Diskusijos apie vertingiausią Lietuvos sengirę Punios šilą ir kodėl nyksta milijonai rūšių? Laisvės piknikas, Nemuno sala, Kaunas (TIESIOGINĖ TRANSLIACIJA)

Diskusijoje apie Punios šilą dalyvavo Simonas Gentvilas (LR Seimo narys, Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas), Algirdas Klimavičius (Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės vyr. patarėjas), Žymantas Morkvėnas (Baltijos aplinkos forumo direktorius), prof. Gintaras Varnas (teatro režisierius), Albertas Stanislovaitis (Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorius), dr. Žydrūnas Preikša (Vytauto Didžiojo universiteto miškotyros mokslininkas).

Diskusija apie Punios Šilą GYVAI, Kaunas Nemuno sala

Posted by GYVAS MIŠKAS on 2019 m. rugpjūčio 24 d., šeštadienis

 

Monika iš Gyvo Miško apie Punios šilos problematika ir viziją:

Monika apie Punios šilą – dėl ko nesutariame, kame problema ir kokia mūsų Vizija? GYVAS MIŠKAS 2019 08 24 Nemuno sala, Kaunas

Posted by GYVAS MIŠKAS on 2019 m. rugpjūčio 24 d., šeštadienis

Laisvės piknike vykusioje diskusijoje „Punios šilas: ar išsaugosime vertingiausią Lietuvos sengirę?“ teatro režisierius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, 2019 m. Tolerancijos žmogumi išrinktas Gintaras Varnas ragino politikus ir visuomenę mąstyti apie Punios šilą, jo gamtines vertybes neegoistiškai.

„Sėdime mes Laisvės piknike, bet žodį „laisvė“ žmonės yra linkę suprasti kaip laisvę sau. Tarsi tai – mano asmeninė laisvė. Tačiau yra viena gera nuostata – aš esu laisvas tiek, kol mano laisvė netrukdo kito laisvei. Jūs, Seimo nariai, sakote, kad aš sprendžiu, kas yra gerai tam miškui. Jūs sakote – aš nuspręsiu, nes man taip bus geriau. O aš manyčiau, kad reikia galvoti apie paukštį, žvėrį, elniavabalį, ąžuolą ar eglę kaip apie būtybes, kurios taip pat nusipelnė laisvės. Aš esu už laisvę gamtai, o ne už laisvę sau“, – sakė režisierius, iniciavęs peticiją, kuria raginama Punios šile uždrausti kirtimus ir medžioklę.

G. Varnui antrino ir diskusijoje dalyvavęs Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis. Jo teigimu, šiuo metu mes stebime Lietuvos visuomenės virsmą į kur kas brandesnę, kuriai pradeda rūpėti gamtosauga miškuose.

„Mes, matyt, atėjome prie tokio momento, kai pradėsime kalbėti, kad mes turime atskirti be išlygų saugomą mišką, be jokių „truputį pakertame“, „truputį pakasame“, „truputį dar ką nors padarome“, ir ūkinius miškus. Visuomenė to nori, ir tai yra aukštesnis valstybės ir visuomenės vystymosi etapas“, – teigė A. Stanislovaitis.

Jis taip pat paragino kolegas miškininkus augti ir tobulėti kartu su kintančia visuomene: „Mes šiandien turime situaciją, kai miškininkystės mokslas, metodologija ir kartu norminiai aktai šiek tiek atsilieka nuo atsiradusių visuomenės lūkesčių, europinių įsipareigojimų dėl buveinių apsaugojimo ar naujo požiūrio į gamtosaugą. Aš, matyt, pakviesčiau daug ką mokytis visą gyvenimą. Nebūtina užsifiksuoti ties tuo, ką mes išmokome universitete. Matyt, reikia dar kažko pasimokyti po to, pasižiūrėti, kas yra aplinkui, ir keisti tą požiūrį, semtis informacijos.“

A. Stanislovaitis taip pat išsakė savo poziciją dėl aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos sprendimo stabdyti Punios šilo rezervato plėtrą: „Per planavimo procedūrą visos visuomenės grupės turėjo galimybę pasisakyti. Buvo sureaguota į vienos pusės pasisakymą, kad jie rezervato nenorėtų. Mes papuolėme į situaciją, kur nesuveikė balsavimo principas, kieno balsas nulems. Čia viena pusė pasakė, kad norime rezervarto, kita – kad nenorime, ir buvo priimtas politinis sprendimas, kad rezervato nenorime. Šiek tiek gaila, kad nebuvo įsigilinta į tai, ką mes siūlėme su planuotojais. Mano nuomone, sprendimas neplėsti rezervato – ne gamtosauginis, bet – politinis.“

A. Stanislovaičio teigimu, anksčiau planuotojų parengtame plane, kurį atšaukė dabartinis ministras, buvo numatyta ir griežtesnė gamtos apsauga, ir zonos visuomenei lankytis.

„Tai buvo galima spręsti per įstatymo nuostatos keitimą ar lankymo taisykles“, – sakė A. Stanislovaitis. Po diskusijos į tokį komentarą režisierius G. Varnas sureagavo kategoriškai: „Tai reiškia, kad ministras Kęstutis Mažeika melavo visuomenei teigdamas, kad naujai įsteigtame rezervate nieko nebus galima daryti.“

Diskusijos metu nemažai kalbėta apie kinivarpų grėsmę Punios šilo eglynams. Mokslininkas dr. Žydrūnas Preikša patikino, kad miškas gali susireguliuoti savaime, o kinivarpos – irgi dalis ekosistemos. Bijantiesiems kinivarpų sunaikinto eglyno jis kvietė visus apsilankyti Žemaitijos nacionaliniame parke esančiame Plokštinės rezervate, kur dominuoja eglynai, bet masiškai šie medžiai neišnyko, o pavieniai sausuoliai tapo namais daugeliui vabalų rūšių.

Neabejingus Punios šilo likimui visuomenininkai ir gamtininkai kviečia pasirašyti peticiją dėl vertingiausios Lietuvos sengirės išsaugojimo.

Daugiau informacijos www.puniossilas.lt.

Baltijos aplinkos forumo informacija

Antroje dalyje gamtininkai kvietė diskutuoti apie nykstančias rūšis – “milijonas nykstančių rūšių”

Gamtosaugininkai, ornitologai, visuomenininkai apie situaciją ir nykstančias rūšis pasaulyje, Lietuvoje, paukščius, moratoriumą kirtimams gyvybės laikotarpiu, miškus, pievas ir vejas, žibutes Verkių parke. KĄ DARYTI??  Visi sutariam – galia visuomenės rankose – apsaugos bus tiek, kiek jos norės žmonės!

Diskusijoje dalyvavo: dr. Valerijus Rašomavičius (Gamtos tyrimų centras), Liutauras Raudonikis (Lietuvos ornitologų draugija), Žymantas Morkvėnas (Baltijos aplinkos forumas), Rita Grinienė (moderatorė, Baltijos aplinkos forumas)

LIFE- – trumpas meldines nendrinukes projekto pristatymas – Žymantas Morkvėnas

Kaip visa tai baigsis? Sutariam, kad lems visuomenės balsas! Nemuno sala, Laisvės piknikas, 2019 08 24GYVAI. Diskusija – "nyksta milijonas rūšių". Gamtosaugininkai, ornitologai, visuomenininkai apie situaciją ir nykstančias rūšis pasaulyje, Lietuvoje, paukščius, moratoriumą kirtimams gyvybės laikotarpiu, miškus, pievas ir vejas, žibutes Verkių parke. KĄ DARYTI?? #GeriausiaGynybaApsišvietęsŽmogus Visi sutariam – galia visuomenės rankose – apsaugos bus tiek, kiek jos norės žmonės!#PabuskLietuva Gini tai ką pajautei, ką myli – atgaivinkime meilę gamtai!BAF palapinė

Posted by Justina Vidzėnė on 2019 m. rugpjūčio 24 d., šeštadienis


2019 08 29

Atviras MOKSLININKŲ LAIŠKAS valdžiai ir visuomenei dėl Punios šilo, 2019 08 29

Spaudos konferencija: Punios šilas – visuomenė ir garbūs mokslininkai stoja mūru už sengirę, o ką daro Aplinkos ministras? (VIDEO)(TIESIOGINĖ TRANSLIACIJA)

Kaip žalojami miškai ir atveriami keliai kenkėjams – apie ugdomuosius ir sanitarinius kirtimus (viskas dėl medienos?) Andrius GAIDAMAVIČIUS

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau