Skandinavų korporacijos ir fabrikai šluoja Baltijos miškus?

„Labai gaila, kad miškų, kuriems susiformuoti reikėjo šimtmečių, dabar galime netekti per kelias dienas. IKEA ideologijos dėka – medis tapo pigia, masinio vartojimo preke, o žmonės nuvertino senųjų miškų svarbą ir vertę – tai kelia grėsmę mūsų ateities kartoms – ar mes turėsime ką perduoti – jų teisę į mišką?“  (Sibiro miško aktyvistas Andrei Laletin)
———————-
„Šis dirbtinai išpūstas pseudo „žalias“ Švedijos miškų modelio įvaizdis (piaras) iš tiesų propaguoja tokią destruktyvią senųjų miškų kirtimo praktiką, pakeičiant juos monokultūrinėmis medžių plantacijomis – tai tapo labai rimta grėsme miško ekosistemoms įvairiose šalyse. Tai veda į bioįvairovės išnaikinimą, didesnius potvynius, žemės eroziją, pagreitintą klimato kaitą ir tuo pačiu nukenčia vietinės bendruomenės, kurių gerovė priklauso nuo MIŠKO SVEIKATOS.
(Globalios Miško koalicijos atstovas Afikoje, Wally Menne)

Mediena („Žaliasis auksas“) brangs – korporacijos skuba privatizuoti miškus – nori užsitikrinti stabilų, ilgalaikį medienos tiekimą ir geras kainas

IKEA miškų porfelis Baltijos šalyse per metus išaugo 45%, Lietuvoje – 50 % ir daugiausia miškų ji valdo Latvijoje – IKEA reikia stabilios medienos tiekimo ir kainų, juk ji valdo virš 300 parduotuvių pasaulyje  ir sunaudoja 1 proc. pasaulinės medienos pasiūlos.

Lietuvoje IKEA valdo Kauno miesto dydžio miškų plotą (15 tūkst ha), o Latvijoje dvigubai tiek (30 tūkst ha) arba 36% daugiau nei 2017 m. pradžioje, o greičiausiai plečiasi Estijoje – 67%, per metus ir valdo 10 tūkst ha plotą.

SKAITYTI PLAČIAU: Korporacijos supirkinėja pasaulio žemes ir išteklius?

Užsienio kompanijos Baltijos miškų konsolidavimui pasitelkia antrines įmones (tokias kaip pvz. “GreenGold” ir rinkos spekuliantus, mokėdamos premijas už sukonsoliduotus miškų plotus (pavyzdinė “motyvacinė” schema prisegta žemiau)

Medienos pramonė investuoja į miškus visame pasaulyje, siekdama užsitikrinti stabilų ir ilgalaikį medienos tiekimą ir kainą.

SKAITYTI PLAČIAU: MIŠKŲ REFORMA: niekas pasaulyje nežino tikrosios medienos kainos

Baltijos miškų fondas – spekuliacijos mišku

Pernai Lietuvoje buvo įkurtas INVL Baltijos miškų fondas I (valdomas „Nasdaq“ Vilniaus biržos prekybos sąraše esančios bendrovės „Invalda INVL“) pernai gegužę pritraukė 5 mln. Eur.

„Nuo fondo veiklos pradžios iki 2017 m. pabaigos INVL Baltijos miškų fondas I ir jo valdoma bendrovė „INVL miškai“ įsigijo 859 ha miško valdų už 2,3 mln. Eur. Investavome beveik pusę fondo lėšų ir planuojame naują fondo platinimo etapą“, – komentuoja Sigita Bizulienė, „INVL Asset Management“ miškų fondo valdytoja.

Fondas tikisi maždaug 8% grąžos po mokesčių. Uždirbti siekiama iš didesnių plotų konsolidavimo ir prieaugio atliekant kirtimus. (Verslo žinios)

SKAITYTI PLAČIAU: Apie miškų „biznį“, IKEA, Harvardą ir konsolidacinius paketus. Kas supirkinėja Lietuvos miškus?

Didžiausi Baltijos miškų savininkai – švedai, suomiai, norvegai

Pirma vieta. Daugiausia miško Baltijos šalyse valdo „Bergvik Skog, SIA“ (110.000 ha – Latvijoje) – tai dviejų ŠVEDIJOS kompanijų junginys Stora Enso AB and Billerudkorsnas AB (buvusi Korsnas AB)

Stora Enso – įkurta 1998 metais, jungiant Švedijos kompaniją „Stora“ ir Suomiją „Enso“. Šiaurės šalių „Stora Enso“ dabar yra antra pagal dydį popieriaus kompanija pasaulyje, kurios metinė popieriaus ir kartono talpa viršija 15 milijonų tonų. Stora Enso veikia jau ir Lietuvoje.

SKAITYTI PLAČIAU: Švedijos patirtis: naikinamus natūralius miškus keičia “medienos fermos”

Antroje vietoje – „Tornator Estonia“ su 60.000 ha Estijoje, tai SUOMIJOS miškų ūkio bendrovės Tornator Oyj dukterinė įmonė, viena didžiausių privačios žemės savininkų Estijoje.

Trečioje vietoje –Foran Real Estate SIA“ su 55.000 ha Latvijoje – tiek pat, kiek IKEA grupė per visas tris Baltijos šalis. Šios kompanijos steigėjai 4 ŠVEDIJOS ir NORVEGIJOS miško industrijos kompanijos (NORSKOG, Foran Sverige AS, Foran Norge AB, Glommen Skogeierforening) ir keli privatūs asmenys iš Švedijos ir Latvijos.

2018-01-19 VERSLO ŽINIOS: IKEA apsipirko Lietuvoje po tiekėjų investicijų.

Didžiausias potencialas Lietuvoje

Statistika rodo, kad konsolidavimo potencialas yra didžiausias Lietuvoje, nes vidutinis privačių asmenų turimo miško plotas Lietuvoje yra mažesnis nei Latvijoje ir Estijoje: 2016 m. duomenimis, jis siekė 3,4 ha Lietuvoje, Latvijoje – 8 ha, Estijoje – 12 ha.

„2018 m. medienos ir biokuro rinkas vertinu labai gerai. Be to, palūkanų normos išlieka istoriškai žemos, tad tai sudaro prielaidas didėti miškų vertei“, – komentuoja Larsas George’as Hedlundas, Baltijos šalyse veikiančios miškininkystės bendrovės „Bergvik Skog SIA“ vadovas

Jis mano, kad dėl minėtų priežasčių 2018 m. pirmasis pusmetis (galbūt ir antroji metų pusė) miškų valdų rinkai bus „palankus ir įdomus“ Baltijos ir Skandinavijos šalyse.

Larsas George’as Hedlundas

Po LŽVS Vyriausybės inicijuotos miškų reformos sujudo miškų pramonė…

Chronologija

2017 m. liepos 11 d. Seimas uždega žalią šviesą miškų reformai ir po jos pasipylė gausūs pranešimai apie gamybines investicijas:

2017-08-04 Švedų pinigai į vietinę akcijų rinką plūsta per lietuvišką fondą

Lietuvos investicijų bendrovės „INVL Asset Management“ valdomas INVL Baltijos fondas pastaruoju metu sulaukė daugiamilijoninio lėšų antplūdžio iš investuotojų, kone vien švedų. Rinkoje svarstoma, kaip investuojamas ir kurių akcijų kainas Baltijos biržose pašokdins šviežias užsienio kapitalas.

2017-09-21 Kazlų Rūdos „IKEA Industry“ dvigubina baldų gamybą

2017-09-22 Investicijos įneša sumaišties į baldų rinką

Medienos ir baldų pramonė vakar sulaukė dviejų svarbių naujienų, kurios pakeis rinką: Kazlų Rūdos „IKEA Industry Lietuva“ pranešė apie akcininkų sprendimą investuoti į baldų gamybą ir dvigubinti pajėgumą, o AB „Grigeo“ pranešė pasirašiusi ketinimų protokolą su Vokietijos bendrove „Homanit Holding GmbH“ dėl UAB „Grigeo Baltwood“ akcijų pardavimo.

2017-11-21 Vakarų Medienos Grupė (VMG) investuoja 210 mln. Eur, kiti plėtrai skirs dar beveik 300 mln. Eur

Trys gamyklos, logistikos centras, 210 mln. Eur sieksiančios investicijos, 500 tiesioginių ir 300 netiesioginių darbo vietų – toks naujas Vakarų medienos grupės (VMG) projektas planuojamas šalia Klaipėdos.

Neabejojama, kad ši didžiulė investicija taps postūmiu visai baldų pramonei, kuri šiuo metu yra pasiekusi gamybos pajėgumo išnaudojimo piką, tad jau dėlioja naujas investicijas, bursis į klasterį.

Vakarų mediena (VMG), Sigitas Paulauskas

“…esame “Ikea” partneriai, judame tomis pačiomis kryptimis kaip ir šis koncernas”, – Vakarų mediena (VMG), Sigitas Paulauskas. Medienos verslo magnatui turto siekimas – tarsi pramoninė improvizacija (Veidas)“

2017- 12- 15 Kaune iškils naujas „Ikea“ gamintojų fabrikas – investuos 42 milijonus

Trumpai, aiški valdžios pozicija dėl miškų – atitinka masinę baldų gamybą:
„…investicijas paskatino auganti pasaulio ekonomika ir baldų poreikis visuose žemynuose, taip pat – aiški Lietuvos valdžios pozicija dėl reformų valdant Lietuvos miškų ūkį. „Įmonės tikslas – masinė, maksimaliai automatizuota bei efektyvi gamyba, leisianti konkuruoti pasaulinėje baldų gamybos rinkoje. Pagaminta produkcija keliaus į įvairias pasaulio šalis“, – rašoma pranešime.“

2017-12-28Ikea“ fabrikui Kazlų Rūdoje – 1,4 mln. Eur valstybės pagalba

2018-01-10 Kazlų Rūdoje – 46,8 mln. Eur IKEA projektas: statybas pradės pavasarį

UAB „IKEA Industry Lietuva“ šiuo metu baigia seno savo cecho ir kitų nenaudojamų pastatų, esančių jos teritorijoje Kazlų Rūdoje, griovimo darbus. Vasario 1 d. turėtų paaiškėti generalinis rangovas, kuris čia pradės statybas – įmonė įgyvendina 46,8 mln. Eur investicinį projektą, kurį planuojama baigti 2019 metais.

Projektas leis bendrovei padvigubinti savo baldų fabriko Kazlų Rūdoje pajėgumus.

2018-01-19 BNS „IKEA“ 50 proc. padidino miškų valdas iki 15 tūkst. ha – 0,7 proc. Lietuvos miškų

„Lietuva nuo 2012 m. patenka į stambiausių tiekėjų IKEA penketuką, po Kinijos, Lenkijos, Italijos ir Švedijos.“ (..) IKEA planuoja įsigyti daugiau miško ir taip sumažinti koncerno priklausomybę nuo žaliavos kainų svyravimų.

2018-01-19 VERSLO ŽINIOS  IKEA apsipirko Lietuvoje po tiekėjų investicijų

„IKEA grupės miško valdų portfelis visose Baltijos šalyse per metus išaugo 45%, iki 55.000 ha. Tai VŽ nurodė „IRI Forest Management SRL“ (IRI), Rumunijoje registruota IKEA grupės įmonė

SKAITYTI PLAČIAU: Kaip Ikea ir Harvardas vogė Rumunijos miškus. Koks lietuviškas scenarijus?

Lietuvos baldininkai – IKEA tiekėjų sąraše lyderiai

„2014-2015 finansiniais metais 24 Lietuvos baldų ir interjero detalių gamintojai atliko 4,7 proc. koncerno užsakymų ( IKEA užsakymų už 856 mln. Eur.) ir tarp didžiausių tiekėjų nusileido tik Kinijai, Lenkijai, Italijai ir Švedijai, nuo pastarosios atsilikę vos 0,2″

SKAITYTI PLAČIAU: Kodėl IKEA reikia 1 % pasaulio medienos arba kaip IKEA susijusi su urėdijų reforma?

2018 01 11 Ko nori visuomenė: pramoninių ar natūralių miškų?

Girininkas Petras Budvytis: “Miškai jau ne miškai – tik daržas ir lysvės …  ar mes norime skandinaviško miškų valdymo modelio?”

 

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau