Tęsiasi Orhuso konvencijos taikymo Lietuvoje parodija – Šiaulių atvejis (SAULIUS DAMBRAUSKAS)

Šiaulių apylinkės teismui dar 2019-09-26 naktį buvo pateiktas prašymas operatyviai taikyti laikinąją apsaugos priemonę (LAP) ir sustabdyti neteisėtą medžių kirtimą Šiaulių pėsčiųjų bulvare. Šiaulių apylinkės teismo teisėjas Vaidotas Narvidas tokį prašymą priimti atsisakė. Teisėjas nurodė, kad byla, jo nuomone, pagal joje „vyraujantį teisinį santykį” teisminga administraciniam teismui ir šį prašymą skubiai persiuntė nagrinėti administraciniam teismui.

Ką tai reiškia? Kaip visada viskas priklauso nuo Valios, o teisinę lingvistiką visi teisininkai (tame tarpe teisėjai) geriau ar blogiau išmano. Pasinaudodamas procesinėmis galimybėmis teisėjas galėjo tokį prašymą patenkinti ir taip sustabdyti daromą žalą. Tik vėliau (per įstatymo nustatytą terminą) gavęs konkretų ieškinį su konkrečiais reikalavimais galėjo nuspręsti, kuris iš reikalavimų yra „vyraujantis” (taip Kauno teismas pasielgė 2017 metais vykstant konfliktui dėl gatvių medžių kirtimo). Tokiu atveju daroma žala būtų užkardyta, o Suinteresuotai visuomenei suteikta galimybė pasirengti tolimesniam teisminiam procesui bet kuriame iš teismų.

Dabar Šiaulių teisėjas pasirinko teismuose vyraujančią viešojo intereso gynimo bylose „kiškio” taktika – „į krūmus”, t.y. atsikratyti problemos išvengiant bet kokios priederminės-asmeninės atsakomybės – perduoti prašymą spręsti kitam, t.y. administraciniam teismui…

Dabar yra visiškai aišku, kad tokio prašymo (iki ieškinio pareiškimo) perdavimas administraciniam teismui yra bergždžias. Tik civilinėje teisenoje yra tokia galimybė – taikyti LAP dar iki pareiškiant ieškinį, kai tam yra svarūs pagrindai. Administracinėje teisenoje tokios procesinės galimybės (iki bylos užvedimo) tiesiog nėra. Taigi teismas, vykdydamas savo konstitucinę priedermę, galėjo pasinaudoti procesinėmis galimybėmis, tačiau tam pritrūko elementarios Valios. Todėl pasitelkdamas procesinę „abrakadabra” arba tiksliau demagogiją ir taip pat pasinaudodamas procesinėmis galimybėmis eilinį kartą teismas tiesiog nusišalino nuo savo konstitucinės Teisingumo priedermės vykdymo. Apgailestauju.

Tolimesnis kelias yra arba apskųsti Šiaulių teismo nutartį ir dėl šio elementaraus ikiteisminio procesinio veiksmo ginčą keliems mėnesiams perkelti į Šiaulių apygardos teismą, arba pateikti pilnos apimties skundą administraciniam teismui tuo pačiu prašant taikyti reikalavimo užtikrinimo priemonę (RUP) – ginčijamo leidimo galiojimo sustabdymą. Taigi reikia laiko surinkti įrodymus, parengti skundą, ir tik pateikus jį teismui pradės naujai „tiksėti” procesiniai terminai – pradžioje teismas per 14 dienų spręs priimti skundą, ar ne. Arba nustatys kokius nors trūkumus ir terminą jiems pašalinti. Ir tik skundą priėmęs spręs, ką daryti su tuo nemaloniu prašymu dėl ginčijamo akto sustabdymo… Dažniausiai teismas RUP netaiko, bet per keletą metų išnagrinėja ginčą… Tęsiasi Orhuso konvencijos taikymo Lietuvoje parodija!

Advokatas Saulius Dambrauskas


SKAITYKITE DAUGIAU:  SOS! Šiaulių liepų atomazga – žmonės rakinosi prie medžių ir kvietė policiją (VIDEO) (TIESIOGINĖ TRANSLIACIJA) 2019 09 25


#LaisvėTaiAtsakomybė #MąstymoReforma
Gamtosauga, sveika aplinka – bendras gėris – nėra tik valdininkų, politikų ar „žaliųjų“ pareiga, tai – visų mūsų atsakomybė ir kiekvieno piliečio rūpestis!

#NacionalinisSaugumasSveikaAplinka#SveikaAplinkaSveikasŽmogus
Aplinkosauga tai prioritetinė valstybės ir visuomenės nacionalinio saugumo ir bendro gerbūvio, žmogaus ir tautos sveikatos sąlyga!

#KiekvienasPilietisAplinkosaugininkas​
„Ateityje žmogus galės vadintis žmogumi tik būdamas gamtosaugininku.“

(Justinas Marcinkevičius)

#PilietinėKontrolė #Budėk #MiškoSargyba #GyvybėsApsauga
#PilietiBūkBudrus #SaugokMišką #TapkPilietineŽiniasklaida

Medžių gynėjų grupės Facebook

Apginkime Lietuvos Miškus!

STOP medžių kirtimui Lietuvoje

VILNIUS:

Gelbėkime Vilniaus medžius
(www.saugokmedi.lt)

Išsaugokime ŽALIĄ Kalnų parką Vilniuje

Išsaugokime Sapiegų parką!

Diskusija dėl Reformatų skvero rekonstrukcijos

KAUNAS:

STOP kaštonų giljotinai

Kauno medžių kirtimui – STOP

Kaunas prieštarauja

Nemuno Kelias

KLAIPĖDA:

Už gyvą gamtą! Vakarų Lietuva

ŠIAULIAI:

Saugokime Šiaulių medžius!

PANEVĖŽYS:

Už Žalią Panevėžį!

ŠILUTĖ:

S.O.S. Šilutės medžiai

ARIOGALA

Ariogalos parkelis

P.S. jeigu kokia grupė ar puslapis nėra paminėti, praneškite mums info@gyvasmiskas.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau