizacijos ir visuomeniniai judėjimai:Aplinkosaugos koalicijaAsociacija „Išsaugokime Vilniaus medžius“Asociacija „Klaipėdos piliečiai“Asociacija „Klaipėdos žalieji“Baltijos aplinkos forumasGamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“Visuomeninis judėjimas „Gyvas miškas“Lietuvos entomologų draugijaLietuvos geografų draugijaLietuvos ornitologų draugijaStudentų gamtininkų mokslinė draugijaSusivienijimas „Žali.lt“VšĮ „Darnaus vystymosi centras“VšĮ „Žiedinė ekonomika“Žaliosios politikos institutasAsociacija "Kauno centro bendruomenė"Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas AUKURASAsociacija "Išsaugokime Šiaulių medžius"

Posted by Justina Vidzėnė on 2018 m. gegužė 18 d.

 

Pokalbis ministerijoje, 1 dalis:

Pokalbis ministerijoje, 2 dalis:

Po pokalbio su Aplinkos ministerijos pareigūnais:

Po pokalbio su Aplinkos min pareigunais

Posted by Justina Vidzėnė on 2018 m. gegužė 18 d.

Posted by Justina Vidzėnė on 2018 m. gegužė 18 d.

 

Ir kaip gi be skanduotės: GYVO ŽALIO AR BETONO?

Ir kaip gi be dainų: LAI AUGA! (Ignas iš Ignalinos)


GYVO ŽALIO! Kaunas

2018-05-18

Prie savivaldybės rinkosi medžių aktyvistai – įteiktas reikalavimų sąrašas (foto)

Savivaldybei parengtas keliolikos punktų reikalavimų sąrašas, akcijos dalyviai savo valią išreiškė ir piešiniais. Laisvės alėjoje susirinkę visuomeniškų menininkų ir teisininkų varomos iniciatyvos dalyviai, kaip visuomet, buvo nepėsti – atsinešė įvairių plakatų, kuriuos kabino viešai ekspozicijai, ir piešinių, kitos medžiagos, pridurtos prie oficialaus dokumento, pateikto Kauno miesto savivaldybei.

Nesutarus gražiuoju, bendrauti gali tekti jau teisme.

Posted by Kas vyksta Kaune on 2018 m. gegužė 18 d.

 

Želdinius tvarko nekompetentinga įmonė?

Viena iniciatyvos organizatorių ir prašymo autorių, advokatė Rūta Visocnik „Kas vyksta Kaune“ sakė, kad iš viso dokumente išvardyta 11 punktų, kurie nukreipti į du pagrindinius dalykus.

„Pirmas – susijęs su dabartiniu Kauno medžių prižiūrėtoju, įmone „Kauno gatvių apšvietimas“. Kiek matome iš viešai pateikiamos informacijos, ši bendrovė savęs nelaiko želdinių priežiūros specialistais. Dirba keli medkirčiai, tačiau jie nėra nei dendrologai, nei arboristai, – pastebėjo R. Visocnik.

– Kadangi įmonės savininkė – Kauno miesto savivaldybė, už želdinių priežiūrą „Kauno gatvių apšvietimui“ skirianti nemažai lėšų, prašome, kad bendrovė įgytų reikalingą specialistų komandą ir labiau viešintų savo veiklą – skelbtų apie planuojamus želdinių tvarkybos darbus. Dabar išeina, kad tarp administracijos ir miestiečių yra tam tikra siena, kurią gyventojai bando perlipti drastiškais būdais – to visai nereikia.“

Nori daugiau skaidrumo

Kita prašymų dalis adresuojama pačiai savivaldybei dėl leidimų kirsti sveikus medžius išdavimo. Kaip sakė R. Visocnik, buvo vienas kitas atvejis, kai krito gana brandūs ąžuolai, tačiau leidime nurodytos priežastys kėlė nemažai abejonių, ar kirtimas buvo reikalingas. Dėl to norima, kad leidimų išdavimas taptų skaidresnis, būtų iš anksto skelbiami dėl medžių kirtimo gauti prašymai – liktų tam tikras laiko tarpas visuomenei sureaguoti.

„Labai konkrečiai sudėliojome, kaip informacijos skelbimo mechanizmas galėtų atrodyti. Taip pat prašome rasti resursų įsteigti savivaldybės kuruojamą pagalbos telefonu liniją, kuria visi žmonės galėtų kreiptis dėl želdinių kylančiais klausimais, ir į juos būtų sureaguota. Dabar žmonės blaškosi, yra siuntinėjami iš vieno skyriaus ar institucijos į kitą“, – kalbėjo pašnekovė.

Nesulaukus permainų, gresia teismas

Reikalavimus surašė akcijos organizatorės R. Visocnik ir Asta Citavičiūtė, o pateiki jie visų susirinkimo dalyvių vardu. „Kas norėjo, dokumentą paskaitė – prieštaraujančių nebuvo, o oficialų atsakymą savivaldybė turėtų pateikti man. Kiekvienas iš 11 punktų pagal įstatymą reikalauja konkretaus atsakymo ir argumentų, kuriuos savivaldybė turės pateikti, kadangi kreipimosi formuluotė ne abstrakti, o pakankamai formali ir sausa“, – aiškino advokatė.

Kauno valdžia, anot jos, turi teisę atsakyti ir neigiamai, argumentuodama, kad viskas gerai, kaip yra. Tokiu atveju, bus sprendžiama, ar ginant viešąjį interesą kreiptis į teismą – įmanomas ir toks gynybos būdas.

„Mūsų tikslas – kad kiekvienas iš 11-oje punktų nurodytų klausimų pajudėtų praktiškai. Jeigu matysime, kad nejuda, svarstysime imtis teisinių instrumentų“, – sakė R. Visocnik.

Dokumentą pildė piešiniais

Prie savivaldybės buvo galima sutikti ir kitą aktyvų kaunietį, taip pat advokatą Saulių Dambrauską. „Išgirdau, kad vyksta tokia akcija – žinoma, sudalyvavau. Atnešiau daug savo medžiagos. Mačiau, paruoštas oficialus kreipimasis Kauno miesto savivaldybei, pateikti advokatės R. Visocnik kontaktai – žiūrėsime, kaip savivaldybė sureaguos“, – kalbėjo jis.

Visi piešiniai, kuriuos žmonės atsinešė, kūrė akcijos metu, ir visa kita medžiaga – apie 70 lapų – buvo sudėta į vieną grandinę, suvyniota į gražų ritinį ir pridėta prie savivaldybei pateikto dokumento.

Į tą ritinį pakliuvo įvairūs meniniai vaikų ir suaugusiųjų kūriniai, kai kurie – praturinti tokiais šmaikščiais užrašais kaip „aš myliu merą, bet gamtą myliu labiau“. Taip pat – atspausdintos S. Dambrausko A. Stulginskio universitete skaityto seminaro apie želdinių apsaugos teisinius aspektus skaidrės.

Opiausias klausimas – Ąžuolyno rekonstrukcija

„Greičiausiai, visa tai bus priimta kaip tualetinio popieriaus rulonas, bet šie piešiniai ir pareiškimai turi didelį dvasinį užtaisą. Tikimės, kad savivaldybėje jis spinduliuos iš vidaus ir atsiras kažkokia santarvė“, – optimizmo neprarado vyras.

Kaune, pasako S. Dambrausko, aštriausias klausimas yra dėl Ąžuolyno parko rekonstrukcijos. „Numatytiems darbų projektams turi būti atliktas poveikio aplinkai vertinimas. Juo tiesiog nustatomos tam tikros sąlygos, kurių reikia laikytis, kad poveikis būtų minimalus arba jo iš viso būtų išvengta. Paprasčiausias kelias savivaldybei – tiesiog sutikti atlikti šį vertinimą, o jeigu nepasieksime sutarimo, belieka teisminis kelias“, – du galimus nesutarimų sprendimo kelius įvardijo teisininkas.

Akimirkos iš akcijos Kaune: 

R. Tenio, Egidijaus Avižienio ir Prano Šarpnickio nuotr.

FOTO (žemiau) autorius: Pranas Šarpnickis

GYVO ŽALIO! Klaipėda (via Šilutė)

Vakarų ekspresas – Protestavo prieš medžių kirtimą

2018 05 18

Klaipėdoje pilietinę akciją organizavo „Klaipėdos žalieji“ bei pilietinio judėjimo „Gyvas miškas“ atstovai.

„Žmonės visoje Lietuvoje jau seniai stebi paplitusią situaciją, kai masiškai kertami medžiai. Ypač tai aktualu didiesiems miestams. Tiesiog šiuo metu stengiamasi intensyviai „įsisavinti“ Europos Sąjungos lėšas, todėl ir sukurta tokia schema, kaip tai padaryti kertant medžius. Dalis tų pinigų patenka į privačias rankas. Tai nusikalstama. Tam, kad kiti pasipelnytų naikinama mūsų gamtinė aplinka, mūsų turtas. Todėl bandome tam pasipriešinti“, – pasakojo pilietinio judėjimo „GYVAS MIŠKAS“ atstovė Laura Čilinskaitė.

Pasak jos, valdininkų prašoma, kad medžiai nebūtų taip gausiai kertami ir priimant sprendimus būtų atsiklausiama miestiečių nuomonės.

„Mes suprantame, kad medžius reikia genėti, pašalinti ligotus, bet dabar dažnai kertami ir visiškai sveiki medžiai. Taip neturi būti. Tuos medžius augino mūsų seneliai, tėvai, norime, kad jais galėtų džiaugtis ir mūsų vaikai“, – antrino pilietinio judėjimo „GYVAS MIŠKAS“ atstovė Šarūnė Sasnauskaitė.

Susirinkusieji pabrėžė, kad jų netenkina Savivaldybės atstovų pateikti argumentai esą kertami tik seni ir ligoti medžiai.

„Reikia rimtų dendrologų išvadų. Motyvas, kad medis trukdo laidus pratiesti ar šaligatvio plytelę padėti, taip pat skamba neįtikinamai“, – pabrėžė L. Čilinskaitė.

Klaipėdos miesto savivaldybei įteikti šie reikalavimai (bus renkami parašai)

Klaipėdoje pilietinę akciją organizavo „Klaipėdos žalieji“ bei pilietinio judėjimo „Gyvas miškas“ atstovai.„Žmonės…

Posted by Laura Čilinskaitė on 2018 m. gegužė 19 d.


Prisijungė Šilutės medžių gynėjų grupės atstovas

Į Klaipėdą palaikyti klaipėdiečių atvyko Šilutės medžių iniciatyvinės grupės S.O.S. Šilutės medžiai atstovas Simonas Norbutas

Akimirkos iš akcijos Klaipėdoje:

LIVE transliacija:

Posted by Laura Čilinskaitė on 2018 m. gegužė 18 d.

Posted by Laura Čilinskaitė on 2018 m. gegužė 18 d.


Kalba Šilutės atstovas – Simonas Norbutas:

FOTO autorius: Simonas Norbutas

GYVO ŽALIO! Šiauliai

Šiauliai į GYVO ŽALIO akciją pasijungė gegužės 21 – tą pačią dieną skaičiuodami parko medžius, kurių ketvirtadalį už ES lėšas savivaldybė žada pjauti.

Medžius šiauliečiai skaičiavo skanduodami ir jungdamiesi prie GYVO ŽALIO bangos Lietuvos miestuose:

Šiauliai: "Gyvo žalio – ne betono!"

Posted by Salomėja Jastrumskytė on 2018 m. gegužė 21 d.


Akcijos koordinatorė Austė Juozapaitytė išplatino kreipimasi į gamtos aktyvistus anglų kalba:

https://www.facebook.com/groups/170082099840061/permalink/928975030617427/

Lithuania asking for your help, just short video with words: Gyvo žalio ar betono (meaning: living green or concrete) and share it with #gyvozalio #medziaimusurankoseIt means a lot to stop damage for citties trees.

Posted by Austė Juozapaitytė on 2018 m. gegužė 17 d.


Papildomai – kas vyksta Lietuvos miestuose ir miesteliuose?

Kas slepiasi už Kauno medžių kirtimų istorijos?

https://www.gyvasmiskas.lt/kas-slepiasi-uz-kauno-medziu-kirtimu-istorijos/

Auksiniai sodinukai arba kaip savivaldos įsisavina milijonus ES eurų už šimtamečių medžių – gamtos paveldo naikinimą (FOTO+ komentarai)

https://www.gyvasmiskas.lt/auksiniai-sodinukai-arba-kaip-savivaldos-isisavina-milijonus-es-euru-uz-senu-sveiku-medziu-gamtos-paveldo-naikinima-skaitykite-daugiau-httpwww-gyvasmiskas-lt3519-2/

Planuojamos kaštonų alėjos skerdynės Šiauliuose sukėlė pilietinius protestus – nuo ko viskas prasidėjo? (papildyta komentarais)

https://www.gyvasmiskas.lt/planuojamos-kastonu-alejos-skerdynes-siauliuose-sukele-pilietinius-protestus-nuo-ko-viskas-prasidejo-papildyta-komentarais/

Kurmelio korporacijos karas su medžiais ir miškais

https://www.gyvasmiskas.lt/kurmelio-korporacijos-karas-su-medziais-ir-miskais/

Kreipimasis į piliečius dėl ES lėšomis masiškai naikinamo miesto medžių paveldo Lietuvoje – ruošiamas kolektyvinis ieškinys (renkama informacija)

https://www.gyvasmiskas.lt/kreipimasis-i-piliecius-del-masinio-miesto-medziu-paveldo-naikinimo-lietuvoje-ruosiamas-kolektyvinis-ieskinys-renkama-informacija/

Šančių Ąžuolo inkvizicija – Kauno savivaldybė verslui išduoda leidimus kirsti sveikus, šimtamečius ąžuolus (FOTO+peticija)

https://www.gyvasmiskas.lt/sanciu-azuolo-inkvizicija-kauno-savivaldybe-verslui-isduoda-leidimus-kirsti-sveikus-simtamecius-azuolus/

Šiauliečiai prašo palaikymo DĖL KAŠTONŲ ALĖJOS IR SENŲJŲ MEDŽIŲ IŠSAUGOJIMO ŠIAULIUOSE – pasirašyk PETICIJĄ UŽ!

https://www.gyvasmiskas.lt/siaulieciai-praso-palaikymo-del-kastonu-alejos-ir-senuju-medziu-issaugojimo-siauliuose-pasirasyk-peticija-uz/

Betono aikščių bumas arba kodėl serga ir miršta miesto medžiai?

https://www.gyvasmiskas.lt/betoniniu-aiksciu-bumas-arba-kodel-serga-ir-mirsta-miesto-medziai/

Atviras Gyčio PADEGIMO LAIŠKAS ŠILUTEI dėl medžių ir Šilutės savasties išsaugojimo – „mes visi broliai po žydinčia vyšnia“

https://www.gyvasmiskas.lt/atviras-gycio-padegimo-laiskas-silutei-del-medziu-ir-silutes-savasties-issaugojimo-mes-visi-broliai-po-zydincia-vysnia/

ŠIAULIAI ACIGAUNA – miesto plaučius į kelmus ir eurus? Ką mano piliečiai? (VIDEO+foto) 2018 05 02

https://www.gyvasmiskas.lt/siauliai-acigauna-miesto-plaucius-i-kelmus-ir-eurus-ka-mano-pilieciai-video-2018-05-02/


MEDŽIŲ GYNĖJAI FB:

Apginkime Lietuvos Miškus!

STOP medžių kirtimui Lietuvoje

VILNIUS:

Gelbėkime Vilniaus medžius
(www.saugokmedi.lt)

Išsaugokime ŽALIĄ Kalnų parką Vilniuje

KAUNAS:

STOP kaštonų giljotinai

Kauno medžių kirtimui – STOP

KLAIPĖDA:

Už gyvą gamtą! Vakarų Lietuva

ŠIAULIAI:

Saugokime Šiaulių medžius!

ŠILUTĖ:

S.O.S. Šilutės medžiai

P.S. jeigu kokia grupė ar puslapis nėra paminėti, praneškite mums info@gyvasmiskas.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau