Jurgis DIDŽIULIS dėl Reformatų skvero – “man nepatinka nei projektas, nei procesas – žaluma didžiausia vertybė”

2018 08 08

Jurgis Didžiulis FB (kalba netaisyta)

Mariaus Matulevičiaus foto 

Jeigu padarysi – padaryk gerai. Kitaip tiesiog nedaryk. Tą teiginį taikau sau. Tikiu, kad miesto architektūrai ir viešoms erdvėms trigubai turėtu galioti. Rytoj, 18val vyksta visuomenės ir savivaldybės atstovų susitikimas dėl Refomatų Parko likimo. Turėčiau moderuoti procesui, bet nuoširdžiai pergyvenu, kad dialogas bus veltui. Iš Savivaldybės atstovų dar neturiu aiškios žinios kokios galimybės yra koreguoti projektą. Iš visų susirūpinusių Vilniečių bei architektūrinių aktyvistų gaunu žinią, kad reiktu iš esmės perprojektuoti nes viskas yra “blogai”.

Iki šiol susilaikiau konkrečiai komentuoti, ką galvoju apie savivaldybės projektą ir ką asmeniškai norėčiau šiam parkui. Tai dariau nes jaučiu, kad viešos erdvės yra “res-publika” – viešas turtas – ir mano nuomonė turėtu būti viena tarp daugelių kitų. Norėjau facilituoti dialogą ir įgalinti kitus pasidaryti nuomonę ir ja pasidalinti.

Taigi dabar atėjo metas man išsakyti SAVO asmeninę nuomonę kaip Vilnietis ir parko kaimynas kuriam rūpi parkas, paukščiai, medžiai, gyventojai, ir miesto dvasia.

Man nepatinka nei projektas, nei procesas.

Pats projektas yra sudarytas žmogaus, kuris akivaizdžiai nepakankamai laiko leidęs šioje erdvėje. Parkas yra nupieštas kaip “iš katalogo” neatsižvelgiant nei į biosferą, nei į erdvės istoriją, nei į žmonių erdvės naudojimą, nei į pėsčiųjų tranzitinius srautus. Jis primestas ant viršaus kaip blynas, lyg plastinis chirurgas nupieštu tau visišką naują veidą nes jam pačiam gražu. Tai yra elementarus viešosios erdvės “Euroremontas”.

Pritariu, kad parką reikia patvarkyti ir, kad galima jį stipriai pakeisti ar perdaryti. Bet jeigu tvarkyti, padaryti geresnė o ne šiaip kitokį – primesti kažkokią naują viziją iš lempos.

O jeigu labai konkrečiai:

1. Žaluma yra Vilniaus vertybė: Medžiai, želdyniai, ir paukščiai. Šitie gyventojai neturi balso. Jie yra mano kaimynai. Jie ne tik puošia ir bet ir atlieka funkciją. Duoda užuovėja, žaluma reguliuoja žmonių bioritmus, mažina stresą. Tai yra maža gamtos oazė. “Green Vilnius” yra vertybė – medžiai ir želdynai yra to identiteto dalis. Dar svarbu pabrežti, kad nauji medžiai bus ne vietinės rūšies. Sako ataugs, bet gamtinis identitetas bus pakeistas. Turim Gedimino kalną pvz, kuris dabar atrodo kaip apskustas falas. Ko gero bokštui taip gėda pasidarė, kad pats nusprendė nušliaužti kitur.

Auksiniai sodinukai arba kaip savivaldos įsisavina milijonus ES eurų už šimtamečių medžių – gamtos paveldo naikinimą (FOTO+ komentarai)

2. Takeliai: Kam jų tiek reikia? Jeigu norisi nubrežti naujus takelius, galima prasieiti ir pažiūrėti kaip žmonės dabar eina pro parką. Parkas nėra toks didėlis, kad reiktu tiek takų, nebent jis būtu skirtas tik mamoms su vežimukais ir senukams. Jų gali būti perpus mažiau ir tai paliks daugiau erdvės medžiams, ir pievoms, ir kitoms erdvėms. Apskritimas yra kažkoks “nonsense”.

3. Erdvės socializavimui ir visuomenei: Kam kurti naujas jeigu jos jau yra susiformavusios? Ten kur laiptai jau yra toks plotas, kur gerai patvarkus, galėtu ir toliau išlikti erdvė performansams, šokiams, ir pan. Yra kitą erdvė tinkanti “pertvarkymui” socialiniams dalykams kitoje puseje prie buvusių tualetų. Ar galima ten padaryti pieva Jogai, funkcinemės sporto treniruotėms, ar mini maniežas? Geriausias pasiūlymas kol kas yra pastatyti kavinė.

4. Aš neturiu jokios meilės apkasos motyvams. Dėl manęs jų gali nelikti, bet reikia pripažinti, kad tam tikra prasme betoninis ruožas “veikia” ir yra parko veido dalis.

5. Sinodo ir Reformatų bažnyčios ašis: Pritariu, kad ten kur buvo kapinės reikia pažymėti erdvę ir atsižvelgti į Reformatų istoriją. Bet jei pati “Reformatų Ašis” tokia svarbi, kodėl ne ten “nupiešti” galingesnio takelio su normaliu paminklu? Dabar takelis kitur stovi. Reformatams nėra skirta nei vientisos erdvės, nei atsižvelgta į tai kas jiems svarbu nei į įstorinio konteksto.

6. Butaforiniai elementai. Fontanai, krioklys, kataloginiai suoliukai. Jeigu “real is beautiful” – please keep it real. Yra takelio kažkoks ratas, kurio tikslas neaiškus… ten tipo tekės vanduo nes tai “gražu” – Belmontas style

Jeigu koreguoti projektą, mano pagrindines pastabos būtų tokios. Galėčiau su tokiu koreguotu projektu gyventi.

Vizija: Ko žalesnė erdvė, su vietoms šiuolaikinei daugiafunkcinei rekreacijai, patogus ir logiškas tranzitas pėstiesiems, bei Reformatų istorijų pažymėjimas. Jeigu į tai būtu atsižvelgta, manau jau būtu geriau negu kas dabar siūloma.

Bet problema kita. Pats projekto parengimo procesas yra šleivas. Nebuvo sociologinio tyrimo, nebuvo paveldo tyrimo, nebuvo iki galo tartasi su Reformatų bendruomene, tarp savivaldybės ir rangovo “yra aplinkybių”. Savivalybė teigia, kad buvo konsultacinis procesas įvyko, bet pripažįsta, kad jis “netaip” įvyko. Taigi suprantu, tuos kurie sako, kad reikia proceso iš naujo, nes svarbu netik tai ką darai bet ir kaip.

Šiuo momentu esu pasimetęs nes nežinau ar procesas bus toks, kur Savivaldybė sakys – “Taip, galima padaryti geriau” ar tiesiog paviršutiniškai pasišnekėsim, kad praeitu “taip kaip visada”. Antras klausimas ar aktyvioji visuomenė sugebės, susitikti “pusiaukelėje” – aiškiai artikuliuoti savo norus ir konstruktyviai pritaikyti juos pagal Savivaldybės numatytas galimybes.

Rytoj bus matyti. Vienaip ar kitaip bus precendentas. Dialogas nėra lengvas, bet gali suformuoti naujas praktikas ir ryšius tarp piliečių ir institucijų. Noriu tikėti.

Labai kviečiu į Reformatus rytoj.

Dar pagrosiu kažkuriuo metu. #reformatai

APIE REFORMATŲ PROJEKTĄ:

Kultūrinė melioracija siaubia Vilniaus veidą ir žalias erdves – kaip vilniečiai sukilo prieš Reformatų skvero pavertimą Disneilendu (FOTO+komentarai)

Jeigu padarysi – padaryk gerai. Kitaip tiesiog nedaryk. Tą teiginį taikau sau. Tikiu, kad miesto architektūrai ir…

Posted by Jurgis Didžiulis on 2018 m. Rugpjūtis 8 d., Trečiadienis


Skaitykite daugiau:

Kaš­to­nų alė­ja at­ko­vo­ta – ini­cia­ty­vi Šiaulių bend­ruo­me­nė pri­ver­tė Sa­vi­val­dy­bę iš­siaiš­kin­ti, jog nė­ra pa­grin­do ma­siš­kai kirs­ti kaš­to­nus

GYVAS MIŠKAS vyksta į Ariogalą! Gyventojai sukilo prieš medžių genocidą – (VIDEO) reportažas

Advokato Sauliaus DAMBRAUSKO kreipimasis į Prezidentūrą: ES finansavimo nutraukimas – vienintelis kelias stabdyti amoralų medžių biznį?

Kreipimasis į piliečius dėl ES lėšomis masiškai naikinamo miesto medžių paveldo Lietuvoje – ruošiamas kolektyvinis ieškinys (renkama informacija)

Kurmelio korporacijos karas su medžiais ir miškais

Medžių maras pasiekė Žemaitijos širdį VARNIUS – PLYNAI iškirstas miesto parkas, kad įrengt „parkingą ir suoliukus“ (kreiptasi į Prokuratūrą)

Medžio ir žmogaus draugystė – kaip kurti erdves išsaugant sveikus medžius? Įkvepiantys pavyzdžiai iš viso pasaulio (FOTO)


Medžių gynėjų grupės Facebook

MEDŽIŲ GYNĖJAI FB:

Apginkime Lietuvos Miškus!

STOP medžių kirtimui Lietuvoje

VILNIUS:

Gelbėkime Vilniaus medžius
(www.saugokmedi.lt)

Išsaugokime ŽALIĄ Kalnų parką Vilniuje

KAUNAS:

STOP kaštonų giljotinai

Kauno medžių kirtimui – STOP

Kaunas prieštarauja

KLAIPĖDA:

Už gyvą gamtą! Vakarų Lietuva

ŠIAULIAI:

Saugokime Šiaulių medžius!

ŠILUTĖ:

S.O.S. Šilutės medžiai

ARIOGALA

Ariogalos parkelis

P.S. jeigu kokia grupė ar puslapis nėra paminėti, praneškite mums info@gyvasmiskas.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau