Sąjūdietis Petras BUDVYTIS dėl dingusios medienos skandalo Alytaus urėdijoje: kas vyksta ir kas kaltas dėl aplaidumo?

“Dėl neparuoštos, nekompetentingai ir skubotai vykdytos  miškų valdymo reformos, miškų urėdijų panaikinimo, sukelto chaoso valstybinių miškų valdyme ir kontrolėje, aplinkos ministras K. Navickas galimai ir sudarė sąlygas medienos grobstymui ir korupcijai VĮ Valstybinių miškų urėdijoje, todėl turi būti pareikalauta ne tik VĮ Valstybinių miškų urėdijos, kurioje minimi nustatyti medienos grobstymo ir korupcijos atvejai, vadovų, bet ir aplinkos ministro K. Navicko  atsakomybės.

Sąjūdis ,,Už Lietuvos miškus“ svarsto galimybę kreiptis į Prokuratūrą, STT, FNN,  kad būtų ištirta ne tik dėl VĮ Valstybinių miškų urėdijos vadovų, bet ir aplinkos ministro K. Navicko galimai nusikalstama  veikla, kuri sukūrė teisinį neapibrėžtumą ir galimai sudarė sąlygas grobstyti medieną VĮ Valstybinių miškų urėdijoje.” (Sąjūdžio “Už Lietuvos miškus” komentaras – nuomonė)

Buvusio girininko komentaras dėl žiniasklaidoje pučiamo dingusios medienos skandalo Alytaus urėdijoje (papildyta Sąjūdžio “Už Lietuvos miškus” teisiniu komentaru – nuomone)

Susidariusią situaciją komentuoja Petras BUDVYTIS, buvęs Telšių urėdijos girininkas, Sąjūdžio “Už Lietuvos miškus” narys

2018 06 28

Laba visiems miško draugams. Noriu pasidžiaugt Anykščiuose įvykusiu miško festivaliu, deja, dėl sveikatos negalėjau jame dalyvauti.

Labai ačiū organizatoriams už miško šventę. Bet šventės baigiasi ir grįžtame į kasdienybę, kokia ji? Matomai tokia, kokios nusipelnome. Paskutiniai įvykiai – susikompromitavusių liberalų stumiamos Miškų įstatymo pataisos leisiančios be visuomenės nuomonės paverst mišką karjeru ar dar kuo tik nori, Aplinkos ministerijos ir VIVMU vadovų eilinis klyksmas, kad patikrinus Alytaus regioninį padalinį fiksuota visa eilė pažeidimų.


Dėl dingusios medienos Alytuje Valstybinių miškų urėdija kreipėsi į teisėsaugą
https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/del-dingusios-medienos-alytuje-valstybiniu-misku-uredija-kreipesi-i-teisesauga-56-992378

Alytaus urėdijos veikla – prokuratūros ir STT akiratyje
https://alytusplius.lt/naujienos/alytaus-uredijos-veikla-prokuraturos-ir-stt-akiratyje

Dėl Alytuje dingusios medienos kreipėsi į teisėsaugą, ELTA 2018 m. birželio 26 d. 13:33
https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/del-alytuje-dingusios-medienos-kreipesi-i-teisesauga.d?id=78409307


Alytaus padalinys – nustatyti pažeidimai:

Nustatyta, kad Alytaus padalinyje buvo smarkiai viršyta 2017 metų miško kirtimų norma; pagamintos medienos kiekis ir rūšys ženkliai skiriasi lyginant su iškirstos medienos kiekiais ir rūšimis; 2018 metais organizuojant priešgaisrinę miškų apsaugą (palankiu laikotarpiu gaisrams kilti), padalinyje nebuvo sudaryta priešgaisrinio budėjimo komanda. Nustatytų neatitikimų priežastys galėjo būti ir apgaulingas medienos apskaitos tvarkymas, ir elementarus neūkiškumas ar aplaidumas. Bet kuriuo atveju, dėl šių neatitikimų valstybė galėjo patirti nuostolių.

Valstybinių miškų urėdijos komisijai baigus darbą ir įvertinus tyrimo rezultatus dėl galimai neteisėtų veiksmų nuspręsta kreiptis į Generalinę prokuratūrą, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą. Įmonėje sudaryta komisija įvertins atsakingų darbuotojų veiksmus.

Kyla aibė klausimų

Paskaičius tokį pareiškimą, man kyla aibė klausimų:

Kaip Alytaus regioninis padalinys galėjo viršyti nustatytą 2017 metų kirtimų normą, kai leidimus miško kirtimui rašo ir kontroliuoja Valstybinė miškų tarnyba(VMT)?

Tokiu atveju – kyla klausimas ar buvo kertama be leidimo, ar VMT pareigūnai neseka ir nekontroliuoja ką daro valstybiniai miškininkai? Kam jie tada reikalingi?

Jeigu pagamintos medienos kiekis ir rūšys ženkliai skiriasi lyginant su iškirstos medienos kiekiais ir rūšimis, tai kokios priežastys jas lėmė?

Oficialiai turima sutilpti į 20 procentų paklaidą

Iš karto matau bent tris – pirma, labiausiai tikėtina biržėse esančios medienos kiekis buvo nustatytas iš miškotvarkos duomenų, kurių tikslumas, liaudiškai pasakius, gali “tabaluoti” iki 40 procentų į vieną ar į kitą pusę (sudėjus visas leistinas miškotvarkos atlikimo darbų instrukcijos paklaidas, ir žinant miškotvarkininkui nustatytą dienos normą inventorizuoti 50 ha miško, ne tik nustatyti esamą medienos kiekį, bet ir sklypų ribas, medžių rūšinę sudėtį, aprašyti pomiškį, traką, numatyti kirtimo būdą, įvertint sanitarinę būklę, apskaityti žvėrių pažeidimus, surasti ir užfiksuoti saugomų paukščių lizdus, Raudonojoje knygoje esančius augalus ir t.t. Neužteks jums kantrybės ir skaityt, kiek miškotvarkininkas visko turi užfiksuot.)

Oficialiai turima sutilpti į 20 procentų paklaidą. Jei imti vidurkius – tai telpama lengvai, bet, deja, atskirose biržėse (kirtavietėse) pasitaiko ir ženkliai didesnių nukrypimų.

Ydinga apskaitos sistema

Apie šiuos ydingus taikomos apskaitos trūkumus rašiau žurnale MŪSŲ GIRIOS 2016 m. 7 numeryje. Mano prašymu, apie tai rašė žurnalas MIŠKAI 2017 m. 11 numeryje, tik ar Aplinkos ministerijos ir kiti valstybės pareigūnai jų neskaito, ar specialiai nenori netobulų apskaitos taisyklių ir kitų su tuo surištų nuostatų taisyti, kad turėtų gerą valdymo ir šantažo įrankį miškininkams – bet kada gali būti apkaltintas vogimu ir nelabai nuo to apsiginsi.

Visą Petro Budvyčio straipsnį apie ydingą apskaitos sistemą rasite čia:

Mūsų Girios, 2016 liepa

Antra galima priežastis – prastas gamybos organizavimas

Antra priežastis – galimas prastas gamybos (medžių kirtimo ir medienos ištraukimo, pardavimo) organizavimas. Kaip pavyzdys – vasarą, ypač tokią karštą kaip ši, mediena labai greitai genda. Ypač beržo, pušies. Jei “gavo” karštyje bent 2 ar 3 savaites pagulėti, o dar po to gausiai palijo, praktiškai, visa mediena praranda kokybę ir virsta malkomis, na geriausiu atveju, mediena – taros gamybai, kurių kaina krenta 2-3 ar net daugiau kartų. Štai pernai buvo labai lietinga vasara ir daug medienos nebuvo laiku realizuota dėl pažliugusių kelių.

Kas kaltas dėl aplaidumo?

Ir pagalvokim, kas iš tiesų dėl šio aplaidumo kaltas? Pradėta reforma paliko esamus padalinius be tikrų vadovų, senos technikos keitimas buvo sustabdytas bent dviems metams (mažiausiai), padalinius paliko virš 400 darbuotojų, atsiradęs paslaugų pirkimo konkursų nelankstumas reaguojant į rinkoje vykstančias darbų atlikimo kainų svyravimus išvarė iš miško rangovus. Tai vyksta visuose padaliniuose.

Likę dirbti miškininkai tik gąsdinami, rašomi įsakymai draudžiantys be Aplinkos viceministro žinios viešai pasakyt kas gerai ar negerai miškuose daroma.

Patys nedirba, patys ir rėkia?

Darau išvadą – ministro A.Navicko inicijuota skubota, neparuošta reforma davė savo rezultatus. Galų gale, jau pusė metų praėjo kai nebėra urėdų, gi visus valdymo svertus turėjo ministerija, miškų departamentas – o tokie apgailėtini rezultatai, tai kur jie žiūrėjo, už ką algas gavo, jei tokie darbo ir medienos apskaitos trūkumai randami? Patys nedirba patys ir rėkia…

Chaosas Alytaus urėdijoje: masiniai patikrinimai, nežmoniškas stresas, krūvis ir įtampa (darbuotojų pareiškimas)

Trečia – pagaliau, jei tikrai buvo nesąžiningų miškininkų – gaus ko nusipelnė

Trečia priežastis – neatmetu, galimas ir piktnaudžiavimas. Man labai patinka, kad tyrimas perduotas prokuratūrai ir kitoms atitinkamoms institucijoms. Pagaliau, jei tikrai buvo nęsąžiningų miškininkų – gaus ko nusipelnė, nors labai tuo abejoju, kad buvo vagystė, o ne aukščiau mano išvardintų priežasčių seka.

Dėl priešgaisrinės komandos sudarymo

Dar dėl priešgaisrinės komandos sudarymo. Kiek atsimenu, kasmet sudaromi budėjimo grafikai, gaisrų gesinimo komandos, apie ką raštu urėdijos turėdavo informuot Generalinę urėdiją. Tai gal naujoji VIVMU pamiršo parašyt įsakymą? O jei ir parašė, o Alytaus padalinys neįvykdė jo, tai ką nežinojo? Kodėl anksčiau nereagavo ir nepareikalavo ir nebaudė atsakingų?

Taip išeina, naujos VIVMU centro specialistai dirba tik gavę skundą ar nurodymą (čia tik mano spėjimas) atleist buvusį generalinio uredo pavaduotoją, dabartinį Alytaus regioninio padalinio vyr.inžinierių G.Visalgą?

Miškininkų suvažiavimas paskelbtas negaliojančiu

Dar viena naujiena. Įvykęs Lietuvos miškininkų sąjungos suvažiavimas dėl formalių teisinių pažeidimų pripažintas registrų centro negaliojančiu. Iki sekančio neeilinio suvažiavimo Sąjungai toliau vadovauja profesorius E.Bartkevičius. Manau, kad tai gera žinia, atsipeikės gal miškininkai pamatę tikruosius nepatvirtinto prezidento Mariaus Kavaliausko ir jo buriamos komandos tikslus ir siekius? Sekantis suvažiavimas planuojamas rudeniop, tikėtina Miškininko dienai.

Miškininkų sąjungos laidotuvės? Naujasis prezidentas Marius KAVALIAUSKAS šokiravo miškininkus į Prezidiumą pasiūlęs VMG pramonininkus ir IKEA atstovus (jau svarstomas kirtimų didinimas)

Sąjūdiečio Sauliaus LAZAUSKO kalba miškininkams suvažiavimo metu – už korumpuotą pramonę ar su visuomene? 2018 05 19 Kaunas


Petras Budvytis – buvęs 1988-09-01 – 2017-12-22 (29 metus) Telšių miškų urėdijos Mostaičių girininkijos girininkas. Kilęs iš Lietuvos miškininko, pedagogo, mokslininko, profesoriaus Juozo Raukčio giminės. Lietuvos miškininkų sąjungos, girininkų bendrijos Tarybos narys nuo atkūrimo, girininkų bendrijos Tarybos Prezidiumo ilgametis narys, 10 metų buvęs Telšių miškų urėdijos profsąjungos pirmininku, 1991 metų sausio 13 -14 naktį budėjęs prie Seimo, paskatintas LR Aplinkos ministerijos II laipsnio nusipelniusio aplinkosaugininko ženklu, Generalinės miškų urėdijos prie Aplinkos ministerijos pasižymėjimo ženklu „Už nepriekaištingą tarnybą“, Generalinio urėdo padėkos raštu. Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos padėkos raštu už pagalbą gesinant gaisrą Smiltynėje 2006 metais gegužės 4 d. Plungės rajono savivaldybės, policijos komisariato, aplinkos apsaugos agentūros padėkos raštais, Lietuvos miškininkų sąjungos padėka.

Miškų žinyboje išdirbo 35 metus – 2017 metais protestuodamas prieš tokią Aplinkos ministro K. Navicko reformą, paliko darbą.

Iš pirmų lūpų: girininkas Petras Budvytis apie tai kaip miškai tvarkomi Suomijoje, kurios pavyzdžiu seka Lietuva

Petras Budvytis apie miškų reformą: ką gavo visuomenė ir miškai?


Papildomai. Sąjūdžio “Už Lietuvos miškus” susidariusios situacijos teisinis komentaras – nuomonė:


 

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau