Estijos miškų valdymo modelis orientuotas į trumpalaikę naudą
2017 m. Sausio 18 d.
Estijos Ornitologai teigia, jog dėl neatsakingo ir intensyvaus jų šalyje įdiegto skandinaviško miškų valdymo modelio – kiekvienais metais netenkama 60 000 tūkstančių paukščių porų.
Estijos pilietinis judėjimas už miškus (EMA) ir įvairios visuomeninės, gamtosauginės grupės spaudžia valstybę peržiūrėti ir atsisakyti intensyvaus Skandinavijos miškininkystės modelio, kuris yra orientuotas į trumpalaikį pelną, negalvojant apie ilgalaikes šalies perspektyvas ir ateitį.
SKAITYTI PLAČIAU: Liberalus miško valdymo modelis – grėsmė Baltijos ir Skandinavijos regionų miškams
Sustiprintas miškų tvarkymas ir planuojami miškų įstatymo pakeitimai daro didelį neigiamą poveikį Estijos miškams ir jo bioįvairovei. Su mišku susijusių rūšių gausa sumažėjo vidutiniškai 0,5% arba 60 000 paukščių per metus (laikotarpis 1984-2016 m.).
Pasekėja: Lietuva irgi ruošiasi adaptuoti skandinavišką miškų tvarkymo modelį, kuriame pagrindiniu efektyviu miško valdymo rodikliu yra “pelnas ir efektyvumas”, plačiau skaitykite:
MIŠKŲ REFORMA: tai ko jums nepasakoja žiniasklaida. Informacinis koncentratas
Miškų reformos priešistorė: valstybiniai miškai intensyviai atakuojami dar nuo 1995
Estijos Ornitologų draugija remia diskusiją kilusią visuomenėje (ją prieš metus inicijavo pilietinis miškų judėjimas EMA) apie Estijos miškų ateitį ir jos tvarumo potencialą.
Kad apginti ir atstatyti sąlygas laukinei gamtai, jie siūlo:
- atsisakyti Skandinaviško miškų modelio valdymo metodų;
- nustatyti leistinos medžiolės terminus (ribojimą balandžio 15- birželio 15) tiek valstybiniuose, tiek privačiuose miškuose (dabar tai galioja tik (dalinai) valstybiniuose miškuose);
- ankstyvose svarstymo stadijose įtraukti kuo platesnį suinteresuotų socialinių grupių ratą plėtojant tvarų miško vystymo planą, paremtą šiuolaikinėmis mokslinėmis žiniomis (pvz. kaip rodo duomenys – dabartiniame miško vystymo plane metinė kirtimų norma viršija miškų augimą);
- stabdyti miško apsaugos ribojimų švelninimą ir t.t.
Medkirčių invazija į Estijos miškus
2008 m. vyriausybė miškotvarkos planą pavertė žemės savininkams palankiu dokumentu. Tada buvo panaikintas ypatingas miškų, esančių už saugomų teritorijų ribų, statusas.
2013 m. sušvelninti plynam miškų kirtimui taikomi reikalavimai – viskas ko reikia, tai užregistruoti ketinimą.
Šiandien ministerija nori sumažinti rotacijos amžių (kirsti jaunesnius) derlingose vietovėse nuo 80 iki 60 metų ir tuo pačiu pritaikyti kitas lengvinančias sąlygas.
Plyni kirtimai išaugo 76 %, medienos kirtimo norma – dviguba.
Pasak Estijos Ornitologijos draugijos programos vadovas Veljo Volke, labai svarbu atkurti ir išsaugoti gerą miškų ir paukščių būklę.
“Svarbu suprasti, kad miškas turi ilgai žydėti ir džiuginti žmones, taip pat duoti pajamas šeimoms ir valstybei. Tai įmanoma.”, – sakė Volke.
Daugiau informacijos: Veljo Volke, veljo.volke@eoy.ee , 5615 7088.
2016 m. “Hatchbottle Point” surašymo ataskaita
Šaltiniai:
“Estijos miškų praranda apie 60 000 paukščių per metus”. Estijos Ornitologų bendruomenės puslapis (2017 sausis)
Eesti metsadest on kadunud 60 000 linnupaari aastas
——————-
Dviveidė ESTIJOS miškininkystės politika: kalbama apie tvarumą, praktikuojama pramoninė miškininkystė. Ornitologai publikuoja nerimą keliančius duomenis apie tai, kad kas met Estija netenka 60 000 paukščių, kas šokiravo daugelį.
“However, a crowd-sourced Facebook page includes a daily stream of sad stories about patches of land cleared of trees by the state or private owners. It is mid-winter – cutting season. Ornithologists publish worrying data that Estonia loses about 60,000 bird couples a year; this announcement comes as a shock to many. “
HYPOCRICY IN ESTONIAN FORESTRY POLICY – PREACHING SUSTAINABILITY, PRACTICING INDUSTRY
——————-
Pilietinis judėjimas Estijoje “Pagalba miškams” (EMA) – Facebook ir internetinis puslapis
Plačiau apie tai kas vyksta Estijoje:
Estijos miškai kertami greičiau nei auga, o ministerijose dirba medienos pramonininkai (interviu)
Estijos miškai krizėje: kieno interesus atstovauja valstybė?
Šokiruojantys ornitologų duomenys: kodėl Estijos miškai praranda 60 000 paukščių per metus?
Estonia’s trees: Valued resource or squandered second chance? (Mongabay Series: Global Forest Reporting Network)
Citizens Confront Estonian State Over Excessive De-Forestation
NGOs: Planned billion-euro pulp mill needs more thorough assessment