Palaikyk bendruomenę ir pasirašyk PETICIJĄ – apsaugokime Trakų ežero pakrantes nuo euroremonto!

APSAUGOKIME TRAKUS NUO “EUROREMONTO” #PasirašykPeticiją #IšsiųskRaštą #GyvoŽalioArBetono

Jekaterina Lavrinevič

Trakų savivaldybė užmanė drastiškai pakeisti istorinį pakrančių kraštovaizdį. O taip pat iškirsti (“aktualizuoti”) pusiasalio senąjį parką su galingais medžiais. Šį penktadienį pakrančių projekto pristatymas – todėl reikia spėti iki penktadienio išsiųsti raštus. Pusiasalio “aktualizavimo” projektas pristatytas nebuvo, bet jau užprašomi leidimai masiniams kirtimams.

Visų šių projektų priežastis – Finansų ministerijos aklai skirstomos dotacijos, be kriterijų; savivaldybių idėjų stoka kur tas dotacijas galima su protu pritaikyti; Aplinkos ministerijos nepaaiškinamas pasyvumas – juk gali paprotinti Finansų ministeriją įvesti saugiklius.

Informacija apie viešą pakrančių projekto pristatymą: Išsamiau susipažinti su projektiniais pasiūlymais planuojamas viešasis susirinkimas.
Susirinkimo vieta: Trakų rajono savivaldybės administracija, Vytauto g. 33.
Susirinkimo data: 2019 m. kovo 15 d., susirinkimo pradžia 16:00.

Ištrauka iš peticijos – “Rengiamuose projektuose numatoma šiuo metu esančią natūralią tako palei Lukos ežerą dangą bei dalį tako palei Totoriškių ežerą keisti asfalto, skaldos su rišikliu, trinkelių, asfaltbetonio, skaldyto akmens dangomis. Numatoma, kad krantai daugelyje vietų bus tvirtinami akmenimis ir betonu, kertami medžiai, “valomi” krūmai. Šios priemonės gerokai sumenkins Trakų kraštovaizdžio estetinį, gamtinį, istorinį išskirtinumą, o ateityje paliks liūdną skubaus “euroremonto”, kurio metu reikėjo greitai įsisavinti pinigus, įspūdį.

Prie Lukos ežero sovietmečiu įrengtas natūralios dangos takas yra viena mėgstamiausių vietos gyventojų vietų. Čia einama maudytis, būnama su vaikais. Atvykusiems svečiams šis takas suteikia progą pabėgti nuo miesto šurmulio, pasidžiaugti gamta, pasimėgauti istoriniais Trakų paminklais iš kitokios perspektyvos. Todėl būtų visiškai nepateisinama, jeigu susiformavęs vertingas kraštovaizdis būtų taip nejautriai “sutvarkytas”. Jam tvarkyti pakaktų tvarkingos ir nesunkiai prižiūrimos natūralios tako dangos (pasirinkimas yra didelis), želdinių priežiūros, nuolatinio aikštelių, tiltų, pakrančių tvarkymo. “


Ką kiekvienas galite padaryti iki penktadienio vakaro:

1. Susipažinti, pasirašyti, paplatinti PETICIJĄ: www.peticijos.lt/visos/75145/nepritariame-traku-ezeru-pakranciu-euroremontui / (Ši peticija liečia tik vieną projektą ir jos nepakanka)

2. Parašyti raštą nuo savęs arba kartu su savo bendruomene. Adresuokite raštą Trakų savivaldybei, Trakų nacionalinio parko admimistracijai, Aplinkos ministerijai, Finansų ministerijai (kuri kompostuoja savivaldybes dėl lėšų įsisavinimo, bet netaiko projektų kokybės kriterijų) dėl šių pažeidimų.




Dėl Trakų pusiasalio pilies aktualizavimo projekto / Dėl Trakų pakrantės sutvarkymo projekto

Trakų savivaldybei,
Trakų nacionalinio parko administracijai,
Aplinkos ministerijai (želdynų politikos nuostatų formavimas ir jų įgyvendinimas),
Finansų ministerijai (lėšų, iš kurių įgyvendinami želdynų sutvarkymo projektai, skirstytojas)

Adresai: info@trakai.lt, direktorius@trakai.lt, darius.kvedaravicius@trakai.lt info@aad.am.l , info@am.lt, tinp@seniejitrakai.lt , finmin@finmin.lt

Prašau stabdyti nurodytų projektų rengimą ir įgyvendinimą, atlikti jų patikrinimą pagal įstatymų numatytą tvarką. Rengiant minėtus projektus buvo pažeisti:
Orhuso konvencijos bazinis principas – gyventojų teisė dalyvauti priimant sprendimus dėl savo aplinkos. Tai numato suinteresuotos visuomenės įtraukimą projekto SĄLYGŲ formulavimo stadijoje.

Želdynų įstatymas “3.3.7. Želdynų ir želdinių apsauga ir tvarkymas organizuojami pagal šiuos principus: pertvarkant esamus želdynus ir kuriant naujus, įvertinama suinteresuotos visuomenės motyvuota nuomonė”. Tai numato visuomenės informavimą apie ketinamus rengti prpjektus ankstyvojoje stadijoje, o ne apie jau parengtus sprendinius.

Želdynų įstatymo straipsnis “3.3.1. Želdynų ir želdinių apsauga ir tvarkymas organizuojami pagal šiuos principus: 1) želdynuose ir želdiniuose saugoma biologinė įvairovė”. Tai numato atitinkamų tyrimų atlikimą – ir jų medžiaga turi būti prieinama visuomenei pgl.3.3.7.

Rengiant Trakų pusiasalio pilies aktualizavimo projektą, kuris nebuvo pristatytas visuomenei buvo pažeistas ir Želdynų įstatymo 16 straipsnis: “Valstybės institucijos ir savivaldybės: 2) informuoja visuomenę, kai numatomi vykdyti želdynų tvarkymo, kūrimo, medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo, kitokio naikinimo darbai ar keičiama žemės sklypo, kuriame auga želdiniai, pagrindinė tikslinė žemės naudojimo paskirtis ar žemės sklypo naudojimo būdas”.

Prašau informuoti, pagal kokią finansinę priemonę rengiami šie projektai. Kokie kriterijai ar sąlygos taikomos projektams. Kas atlieka patikrinimą, kad iš ES programų lėšų įgyvendinami projektai atitikinka ES programų principus, nuostatas, kriterijus. Prašau inicijuoti minėtų projektų rengimo eigos patikrinimą – ar ji atitinka Lietuvoje ratifikuotuose tarptautiniuose teisės aktuose bei nacionaliniuose teisės aktuose išdėstytus principus.

Vardas, Pavardė, emailas kuriuo laukiama atsakymu


Ačiū, Jekaterina Lavrinec​ už informaciją.
Masiškumas duoda greitesnio efekto. Pasidalinkite FB grupėse (“Gelbėkime Vilniaus medžius”, “Apginkime Lietuvos miškus”  gautais atsakymais)

2019 03 15|Kategorijos: Kas naujo, Miesto medžiai, SOS|Žymos: , |
Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai. Supratau