Andrius Gaidamavičius. Atvejinių kirtimų byla – kaip kirtėjai užmaskuoja plynus kirtimus

“Jei turite nuotraukų, kuriose matytųsi iškirstos ežerų pakrantės (pilnai ar kol kas tik dalinai) ir ypač jei tos pakrantės yra šlaituose, atsiųskite man į Labanorovilkas@gmail.com, nurodydami vietą ir nuotraukos datą.”

“Reikalas tame, kad aukštesnio lygio teisės aktas – Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas draudžia pakrančių šlaituose plynai kirsti medžius ir krūmus. Bet kirtėjai šį draudimą apeina pasinaudodami minėtose taisyklėse pateiktu apibrėžimu, kad atvejiniai kirtimai, kuriais miškas iškertamas per du kartus, nėra plynieji kirtimai.(…) Mes norime įrodyti teismui, kad plynas kirtimas yra plynas nepriklausomai nuo to, kaip jis buvo padarytas.”

Andrius Gaidamavičius

2021 01 03

Įsivaizduokite, kas per šv. Kalėdas suvalgėte pusę pyrago. Po kelių dienų, Naujųjų Metų išvakarėse pabaigėte kitą pusę. Pyrago neliko, bet jeigu savo pyrago valgymą pavadintumėte “atvejiniu valgymu”, tai galėtumėt laikyti, kad suvalgėte tik pusę pyrago. Tas pats vyksta ir su miškų kirtimu. Įstatymai draudžia plynai kirsti ežerų pakrantes, esančias šlaituose. Ir suprantama kodėl: didelė dirvožemio erozijos grėsmė ir vandens telkinio užteršimas. Bet pavadinkite šį kirtimą “atvejiniu” ir viskas bus tvarkoje: nors miško jau nebebus, bet popieriuje iškirtote tik pusę.

Šiose nuotraukose iškirsta ežero pakrantė Vidiškėse, Ignalinos rajone. Apie tai jau rašiau anksčiau.

Pauliaus Čiūdaro nuotraukos

Pirmas kirtimas čia padarytas prieš keletą metų, o pabaigta kirsti prieš kelis mėnesius. Suprantama, per tuos keletą metų, kai kirto pirmąjį kartą, nauji medeliai čia nespėjo užaugti. Tad po antro kirtimo liko plynė. Kaip ir po įprasto plyno kirtimo keli stuobriai, palikti biologinei įvairovei, jau nebesudaro medyno. Ir, kaip po įprasto plyno kirtimo, čia teks visą mišką įveisti iš naujo. Valstybinė miškų tarnyba tokiems kirtimams dalina leidimus į kairę ir į dešinę, nes pagal Miško kirtimo taisykles atvejiniai kirtimai priskiriami neplyniems. Taigi teoriškai iškirto tik pusę miško, bet praktiškai miško nėra. Kaip ir to suvalgyto kalėdinio pyrago.

Dabar su teisininkais ruošiamės apskųsti tokias Miško kirtimo taisykles Konstituciniam teismui, kad atvejiniai kirtimai būtų pripažinti plynaisiais, nes faktiškai taip ir yra. Ir tada jau Valstybinė miškų tarnyba nebegalės leisti plynai kirsti miškus šlaituose, pavadinant tai atvejiniais kirtimais. Kaip tarpininką viešojo intereso gynimui pasirinkome Generalinę prokuratūrą.

Jei turite nuotraukų, kuriose matytųsi iškirstos ežerų pakrantės (pilnai ar kol kas tik dalinai) ir ypač jei tos pakrantės yra šlaituose, atsiųskite man į Labanorovilkas@gmail.com, nurodydami vietą ir nuotraukos datą. Visa tai labai pravers ruošiant skundą Generalinei prokuratūrai, nes norime remtis ne tik Vidiškių atveju, bet ir pavyzdžiais iš visos Lietuvos.

Iš anksto ačiū už pagalbą.

Andrius Gaidamavičius

Įrašas Facebook

Visuomeninis gamtosaugininkas
+370 678 87600
patreon.com/labanorovilkas


Sanitariniai kirtimai Punios sengirėje:


SKAITYTI PLAČIAU: Kaip naikinama Punios sengirė – tiesa apie SANITARINIUS kirtimus ir saugomas teritorijas.

SKAITYTI PLAČIAU: Kirtimų ŽEMĖLAPIAI – būsimos PLYNĖS suprojektuotos gražiausiose turistinėse ežerų ir upių zonose: galimi potvyniai, sausros ir erozija (jeigu leisime)

Apie plynus kirtimus


MIŠKO GYNĖJO ABC

 

 

 

 

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau