Metų medis – Raganų eglė 

“Tai vienintelė tokios neįprastos formos paprastoji eglė ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.”

Išrinktas Lietuvos 2017 metų medis

Lietuvos metų medžiu šiemet išrinkta Raganų eglė, esanti Pagėgių savivaldybėje. Medžio aukštis siekia 32 metrus, jis šakojasi į 18 kamienų.

Įspūdingiausia Lietuvos eglė – Raganų eglė

Bene įspūdingiausia eglė Lietuvoje yra Raganų eglė, auganti Šilutės r. Vilkiškių miške. Iš žemės išdygusi septynių sulipusių kamienų puokštė, pusantro metro aukštyje šakojasi dar į 18 kamienų. Jos kamieno apimtis krūtinės aukštyje siekia 7,5 metro, aukštis irgi solidus – 34 metrai. Tačiau svarbiausia – storas eglės kamienas neaukštai nuo žemės šakojasi į 7 kamienų puokštę, o ši maždaug pusantro metro aukštyje – dar į 17 kamienų. Šie – tarpusavyje susipynę, kai kurie net įaugę vienas į kitą tarsi raganos plaukai. Gal todėl ir žiniuonė E. Šimkūnaitė Didžiąją eglę pavadino Raganos egle. Šis pavadinimas įspūdingam medžiui prigijo…

Tai vienintelė tokios neįprastos formos paprastoji eglė ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Eglė 80 centimetrų aukštyje šakojasi net į 18 kamienų. Po 2007 m. lapkričio 10 d. praūžusios audros vienas kamienas nulūžo, dabar yra septyniolika. Tai vienintelė eglė Lietuvoje tokia stora ir turinti tiek kamienų. Todėl ji ir buvo siūloma Metų medžio konkursui.

Kodėl medis vadinamas „Raganų egle“, byloja legendos

Pasak legendos, ant netoliese esančios kalvos, Sidabrakalnio, rinkdavosi Skalvių genties jaunuoliai. Kad priešai naktį nepastebėtų, jie rengdavosi sidabriniais rūbais. Netoliese esančioje pelkėtoje lomoje, kurioje auga aštuoniolikos kamienų eglė, buvusi raganų buveinė. Jos čia sulėkdavusios, susmeigdavusios šluotas ir eidavusios vilioti jaunuolių. Viena daili raganaitė įsimylėjo žavų jaunuolį sidabriniais šarvais ir pamiršo laiku sugrįžti. Pavėlavo. Kai ketino skristi, šluota jau buvo sužaliavusi. Nuo to laiko eglę imta vadinti „Raganų egle“.

SKAITYTI PLAČIAU: Sengirės – žmogaus nepaliesti miškai

SKAITYTI PLAČIAU: Paslaptingiausi Natūralūs Pasaulio Miškai

Kita legenda byloja, kad šiose apylinkėse per Nemuną kėlėsi Napoleonas. Pralaimėjęs karą prieš Rusiją, buvęs labai piktas ir įniršio pagautas taip mojavęs kardu, kad nukirtęs ne vieną pušies viršūnę. Kliudęs ir šalia augusią eglaitę. Vėliau eglė išaugusi su aštuoniolika kamienų.

Dar viena legenda mena netolimą praeitį. Gal 1963-jų metų, vasarą, po Rambyno landšaftinį draustinį vaikštinėjo šviesios atminties gamtininkė Eugenija Šimkūnaitė. Vietinių gyventojų žiniuonė buvo palydėta prie Vilkyškių eglės. Eglė profesorei palikusi neišdildomą įspūdį. Ji tada pajuokavusi:

„Kai kirsit eglę, padovanokit man, nes žinau, kad mane Ragana vadina“. Labai jau eglė priminusi milžinišką šluotą.

Eglė dalyvaus europiniame konkurse

Lietuvos arboristikos centro vadovas Algis Davenis sako, kad tai itin įdomios išvaizdos eglė, kuri kitais metais atstovaus Lietuvai europiniame konkurse.

„Jai maždaug 150 metų. Ji yra netradicinės formos – visos jos šakos yra sukeltos į viršų. Kaip kokia šluota. Tai įspūdingo dydžio ir aukščio, turinti legendų [eglė]“, – sako A. Davenis.

Jo teigimu, galimybė laimėti tarptautinį konkursą – didelė.

„Paprastai europiniuose rinkimuose vyrauja ąžuolai, liepos. Mūsų eglė bus išskirtinė, nes tokio dydžio, tokio įspūdingo medžio neteko matyti“, – teigia Arboristikos centro vadovas.

SKAITYTI PLAČIAU: MIŠKŲ REFORMA: viskas ką jums reikia žinoti. Informacinis koncentratas

SKAITYTI PLAČIAU:Tyrimas: Ką slepia Švedijos miškininkystės pramonė arba kas gresia Lietuvos miškams?

Lietuvos metų medį rinko iš dvylikos atrinktųjų

Šiemet pirmą kartą surengto Lietuvos metų medžio atrankos konkurso antrajame etape varžėsi 12 medžių. Dauguma jų – ąžuolai. Tai Alkų ąžuolas, Rykantų (Viktoro Bergo) ąžuolas, Bradesių ąžuolasElmės šešiakamienis ąžuolasGudlaukio ąžuolas, Jurgio Bielinio ąžuolasStelmužės ąžuolas ir Vienybės ąžuolas Žeimelyje. Dalyvauti konkurse taip pat atrinkta Papilės penkiolikakamienė liepaDarželių kaimo drevėta pušisRaganos uosis ir Raganų eglė-Raganų šluota. Išsamiau susipažinti su šiais medžiais galima konkurso organizatorių – Aplinkos ministerijos ir Lietuvos arboristikos centro tinklalapiuose.

Dalyvauti konkurse buvo pateiktos 53 paraiškos. Pagal jo nuostatusvienas pareiškėjas galėjo siūlyti tik vieną medį. Eglė kitąmet dalyvaus Europos metų medžio konkurse.

Europos metų medžio konkursas čekų iniciatyva pradėtas rengti 2011 metais. Tuomet Europos metų medžiu buvo išrinkta rumunų Lelicenio liepa, 2012 m. – vengrų Felsomocsolado liepa, 2013 m. – vengrų Egerio platanas, 2014 m. – bulgarų Sliveno guoba, 2015 m. – estų ąžuolas Saaremos saloje, šiemet – vengrų Bataszeko ąžuolas.

Lietuvos metų medžio atrankos konkurso tikslas – ne tik išrinkti Metų medį, kuris atstovaus mūsų šaliai Europos metų medžio konkurse, bet ir pagerbti kitus vertingiausius šalies medžius, skleisti informaciją apie juos kaip regiono savitumo ir patrauklumo dėmenis.

Trumpai apie eglę

Medžio rūšis: paprastoji eglė – Picea abies L.
Augimo vieta: Pagėgių savivaldybė, Vilkyškių miškas, šalia Vilkyškių miestelio (Šilutės miškų urėdijos, Rambyno girininkija, koordinatės 22,146828 55,103086 (WGS), 381742 6109053 (LKS)

Amžius: Apie 170 metų. Medžio fiziniai parametrai:

Apimtis (ties išsišakojimu) – 5,8 m; aukštis – apie 36 m

LRT “Išrinktas Lietuvos metų medis”

Alkas “Lietuvos metų medį rinksime iš dvylikos atrinktųjų” (video)

 

 

2017 10 23|Kategorijos: MIŠKO ABC, Pažink Lietuvą, Pradžia, Uncategorized|Žymos: |
Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau