Seimo narės R.Morkūnaitė-Mikulėnienė ir G.Skaistė surengė diskusiją su Aplinkos ministerija, Savivaldybių asociacija ir medžių ekspertais dėl paūmėjusių kirtimų miestuose

“Tarp prioritetų vertinimo kriterijų galėtų atsirasti senų medžių išsaugojimo aspektas. Būtų paskata savivaldybėms.”

“Šiuo metu, pasirodo, medžių būklę vertinti gali ir kraštovaizdžio architektūros specialistai ir net statybų specialistai.”

“Dažnai besikeičiantys želdinių tvarkytojai, nuo kurių darbo priklauso medžio ilgaamžiškumas. Kitaip tariant – nauji sodinukai netinkamai tvarkomi gali savo estetinį ir gyvybinį gyvenimą baigti labai greitai. Tai ne vien medžio pabaiga, o ir netinkamai išleisti pinigai.”

Pasitarimas dėl paūmėjusių medžių kirtimų miestuose ir miesteliuose

2018 05 09

#medžiai Seimo narės Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Gintarė Skaistė šiandien surengė diskusiją su Aplinkos ministerija, Savivaldybių asociacija, projektų valdymo agentūros atstovais ir medžių ekspertais dėl Lietuvos miestuose kertamų medžių. 

#medžiai Su Gintare Skaiste šiandien sukvietėme pasitarimui dėl paūmėjusių medžių kirtimų miestuose ir miesteliuose…

Posted by Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė on 2018 m. gegužė 9 d.

 

#medžiai  Su Gintare Skaiste šiandien sukvietėme pasitarimui dėl paūmėjusių medžių kirtimų miestuose ir miesteliuose (bent 15 atvejų). Šiaulių atvejis pasiekė prokuratūrą – buvo noras iškirsti virš poros šimtų medžių, prokuratūra tikrins ar tokie užmojai nepažeidžia viešojo intereso.

“Taip, niekada nebus sutarimo, kaip turi atrodyt miestas – ar su vešliais senais (bet sveikais) medžiais, ar su jaunais sodinukais. Tačiau akivaizdu, kad dabartiniai savivaldybių sprendimai kelia karštas emocijas. Taip yra ir dėl sisteminių ydų (neatitikimo teisės aktuose) ir dėl viešumo stokos. Todėl reikia:

1. Spręsti ekspertų įtraukimo ir reikalavimų jų kvalifikacijai klausimą. Šiuo metu savivaldybės medžių būklės vertinimui ekspertus renkasi pačios, Aplinkos ministerijos ekspertų sąrašas tik rekomendacinis. Be to želdinių ekspertas ekspertui nelygu – gali būti kraštovaizdžio specialistas, bet nebūtinai galintis vertinti medžių būklę kaip dendrologas. O šiuo metu, pasirodo, medžių būklę vertinti gali ir kraštovaizdžio architektūros specialistai ir net statybų specialistai.

2. Tiek viešinimas, tiek kokybiška ekspertizė turi būti užtikrinimos ankstyvoje projekto stadijoje – jau priešprojektinėje veikloje. Gyventojai neturėtų sužinoti apie medžių kirtimus technikai išvažiavus į gatves, ar grįžtant namo po darbo pamačius nukirstų medžių kelmus.

3. Svarbiausia – kalbėtis tarpusavyje ir ieškoti kompromiso. Aišku, kad bus tokių, kurie nepritars jokiems pokyčiams. Bet argumentų kalba galima rasti didžiausio visuomenės palaikymo sulauksiantį sprendimą. Nieko nėr blogiau, kaip primestas vienintelis sprendimas.

SKAITYTI PLAČIAU: Auksiniai sodinukai arba kaip savivaldos įsisavina milijonus ES eurų už šimtamečių medžių – gamtos paveldo naikinimą (FOTO+ komentarai)

4. Galimybės “tvarkyti” medžius. Aplinkos ministerija turi tam lėšų, bet savivaldybėms paprasčiau vienu mostu daryti ištisus kirtimus. Kita problema – dažnai besikeičiantys želdinių tvarkytojai, nuo kurių darbo priklauso medžio ilgaamžiškumas. Kitaip tariant – nauji sodinukai netinkamai tvarkomi gali savo estetinį ir gyvybinį gyvenimą baigti labai greitai. Tai ne vien medžio pabaiga, o ir netinkamai išleisti pinigai.

5. Projektinė veikla. ES paramoje miestų infrastruktūros tvarkymo projektuose (pvz., VRM koordinuojamų, skirtų viešųjų erdvių tvarkymui) tarp prioritetų vertinimo kriterijų galėtų atsirasti senų medžių išsaugojimo aspektas. Būtų paskata savivaldybėms.

(Dalyvavo: Aplinkos ministerijos, Savivaldybių asociacijos, Centrinės projektų valdymo agentūros atstovai, dendrologas dr. Julius Bačkaitis)


MEDŽIŲ GYNĖJAI FB:

Apginkime Lietuvos Miškus!

STOP medžių kirtimui Lietuvoje

VILNIUS:

Gelbėkime Vilniaus medžius
(www.saugokmedi.lt)

Išsaugokime ŽALIĄ Kalnų parką Vilniuje

KAUNAS:

STOP kaštonų giljotinai

Kauno medžių kirtimui – STOP

KLAIPĖDA:

Už gyvą gamtą! Vakarų Lietuva

ŠIAULIAI:

Saugokime Šiaulių medžius!

ŠILUTĖ:

S.O.S. Šilutės medžiai

P.S. jeigu kokia grupė ar puslapis nėra paminėti, praneškite mums info@gyvasmiskas.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau