Baltijos Vilkas apie stumbrus, atimtas pievas ir chemikalais užnuodytų laukų grėsmę gyvybei

“Ir stumbrai, ir visa biologinė įvairovė kenčia nuo didžiulio pesticidų ir kitokios chemijos naudojimo dirbamuose laukuose. Šių metų pradžioje viena stumbrė nudvėsė nuo apsinuodijimo cheminėmis medžiagomis. Jeigu krito tokio dydžio gyvūnas, kokia situacija su vabzdžiais, paukščiais, ropliais?”

Nauja retorika apie stumbrus, bet tas pats tikslas

BALTIJOS VILKAS 2018 M. BALANDIS 18 D.

LRT parengė ir parodė reportažą apie stumbrus, kuriam kalbino AM projekte dirbantį Rytą Papšį ir GAA „Baltijos vilkas“ narę Gintarę. Matyt, kad AM keičia savo strategiją. Kelis metus menkinusi stumbrus, kad jie esą yra tik problema, galbūt visai ne stumbrai, o kažkokie mišrūnai, jiems ne vieta laisvėje, dabar jau imasi kitos taktikos – stumbrai dabar jau vertingi, bet Vidurio Lietuva jiems pavojinga vieta, esą reikia stumbrus iš ten gelbėti. Abiejų taktikų tikslas tas pats – pateisinti siekius išdanginti stumbrus iš Vidurio Lietuvos, įkišti į aptvarus arba pasiųsti per sieną į Baltarusiją. Vidurio Lietuvoje „jiems ne vieta“ yra tiek senesnės, tiek dabartinės taktikos esminė mintis.

Lietuvoje stumbrų skaičius pastaraisiais metais išaugo, ir tai puiki naujiena populiacijai. AM užsakytas tyrimas atskleidė, kad populiacijos skaičiaus augimas paaiškinamas tuo, kad į mūsų stumbrų bandą atkeliavo stumbras iš šalies, su naujais genais. Taigi, atrodo, stumbrų populiacijos reikalai Vidurio Lietuvoje gerėja. Bet tai nesiderina su AM pozicija, kad stumbrams ten ne vieta, todėl vis tiek svarbiausia kalbėti apie prastą stumbrų būklę.

Vidurio Lietuvoje stumbrai ganosi ūkininkų laukuose. Pasak projekto atstovo – stumbrai neišgyventų be ūkininkų pagalbos. Bet gi tie ūkininkai ir valstybės politika ir atėmė iš stumbrų visas pievas. Ir ne tik iš stumbrų, bet ir iš kitų žvėrių. Užsėjus rapsais laukus iki pat miškelių pakraščių, visi žvėrys persiorientavo maitintis pasėliuose.

SKAITYTI PLAČIAU: Ieva Budraitė: Metas demaskuoti teršėjų Vyriausybę

Ir stumbrai, ir visa biologinė įvairovė kenčia nuo didžiulio pesticidų ir kitokios chemijos naudojimo dirbamuose laukuose. Šių metų pradžioje viena stumbrė nudvėsė nuo apsinuodijimo cheminėmis medžiagomis. Jeigu krito tokio dydžio gyvūnas, kokia situacija su vabzdžiais, paukščiais, ropliais? Ar tai tikrai rodo, kad iš Vidurio Lietuvos reikia gelbėti stumbrus nuo tų pavojingų sąlygų? Ar ne metas susiprasti, kad visos tos grėsmės grasina ne tik stumbrams ir metas jas mažinti?

Ekspertai: Lietuvos stumbrams vėl gresia išnykimas https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/ekspertai-lietuvos-stumbrams-vel-gresia-isnykimas-56-958252


Stumbras girių galiūnas – pasakoja fotografas Marius Čepulis ir stumbrų ekspertas Rytis Papšys, kovo 17, 2018, Vilnius

Laisvieji Lietuvos stumbrai Bison bonasus

2018 04 26|Kategorijos: Kas naujo, MIŠKO ABC|Žymos: , , |
Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau