Miškų Sąjūdžio pareiškimas Vyriausybei dėl miškų išpardavimo užsienio korporacijoms ir užsienio fondams

“Visuomenė, žiniasklaida turi ATIDŽIAI STEBĖTI.”

“Aplinkos ministro patarėjas VŽ sakė, kad teikti siūlymų apriboti miško žemės įsigijimus Seimo pavasario sesijai Aplinkos ministerija neketina.”

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybei

Kopija

Lietuvos Respublikos Prezidentei  Daliai Grybauskaitei

Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui

2018-02-07

Sąjūdį “Už Lietuvos miškus“ neramina nevaldomas Lietuvos miškų išpardavimas užsienio korporacijoms, investiciniams fondams bei kitiems užsienio subjektams. Užsienio kompanijos masiškai supirkinėja Lietuvos miškus, jų valdomi plotai grėsmingai didėja ir jau viršija dešimtis tūkstančių  ha.

Didžiuliai miškų plotai koncentruojami  grupės asmenų rankose, taip sudarant sąlygas grupės subjektų dominavimui, pažeidžiant kitų miškų ūkio rinkos dalyvių interesus.

Kodėl švedų korporacijos miškus masiškai supirkinėja Rumunijoje, Latvijoje, Estijoje, Lietuvoje, bet neperka kitose Vakarų valstybėse ?

„IKEA Group“ valdo daugiau kaip 110.000 hektarų miškų Europoje – Rumunijoje, Baltijos šalyse, Lietuvoje jau  įsigijo 15 tūkst. ha miškų. Stebina Vyriausybės, o ypač aplinkos ministro K.Navicko aplaidumas ir neveiklumas laiku neinicijuojant būtinų teisės aktų pataisų, kurios užkirstų kelią nevaldomam Lietuvos miškų išpardavimui.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 47 straipsnis nustato, kad Lietuvos Respublikai išimtine nuosavybės teise priklauso: žemės gelmės, taip pat valstybinės reikšmės vidaus vandenys, miškai, parkai, keliai, istorijos, archeologijos ir kultūros objektai.

Žemę, vidaus vandenis ir miškus įsigyti nuosavybėn Lietuvos Respublikoje užsienio subjektai gali pagal konstitucinį įstatymą, kuris numato, kad užsienio subjektai Lietuvos Respublikoje turi teisę įsigyti nuosavybės teise žemę, vidaus vandenis ir miškus neribojant perkamo miškų ūkio paskirties  žemės ploto.

Lietuvos Respublikos miškų įstatymas taip pat nenumato jokių įsigyjamų miškų ploto apribojimų, kai tuo tarpu Lietuvos Respublikos žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymas numato, kad asmuo, ar susiję asmenys gali įsigyti tiek žemės Lietuvos teritorijoje, kad bendras jiems priklausantis iš valstybės ir kitų asmenų įsigytos žemės ūkio paskirties žemės plotas nebūtų didesnis kaip 500 ha.

Esant dabartiniam  teisiniam reguliavimui vienas, ar keli subjektai gali supirkti visus (išskyrus valstybinės reikšmės) Lietuvos miškus. Apie 880 tūkst. ha miškų gali būti sukoncentruota vieno ar keleto stambių miškų valdytojų rankose, taip sukuriant  dominuojančią padėtį miškų ūkio sektoriuje. Pažymėtina, kad nekontroliuojamas užsienio subjektų akcijų perleidimas, taip pat gali būti grėsmingas Lietuvos nacionaliniam saugumui .

Raginame Lietuvos Respublikos Vyriausybę parengti reikiamus teisės aktų  projektus, kurie tinkamai reguliuotų miškų įsigijimo tvarką, užkirstų kelią atskirų asmenų dominavimui miškų ūkio sektoriuje ir užtikrintų, kad bendras Lietuvoje asmens, ar susijusių asmenų įsigytos miškų ūkio paskirties  žemės plotas nebūtų didesnis kaip 500 ha.

 

Sąjūdžio ,,Už Lietuvos miškus“ pirmininkas

Gintautas Kniukšta


Vasario 7, 2018. MIŠKŲ SĄJŪDŽIO SPAUDOS KONFERENCIJA:

TEMA: “Kur link suka valstybinių miškų valdymo reforma: šimtai žmonių be darbo, “IKEA” per metus valdomus miško plotus Lietuvoje padidino 50 proc….”

Visą įrašą (tiesioginę transliaciją) FB galite rasti  ČIA:


SPAUDOJE:

Miškininkų sąjūdis sieks įstatymo prieš IKEA

Arūnas Milašius DELFI Agro redaktorius 2018 m. vasario 7 d.

https://www.delfi.lt/agro/agroverslo-naujienos/miskininku-sajudis-sieks-istatymo-pries-ikea.d?id=77106639


Užsimojo nubausti miško savininkus ir užsienio investuotojus

VERSLO ŽINIOS 2018-02-05

Mindaugas Bajarūnas, aplinkos ministro patarėjas, VŽ sakė, kad teikti siūlymų apriboti miško žemės įsigijimus Seimo pavasario sesijai Aplinkos ministerija neketina, tačiau ruošiasi tai svarstyti ir organizuoti susitikimus su suinteresuotomis pusėmis.

Seimo opozicijai ėmusis nepatogios, didesnių nei leidžia įstatymai įsigytų žemės plotų savininkų paieškos, pasipylė politikų raginimai įvesti ir įsigyjamos miško žemės ribojimus privačių miškų savininkams ir užsienio investuotojams.

Išplatintame pranešime p. Starkevičius praėjusią savaitę paragino Vyriausybę ir Kęstutį Navicką, aplinkos ministrą, parengti ir pateikti Seimo pavasario sesijos metu svarstyti įstatymus, kurie „stabdytų didelių miškų plotų išpardavimą privatiems ir juridiniams asmenims“, kad įkūrus valstybinę miškų įmonę „mūsų girios nesubėgtų į vienas rankas“.

https://www.vz.lt/agroverslas/augalininkyste/2018/02/05/del-zemvaldziu-godumo-uzsimojo-nubausti-misko-savininkus-ir-uzsienio-investuotojus#ixzz56sOn66cb


Visagaliai: ypatingą skaidrumą žadėję „valstiečiai“ nesuvaldo naujųjų miškų vadovų pradėtas tyrimas 

Vilma Danauskienė, www.DELFI.lt 2018 m. vasario 7 d

Aplinkos viceministras Martynas Norbutas, kuruojantis naujosios įmonės veiklą, į DELFI klausimus leisti susipažinti su ministerijai pavaldžios įmonės „Valstybinių miškų urėdija“ valdybos nutarimais, atsakė neigiamai.

Tai yra konfidenciali informacija, ir aš jos neturiu. Valdyba yra nepriklausoma ir ministerija negalime kištis į jos darbą“, – tvirtino aplinkos viceministras.

Aiškėja, kad naujoji valstybės įmonės „Valstybinių miškų urėdija“ valdyba posėdžiauja už uždarų durų, o jos svarstomi klausimai ir priimti nutarimai nežinomi nei aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui, nei Seimo Aplinkos komiteto pirmininkui Kęstučiui Mažeikai, nei pačiam LVŽS lyderiui, Seimo nariui Ramūnui Karbauskiui.

Tą jie patvirtino kalbėdami su DELFI. Dar daugiau, būtent valdybos posėdžiuose priimami nutarimai galimai kardinaliai prieštarauja LVŽS rinkimų bei Vyriausybės programai ir pačiai būsimos naujosios įmonės struktūrai, dėl kurios buvo politiškai sutarta Seime, o pati struktūra, aptarta ir suderinta su miškininkų profesinėmis sąjungomis bei patvirtinta Aplinkos ministerijoje yra aktuali iki šiol.

„Aš negaliu jums pasakyti aplinkybių ar argumentų. Mūsų į valdybos posėdžius neįleidžia, svarstoma ir tariamasi už uždarų durų, mes tik gauname nutarimus ir juos vykdome“, – sakė R. Prūsaitis.

https://www.delfi.lt/verslas/verslas/visagaliai-ypatinga-skaidruma-zadeje-valstieciai-nesuvaldo-naujuju-misku-vadovu.d?id=77109129


Sunku patikėti, kiek miško sutelkta kai kurių savininkų rankose 

Martynas Žilionis Aktualijų ir verslo žurnalistas 2018 m. vasario 8 d.

Ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės nėra didžiausi Lietuvos žemės savininkai. Kur kas daugiau žemės yra sukaupusi saujelė miškų savininkų. Tačiau ir jie patys, ir valdžia sako, kad tai yra visiškai natūralu ir dėsninga.

“Bendra mūsų valstybės politika yra formuoti racionalesnes, o miškų atveju, stambesnes miškų valdas. Įvairiose šalyse vykdomi konsolidacijos projektai, miško savininkų kooperacija skatinama tam, kad būtų suformuoti racionalesni, didesni ūkio vienetai – miško valdos“, – aiškino Aplinkos ministerijos Miškų politikos skyrius vedėjas Nerijus Kupstaitis. “Kalbant apie privačius miškus, kurie priklauso 250 tūkst. savininkų, tai jų skaičius sumažės ir dalį jų nupirks kažkoks miškų ūkio veiklą pagal Lietuvos įstatymus vykdantis subjektas. Ir man visiškai nesvarbu, ar tai vadinasi „IKEA“ ar dar kaip nors. Dėl to nematau jokių problemų.“

https://www.delfi.lt/verslas/verslas/sunku-patiketi-kiek-misko-sutelkta-kai-kuriu-savininku-rankose.d?id=77110671


PASIRAŠOMAS SUSITARIMAS DĖL MEDIENOS KLASTERIO

2018-02-08 Mindaugas Samkus, BNS

Apie medienos klasterio idėją kalbėta 2014-ųjų pabaigoje – tuomet teigta, kad klasteris taptų Švedijos baldų prekybos tinklo „Ikea“ tiekėju ir sukurtų daugiau kaip 1 tūkst. darbo vietų. Vis dėlto projekto įgyvendinimui reikėjo, kad Seimas pakoreguotų Miškų įstatymą ir leistų iš vietos resursų užsitikrinti žaliavos.


SIŪLOMA ĮSTATYMAIS STABDYTI NEŽABOTĄ MIŠKŲ IŠPARDAVIMĄ

2018-02-01  Jadvyga Bieliavska, ELTA

“Visuomenė, žiniasklaida turi ATIDŽIAI STEBĖTI”

Pasak parlamentaro, Vyriausybei reikėtų susirūpinti, ar tokiais kiekiais parduodant miškus, įkūrus vieną miškų valdymo įmonę, mūsų girios nesubėgs į vienas rankas. „Juk ir žemės sukoncentravimu tūkstantiniuose vieno savininko plotuose susirūpinta pavėluotai.

Visuomenė, žiniasklaida turi atidžiai stebėti – ar po kurio laiko nepasigirs balsų, kviečiančių į centralizuotą miškų valdymą įsileisti „privatų investuotoją“. Gal savą, gal svetimšalį, ir pradėti masinį miškų kirtimą“, – sako parlamentaras.


SPRĘS, AR URĖDIJŲ PERTVARKA NEPRIEŠTARAUJA KONSTITUCIJAI

2018-02-07  Mindaugas Samkus, BNS

Generalinė miškų urėdija buvo perskirstyta į Valstybinę miškų urėdiją, jos kapitonas ir padėjėjai toliau sėkmingai dirba. Tai – ne reforma, tai – įstaigos pavadinimo pakeitimas“, – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ valdybos pirmininkas Gintautas Kniukšta.


ĖDŽIOS MINISTRO DRAUGAMS

Tomas Čyvas Valstietis.lt 2018-02-02

Vyriausiosios tarnybinės etikos (VTEK) akiratyje atsidūręs savo paties įsteigtos viešosios įstaigos aprūpinimu lėšomis pagarsėjęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas siautėja toliau. VšĮ Baltijos aplinkos forumas (BAF) patyliukais pakviesta dalyvauti dar viename 17 mln. eurų vertės ilgalaikiame projekte.

Aplinkos ministro K.Navicko išskirtinį palankumą VšĮ BAF žiniasklaida aprašė jau ne kartą.

SKAITYTI PLAČIAU: Darni korupcija Aplinkos ministerijoje: ministro milijonai paukščiams

Kol socialiniai tinklai ir žiniasklaidos eteriai užkimšti paprastesnėmis, lengviau suvirškinamomis temomis, valstybės ir Europos pinigus „aplinkos saugotojai“, dargi įžūliai pasivadinę žaliaisiais, gali čiaumoti saugiai.

Pasak gamtosaugininko visuomenininko Tomo Kovėros, tokio „drąsaus“ ministro dar nebuvo. „Tuo metu, kai žiniasklaida jau rašo, VTEK tiria ryšius su jo paties įsteigta viešąja įstaiga, kaip niekur nieko pradedamas dar vienas gigantiškas projektas. Iš niekur nieko, be jokios viešos atrankos prie didelio pinigų puodo vėl pasikviečiami saviškiai.

Ministras priima keistus įsakymus, pakreipia pinigų srautus – tiek dėl milijoninio meldinės nendrinukės apsaugos projekto, tiek dėl atliekų deginimo (o paskui – užkasimo). Keista, kad kol kas tai nelabai domina ne tik teisėsaugą, bet ir Seimo Antikorupcijos komisiją. Parlamentinė kontrolė miega, kaip ir specialiosios tarnybos“, – stebėjosi gamtosaugininkas.

Dera priminti, kad ligšiolinius parlamentinės kontrolės mėginimus ignoruodavo ir premjeras Saulius Skvernelis. Antai Seimo narių paklausimą dėl milijoninio meldinės nendrinukės apsaugos projekto jis persiuntė nagrinėti pačiam ministrui. Tai primena sovietinį anekdotą, kai į skundą dėl namų valdybos (atitinka kokią nors komunalininkų įmonę) dėl pirmininko savivalės visada atsako tas pats pirmininkas, nesvarbu, į kokio lygio valdžią kreipiamasi. Tokiu būdu ir sureguliuojami milijoniniai pinigų srautai, dėl suprantamų priežasčių nesusilaukiantys tokio žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio, kaip populistiniai mūšiai dėl prekybos alkoholiu, receptų elementariems vaistams ir cukraus kiekio bandelėse. Dėl savo nišinės specifikos ir labai gudrių pavadinimų tokie projektai yra itin patogios ėdžios šios Vyriausybės draugams.

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau